Eda Atalay Shop

H&M’den Ramazan’a Özel Muhafazakar Giyim Koleksiyonu

H&M’den Ramazan’a Özel Muhafazakar Giyim Koleksiyonu

H&M Ramazan Koleksiyonu 2018

Muhafazakar sektörün alım gücünü ciddiye alıp, bu sektörden yararlanmak isteyen tanınmış giyim markalarının sayısı gün geçtikçe artıyor. Bu markaların arasına, “fast fashion” çağına büyük satışları ile imza atan H&M de katıldı. Markanın muhafazakar koleksiyonunun reklamının, Ramazan ayının başlamasına bir hafta kala yapılması, stratejik olarak oldukça zekice yapılmış bir hamle.

Koleksiyonda uzun kollu üstler, fırfırlı uzun etekler, abayeyi andıran elbiseler ve bir çok muhafazakar tüketiciye hitap eden ürünler yer alıyor. Moda sektöründe H&M çok büyük bir adım atmış oluyor. Hatırlarsanız marka, Eylül 2015 de yaptığı reklam videosunda ve mağaza posterlerinde başörtülü İngiliz asıllı Mariah İdrisi’ye yer vererek, başörtülü manken kullanan ilk büyük moda markası olmayı başarmıştı. Üç sene kadar kısa bir zaman dilimi içinde de muhafazakar bir koleksiyon çıkarması takdire şayandır. Diğer taraftan, bir fast fashion markası olarak, toptan üretim yaptığı için ürünlerini ucuz fiyatlarla piyasaya sürebilmesi ve sürümden kar yapmak istemesini göz ardı edemeyiz.

H&M Ramazan Koleksiyonu 2018

Tesettür giyim üretimi yapan bütün kadın giyim şirketlerinin ve modacıların daha fazla kumaş kullanması gerektiğinden, normal giyimle kıyaslandığında, masrafları çok daha fazla oluyor. Her hangi bir mağazada satılabilecek straplez mini elbise ile uzun kollu bir maksi elbiseyi kıyasladığınızda hangisine daha fazla kumaş ve dikiş masrafı yapıldığını anlamak hiç de zor değil.

H&M Ramazan Koleksiyonu 2018

İşte buna rağmen H&M her kadın giyim markası gibi, biz bu ürünü kısa kollu üretiriz, başörtülü bir kadın başka uzun kollu bir ürünü içine giyerek muhafazakarlaştırsın, demiyor ve “Biz bu kadınlara onların yaşam tarzlarına uygun ürünler sunmalıyız” diyerek sektöre atlıyor. İnsan, H&M le aynı hassasiyeti acaba kaç Türk kadın giyim markası gösterirdi, diye sormadan edemiyor.

H&M Ramazan Koleksiyonu 2018

Tekstil sektöründe hızla ilerleyen ülkemizde bile “Ben en ucuz, en kolay şekilde üretim yaparım, muhafazakar müşteriler içine bir kat daha giyerler, bir tek ürün yerine iki ürün satmış olurum ve hem açık müşteriye hem de muhafazakar müşteriye ulaşmış olurum” zihniyeti itibar görmeye devam ediyor. H&M’in muhafazakar giyim sektöründe attığı adımları yakından takip etmeye devam edeceğiz.

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *