Ramazan’ın Son Günlerinin Hakkını Verin

Ramazan’ın Son Günlerinin Hakkını Verin

Ramazan'ın Son Günleri

Ayların en güzeli, en huzurlusunu tamamlamak üzereyiz. Ramazan ayında, ruhumuz ve bedenimiz üzerindeki her hamlemiz, bütün bir seneye detoks etkisi yapacak bir güce sahip.

Telaşla ve heyecanla geçen ilk günlerden sonra, Ramazan ayının son günlerini daha bilinçli ve hakkını vererek tamamlayabiliriz.

Yaşamlarımıza konuk olan bu kutsal ayın her günü, içinde mucizeler taşıyan bir hediye niteliğinde. Tek yapmamız gereken, dünyalık koşuşturmalara biraz ara vererek içsel sürecimize yoğunlaşmak.

Ramazan'ın Son Günleri

Camilere daha sık gidin…

Bir Ramazan gününü, diğer günlerden farklı kılacak etkinliklerden biri de camiye gitmektir. Teravihler, mukabele saatleri, sohbet programları derken camiler insanlarla dolup taşar.

Ramazan ayının son günlerinde camilere sık sık uğrayarak, ruhsal atmosferinizi değiştirebilirsiniz. Örneğin, alışveriş yapmak için dışarıya çıktığınızda, bulunduğunuz semtin en güzel camisine gidip hem vakit namazınızı kılabilir hem de dua ederek gününüzü anlamlandırabilirsiniz.

Ramazan'ın Son Günleri

Ramazan, tefekkür ayı…

Bilim dünyası, ‘anmak, hatırlamak’ anlamına gelen ‘zikir’in faydalarını keşfetti. Gün içerisinde düzenli olarak zikir ve Kur’an ile meşgul olmanın psikolojik olarak sayısız yararı var. Ramazan hızla geçerken, ondan biraz daha faydalanabilmek için zamanımızı zikir ve Kur’an-ı Kerim ile yavaşlatabiliriz.

Bu kutlu ayın son günlerinde; bolca zikir çekip, meal okuyup, Kur’an dinleyip iç dünyamızı sakinleştirebiliriz. Dualarımızda, bir dahaki Ramazan ayına kadar; yaşamımızın bereketlenmesini, sevdiklerimizin sağlıklı kalmasını ve tüm insanların huzurunu dileyebiliriz. Bir insanın oruçlu iken ettiği duanın çok daha kıymetli olduğu alimler tarafından defalarca vurgulanmıştır.

Ramazan'ın Son Günleri

Orucunuzu uykunuz tutmasın…

Ramazan ayında fazla uyku, oruç tutmayı kolaylaştırıyor gibi görünse de aslında Ramazan’ın gerçek kıymetinin idrak edilmesini engelliyor. Ramazan ayının son günlerinde uyku saatlerini azaltabilirsiniz. Teravih namazından sonra başka bir şeylerle uğraşmadan uyuyarak sahura kalkabilir, sahurdan sonra da sabah namazını kılıp kalan uyku ihtiyacınızı giderebilirsiniz.

Gün içinde uzun saatler uyumak, oruçlu olmanın hem bedenimiz hem de ruhumuz üzerindeki olumlu etkilerini azaltmaktadır. O yüzden Ramazan ayını hakkını vermeye çalışarak uğurlamak için son günleri uyumak yerine, güzel işlerle meşgul olarak geçirebiliriz.

Ramazan'ın Son Günleri

İftar ve sahur heyecanını çoğaltın…

Ramazan ayının en güzel manzaralarından biri de, kalabalık iftar ve sahur sofralarıdır. Sevdiklerinizle bir araya gelmek için en güzel vesilelerden biridir Ramazan. Son günlerinde, sofranıza birkaç tabak daha koyup sevdiklerinizi ağırlayın. Onların duasıyla eviniz de, sofranızda bereketlensin.

İsrafa kaçmayan özenli iftar ve sahur sofraları Ramazan’ın bereketini artırır. Görüşmeyi ertelediğiniz akrabalarınızı, dostlarınızı, iş arkadaşlarınızı, komşularınızı evinize davet ederek Ramazan coşkusunu birlikte hissedebilir ve bağlarınızı güçlendirebilirsiniz.

Hazırlayan: Hümeyra Yabar

1 Yorum Bulunuyor

  • Kübra
    2015-07-09 | Permalink |

    Allah sizden ebeden razı olsun. Bize her bir yazınızda farkındalık yarattığınız için.. Hayırlı ramazanlar

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *