YeşilTopuklar - Online Alışveriş

Ramazan Ayında Huzur Bulabileceğiniz Şehirler

Ramazan Ayında Huzur Bulabileceğiniz Şehirler

Ramazan Ayında Gezilebilecek Şehirler

Ramazan’da Allah’ı zikreden mağfiret olunur. Ve o ayda Allah’tan dilekte bulunan kimse de mahrum edilmez. [Ramuz El Hadis / Hz. Cabir (r.a)]

11 ayın sultanı, kutlu mübarek ay Ramazan nihayet bu sene de geldi. İbadetin, birlik-beraberlik duygusunun ve kanaat etmenin en güzel örneklerini görmeyi sağlayan bu mevsimi hakkıyla ve gerektiği gibi değerlendirebilmek ise yapılması gerekenler arasında ilk önceliğe sahip oluyor. Her günü ayrı huzur, her günü farklı bereket olan bu mübarek ayda, atmosferi, ibadethaneleri, mescit ve türbeleri ile bambaşka duygular yaşamaya olanak tanıyan ve Ramazan ruhunu çok daha derinden hissetmeyi ve yaşamayı sağlayan rotalar ise bu yazımızın konusunu oluşturuyor. Ramazan ayında huzur bulabileceğiniz şehirleri ve beldeleri görmek için siz de yazımıza buyurun.

Ramazan Ayında Gezilebilecek Şehirler

Ramazan Umresi Bir Başka Güzeldir!

Yeryüzünün en huzurlu, en kutsal şehirleri Mekke ile Medine, Ramazan’da çok daha güzel. Her umre yenilenmeye, Allah’la yakınlaşmaya, kendine çeki düzen vermeye, ibadetlere sarılmaya sebep oluyor. Fakat hiç şüphesiz Ramazan umresinin kazandırdıkları çok daha farklı ve özel oluyor.

Peygamber Efendimiz (S.A.V’)in “Ramazan’da umre benimle hacca bedeldir” (Ebû Dâvûd, Menasik: 80; Müslim, Hacc: 221) buyurduğu kutlu zamanlar, bu mübarek ayı hakkıyla değerlendirebilmek, günahlardan arınabilmek, hem zihinsel hem de bedensel olarak yenilenerek, daha hayırlı daha bereketli yepyeni bir hayata başlayabilmek için kazanabilecek en önemli fırsatı oluşturuyor. Bu ayda umreye gitmenin hacca bedel olduğu ise Peygamber Efendimiz’in hadis-i şerifinde açıkça belirtiliyor;

Ramazan ayı geldiği zaman umreye git. Çünkü bu ayda yapılan umrenin sevabı hacca denk gelir.” (Nesâi, Sıyam: 6)

Fırsatı olanlar için Ramazan ayını Beytullah’ta, kutsal topraklarda değerlendirmek tabi ki en güzel yol oluyor.

Ramazan Ruhunu En iyi Şekilde Yaşayabileceğiniz Yurtdışı Rotaları

Kutsal topraklar haricinde, orada yaşanılan güzellikler kadar olmasa da, farklı ülkelerde Müslüman topluluklarla birlikte geçirilen Ramazanlar, bu kültürleri, ortamları ve atmosferleri müşahede etmek için de birebir. Binlerce yıllık tarihe sahip şehirlerden, bambaşka bir yorumla geçirilen Ramazan günlerinin var olduğu yerlere kadar birçok alternatif bu Ramazan’ı daha bir özel kılmak isteyenler için avantajlar oluşturuyor.

Ramazan Ayında Gezilebilecek Şehirler

Osmanlı izlerine her bir köşesinde rastlanan Bosna Hersek bu ülkelerden bir tanesi. Muhteşem doğası, üç imparatorluk hakimiyeti geçirmiş tarihi, eski yapıları, camileri, hanları ve medreseleri ile farklı bir atmosfer sağlıyor.

Ramazan Ayında Gezilebilecek Şehirler

Osmanlı zamanında Balkanlar’ın en önemli noktalarından bir tanesi olan Üsküp de Ramazan ayında tercih edilebilecek yerlerden. Makedonya’nın tarihi yapıları, Üsküp kalesi, güzel camileri ve Türk mutfağına benzeyen yeme-içme tarzıyla meşhur şehri Üsküp, bu Ramazan’da hem özel hem de huzurlu bir deneyim yaşamak isteyenlerin tercih edebileceği bir yer.

Ramazan Ayında Gezilebilecek Şehirler

Ramazan ayı boyunca Müslüman bölgelerinde ve Kuala Lumpur’da iftar yemek tezgahları ve pazarlar kurulan Malezya da kocaman camileri, yemyeşil doğası, ve özgün tarzıyla tercih edilebilecek bir ülke.

Bu Ramazan’ı ülkemizin farklı şehirlerinde yaşamak isteyenler için

Yurt dışına gitme imkanı olmayanlar, çalışanlar ve bulundukları yerden uzun süre ayrılamayacak olanlar ile ülkemizin farklı noktalarında kutlu ayın atmosferini yaşamak isteyenler için de birçok şehirde güzel seçenekler mevcut.

Ramazan Ayında Gezilebilecek Şehirler

Osmanlı Devleti’nin ilk başkenti güzel Bursa, hem büyük şehirlere yakın oluşu hem de manevi atmosferi ile Ramazanda ziyaret etmek için akla gelen ilk seçeneklerden. Ulu Cami’de teravih namazı, yöresel lezzetlerle iftar keyfi ve yeşil doğasında huzur bulmak için tercih edilebilecek bir şehir.

Ramazan Ayında Gezilebilecek Şehirler

Peygamberler şehri Şanlıurfa da Ramazanda gitmek için tercih edilebilecek bir şehir. Manevi atmosferi ve İslamdaki önemi ile Balıklı Göl bu mübarek ayda ziyaret etmek için ideal. Yöresel lezzetler de bölgede iftar ve sahur keyfini artıran hususlardan.

Ramazan Ayında Gezilebilecek Şehirler

Mimar Sinan’ın UNESCO Dünya Mirası listesine girmiş muhteşem eseri Selimiye Camii’ne ev sahipliği yapan güzel şehir Edirne, Roma, Bizans ve Osmanlı İmparatorluklarından kalan tarihi yapıları ve Türk ve İslam sanatı eserlerini bünyesinde barındıran Türk İslam Eserleri müzesi ile bu Ramazanda gidilebilecek güzel yerlerden.

Seyahat Editörü: Esra Ünal

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *