Başörtülü Avukatlar Hakkında Flaş Karar

Başörtülü Avukatlar Hakkında Flaş Karar

Başörtülü-Avukatlar

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, avukatların ‘başı açık’ görev yapacaklarına ilişkin düzenlemeye Türkiye Barolar Birliği’nin yaptığı itirazı oy çokluğu ile reddetti.

Avukat kimliğinin yenilenmesi istemiyle yaptığı başvuru, “başörtülü fotoğraf verdiği” gerekçesiyle Türkiye Barolar Birliği’nce reddedilen başörtülü bir avukat, Türkiye Barolar Birliği meslek kurallarının 20. maddesinin iptali istemiyle Danıştay’da dava açmıştı. Davayı görüşen Danıştay8. Dairesi, 20. maddedeki “Avukat ve avukat stajyerleri mesleğe yaraşır bir kılık ve kıyafetle ‘başları açık’ olarak mahkemelerde görev yaparlar” düzenlemesindeki “başları açık” ibaresinin yürütmesini oy çokluğu ile durdurdu.

“Avukatlık, sunulan hizmet açısından bir kamu hizmeti, mesleki faaliyet olarak ise serbest meslektir” değerlendirmesini yapan Danıştay 8. Dairesi’nin kararına Türkiye Barolar Birliği itiraz etti. Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, avukatların başları açık görev yapacaklarına ilişkin Danıştay8. Dairesi’nin kararına Türkiye Barolar Birliği’nin yaptığı itirazı reddetti. Kurul, ret kararını oy çokluğu ile aldı.

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *