Peygamberimiz Arefe Günü ve Bayram Geceleri Nasıl Dua Ederdi?

Peygamberimiz Arefe Günü ve Bayram Geceleri Nasıl Dua Ederdi?

Arefe Günü Duası

Arefe Günü duası nedir? Peygamberimizin Arefe Günü yaptığı dua var mı? Arefe Günü duası Arapça yazılışı, Türkçe okunuşu ve anlamı…

Arefe Günü aslen Hicrî Zilhicce ayının 9. günüdür ve bugün Kurban Bayramından önceki, terviye gününden sonraki gündür. Ancak zamanla Ramazan Bayramından önceki gün için de kullanılmaya başlandı.

Bayram geceleri ne yapılır? Bayram geceleri nasıl ihya edilir?

“Asr-ı saâdette bayrama, infakla, ikramla, sadakayla hazırlanılır; bayram, Allah için yapılan fedâkârlıklarla karşılanırdı.

Bayram gün ve geceleri de ince ruhların kavrayabileceği, derin ve duygulu gönüllerin sezebileceği nurani tecellilerle doludur.

Hadîs-i şerîfte buyrulur:

“Ramazan ve Kurban bayramı gecelerini, sevâbını Allah’tan umarak ibâdetle ihyâ edenlerin kalbi, -bütün kalplerin öldüğü günde- ölmeyecektir.”

(İbn-i Mâce, Sıyâm, 68)

Bayram, müminlerin takva imtihanından muvaffakıyetle ilahi huzura çıktıkları o mesut vuslat gününden bir tecelliyi daha bu dünyadayken yaşatan mübarek bir gündür.

Arefe Günü ve Bayram Gecesi Duası (Arapça -Türkçe)

Arefe Günü Duası (Arapça -Türkçe)

Duanın Anlamı

“Allah’tan başka ilâh yoktur, yalnız O vardır ve hiçbir şerîki yoktur. Mülk O’nundur ve hamd de O’na mahsustur. Bütün hayırlar O’nun elindedir ve O her şeye kâdirdir.”

Kaynak: İslam ve İhsan

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir