Sezaryen Sonrası Normal Doğum Yapılabilir mi?

Sezaryen Sonrası Normal Doğum Yapılabilir mi?

Sezaryen Sonrası Normal Doğum Yapılabilir mi

Kadınlar Neden Sezaryenle Doğumu Tercih Eder?

Sezaryen, doğumun doğal olmadığı durumlarda karın ve rahmin kesilerek bebeğin alındığı cerrahi bir işlem olmasına rağmen kadınların yine de bunu tercih etmelerinin birçok sebebi olabiliyor.

Normal doğumun çok zor ve dayanılmaz olduğunu düşünenler hiç tereddüt etmeden sezaryene yönelebiliyor.
Aslında bu süreçte anne, olumsuz düşünüp depresif olursa daha da çok etkileniyor. Zor bile olsa üstesinden gelinebileceği düşünüldüğünde ise bu süreç daha rahat atlatılabiliyor.
Sezaryeni tercih etmenin bir diğer sebebi  insanlarda ki  sabırsızlık ve acelecilik… Bu, doğuma da yansıyor.  Bazı anne adayları eğer daha erken olabiliyorsa beklemeye gerek yok diye düşünebiliyor.
Teknolojinin gelişmesiyle birlikte bebeğin yakından takibi, en ufak bir sıkıntının bile fark edilmesine yol açıyor. Genellikle büyük problem çıkaracak türden sıkıntılar olmasa da bazen bebeği ve anneyi riske atmamak için  doktorlarda, anne adayını sezaryene yönlendirebiliyor.

Doktorlar Neden Sezaryenle Doğumu Tercih Eder?

Doktorların acil ve özel bir durum olmadıkça sezaryeni tercih etmesinin sebebi ise, “Medikolegel sebepler” denen cezâ dâvâları… En ufak bir problemi doktordan bilmek; mesela çocuğun kafa şekli normal doğumda değişir; bu beklenen bir şeydir, fizyolojiktir. Bebeğin kafatası kemikleri yumuşaktır rahat değişebilsin kolay çıkabilsin diye…
Ailelerden böyle tepkiler almamak, bu tür suçlamalarla uğraşmamak adına bazen doktorlar da en ufak bir sıkıntıda sezaryen yapmayı tercih edebiliyorlar.

Sezaryen Sonrası Normal Doğum Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?

Sezaryen sonrası normal doğum yıllardır uygulanan bir durum ve diğer doğumlardan hiç bir farkı yok. Sadece biraz daha sabırlı olmak gerekiyor. Daha önce sezaryen ile doğum yapan hamile hanımlar kendilerine ve doktorlarına güveniyorlarsa çok rahatlıkla normal doğum yapabilirler.
Yalnız bu süreçte aşırı kilo almamaları, eğer engelleyecek bir durum yoksa her gün yürüyüş yapmaları sezaryenden sonra ki normal doğumu kolaylaştırabiliyor.

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *