Biberiye Koklamak Hafizayı Güçlendiriyor!

Biberiye Koklamak Hafizayı Güçlendiriyor!

Biberiye

Uzmanlar biberiyenin kokusunun insan hafızasını yüzde 75 daha fazla güçlendirdiğini öne sürdü. Kısa ve uzun vadeli hafızayı güçlendiren biberiye kokusu gelecek olayları hatırlamada da çok etkili.

Biberiye bitkisinin esansının ilaç olarak kullanılmasının yanı sıra hafızayı da kayda değer şekilde güçlendirdiği belirtildi. Bir dizi deneyden sonra uzmanlar biberiye yağı koklayan birinin hiç bu yağı koklamayan birine göre olası olayları yüzde 60-75 daha fazla hatırladığı kaydedildi. Bir başka çalışmada bu bitkinin yağının uyanıklılığı artırdığı ve uzun vadeli hafızayı güçlendirdiği ifade edilmişti.

Biberiyenin hafızaya iyi geldiği eskiden beri biliniyordu. Hatta Shakespeare’in oyununda Ophelia Hamlet’e taze bir biberiye dalı vererek “Bu biberiye… hatırlanma için” demiştir. Modern dünyada biberiye tıpta migren ve sindirim problemleri için hafif ağrı kesici yapımında kullanılıyor.

Newcastle’daki Northumbria Üniversitesi’nden bir grup bilim insanı biberiye özü yağının etkisini test etti. Dr. Mark Moss Harrogate’te gerçekleşen İngiliz Psikoloji Topluluğu’nun konferansında araştırmadaki bulguları sundu. Moss bu bitkinin aromasının yararının bilimsel olarak da kanıtlandığını savundu. Moss “Bir önceki çalışmada biberiyenin uzun ve kısa vadeli hafızayı güçlendirdiğini bulmuştuk. Bu çalışmada olası hafıza üzerine odaklandık. Yani gelecekte olacak olayları hatırlama kabiliyeti ve belli bir zamanda görevi tamamlamayı hatırlama. Bu her günkü faaliyetler için önemli. Örneğin birinin doğum gününü hatırlayıp kart göndermeye veya ilaç alma işlemlerine yarar” dedi.

Biberiye özü yağı katılımcılar girmeden önce bir vantilatör aracılığı ile kapalı bir odaya sıkıldı. Deneye katılan 66 kişi tesadüfi olarak biberiye kokulu odaya ve koku olmayan odaya alındı. Her odaya girenin olası hafıza fonksiyonu değerlendirildi.

Araştırmayı yürütenlerden Jemma McCready kokuya maruz kalanla kalmayanlar arasında yüzde 60-75 fark olduğunu söyledi. Bu çalışmanın hafıza sorunu yaşayan insanların tedavisi için önemli bir adım olduğu ifade edildi.

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *