Çanakkale’de Sakin Bir Koy: Küçükkuyu

Çanakkale’de Sakin Bir Koy: Küçükkuyu

Çanakkale'de Sakin Bir Koy Küçükkuyu

Küçükkuyu’da Tatil Yaptığınızı Hissedeceksiniz…

Çanakkale‘nin, tarihi mekanları ve cenneten bir parça olan doğal güzellikleriyle ün yapan beldesi Küçükkuyu her kesime uygun konaklama imkanıyla tatil için tercih edilebilecek yerlerden. Otelleri ve pansiyonlarıyla konaklama da sıkıntı yaşamayacağınız Küçükkuyu ilk kez gidildiğinde sizi kendine aşık edebilecek güzellikte…

Küçükkuyu’nun görülmesi gereken tarihi ve doğa güzelliklerini saymakla bitirmek mümkün değil. Kültür Bakanlığınca koruma altına alınan Rum ve Türk kültürünü yansıtan Adatepe ve Yeşilyurt köyleri, Mıhlı Çayı, yüzyıllık geçmişiyle Başdeğirmen ve ona eşlik eden Kemerli Köprü, değirmenden birkaç kilometre sonraki gölet ve şelaleler, Zeytinyağı Müzesi, Küçükkuyu‘ya sadece 3 km uzaklıkta ki Zeus Altarı(Sunağı), Zeus Mağarası, zamanında Afrodit tarafından bulunduğu rivayet edilen şifalı sularıyla Afrodit Kaplıcaları, Küçükkuyu ve Assos arasında mavi bayrağı ve korunan dokusuyla Kadırga Koyu kesinlikle görülmesi gereken en özel yerleri.

Küçükkuyu

Tarihi ve doğa güzelliklerini gezip görmenin dışında, zeytin ve zeytinyağı ile meşhur Küçükkuyu‘dan Cuma günleri kurulan pazarından zeytin ve zeytinyağının yanı sıra ev yapımı sabun, yöreye özgü ot, baharat, elişi örtü veya yazma satın almadan, mis kokulu zeytinyağında pişirilen balıklarının ve Kaz dağının eteklerinde yetişen gelincik, semizotu, emegömeci, labada, indibağ, arapsaçı, acıfiliz gibi otlarıyla yapılan enfes yemeklerinin, salatalarının tadına bakmadan dönülmez. Akdeniz mutfağına yakın olan Küçükkuyu mutfağı hafif yemekleriyle tam bir tatil hissi uyandırıyor.

Küçükkuyu

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *