Yeşiltopuklar Online Alışveriş ve Tesettür Giyim

Tatil İçin Erken Rezervasyon Vakti

Tatil İçin Erken Rezervasyon Vakti

Geçtiğimiz yıl şubat ayında başlayan erken rezervasyon uygulaması bu yıl ocak ayına çekildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü Cumhur Güven Taşbaşı, “Herkes erken rezervasyon talep ediyor. Biz de tur operatörleri arasında tartışma ve haksız rekabet olmasın diye uygulamayı erken başlattık.” diyor.

Son iki yıldır iç turizmi geliştirmek amacıyla uygulanan erken rezervasyon kampanyaları, her zamankinden daha erken başlıyor. 2010’da Şubat ayında başlayan kampanyalar, bu yıl Kültür ve Turizm Bakanlığı öncülüğünde ocak ayına çekildi. Sebebiyse tatilcilerin yoğun talebi. Bazı otellerde doluluk oranı şimdiden yüzde 65’lere ulaşmış. Fiyatlarda da ortalama yüzde 40 indirim söz konusu. Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü Cumhur Güven Taşbaşı, 20 Ocak’ta başlayan ve 31 Mayıs’ta bitecek kampanyadaki yüzde 40’lık indirimlerin başlangıç olduğunu söylüyor. Nedenini ise şu şekilde açıklıyor: “Tur operatörleri ve otellerin birçoğu erken rezervasyona henüz başlamadı. Bugünden sonra sektörün hareketlenmesi rekabeti arttıracak ve tatilciler yüzde 40’tan çok daha fazla indirim avantajlarından yararlanabilecekler.”

Türsab Başkanı Başaran Ulusoy da, Türk vatandaşlarının artık erken rezervasyon uygulamasına alıştıklarını, 2010’da, kampanyaya beklenenden daha fazla katılım olduğunu belirtiyor. 2011’de ise daha yoğun ilgi beklediklerini söylüyor. Ulusoy, “Erken rezervasyon uygulamaları ile 2009 yılında yüzde 30, 2010’da yüzde 50 rezervasyon artışı sağlandı. Kampanya başarıya ulaştığı için, bakanlık projenin 2011 yılında da sürdürülmesi kararını aldı.” diyor.

Bu yıl “Tatil herkesin hakkı” sloganıyla başlayan kampanyanın önemli getirilerinden biri sigorta hakkı. Birçok kişi erken rezervasyon uygulamasına, “Rezervasyon yaptırdığım tarihte bir aksilik çıkar da tatile gidemezsem!” kaygısıyla yanaşmıyordu. Bu nedenle tur operatörleri ve oteller tatil paketlerini 15-25 TL gibi ücretlere sigortalıyordu. Bu sigortaya göre; rezervasyon gününe son 72 saat kala, rezervasyon iptal ettirilebiliyor ya da başka tarihe kaydırılabiliyordu. Bu yılsa kimse tatil paketini sigortalatmak için ekstra ücret ödemek zorunda kalmayacak.

THY de dâhil olmak üzere birçok uçak firması, banka, otel ya da rehberler kampanyaya katılıyor. Bankalar taksit ve öteleme avantajı sunarken, hava yolu şirketleri tatilcilere indirim imkânı tanıyor.

Hangi otel ve acenteler ne kadar indirim uyguluyor?

Kadriye Sevil Özipek (MNG Turizm Reklam ve Halkla İlişkiler Sorumlusu): Erken rezervasyon kampanyasına 11 Ocak’ta başladık çünkü kampanya başlamadan bile arayanlar vardı. Biz de 4-5 yıldızlı oteller var. Şu anda bütün bu otellerde yüzde 40’a varan indirim söz konusu. 12 taksit imkânı sunuyoruz. Örneğin Wow Otelleri’nin Kremlin şubesinde yüzde 35 indirim var ve fiyatlar 109 liradan başlıyor.

Bedri Oğuz (Burç CluB Genel Müdürü): Rezervasyona başlayalı bir ay oldu. Yüzde 25 indirim yapıyoruz. Onun haricinde 5 günlük paketlerimiz var. 24 Nisan’dan sonra konaklama imkânı tanıyan bu kampanyalarımız 119 Euro. Yaklaşık 1 ay sonra 129-139 Euro civarından satacağız bu paketleri.

Yusuf Yücel (Şah Inn ParadIse Genel Müdürü): Kampanyamız 2010 Ekim ayında başladı. 29 Euro’dan başlayan fiyatlarla yaptık açılışı. En pahalı dönemi bile ekim ayında 65 Euro’dan satıyorduk. Şimdiyse temmuz ayı rezervasyonları 100 Euro’dan satılıyor. Yine de bazı dönemlerde yüzde 70’e varan indirimler var. Geçen yıla oranla yüzde 20 oranında daha fazla doluluk yakaladık.

Tuncay Özbakır (Concorde De Lux Otel Müdürü): Avrupa pazarında da, iç pazarda da erken rezervasyonları başlattık. Şimdiden yüzde 65 doluluk oranı yakaladık. Fiyatlar Avrupa pazarında 40 Euro, iç pazarda 110 TL’den başlıyor. 1 Nisan’dan sonra uygulama sona erecek. En düşük fiyat 180 TL olacak.

Ruhat Ülgen (Famılıa CluB Genel Müdürü): Erken rezervasyonlar başladı. Biz kota sistemi ile sattığımız için kotalarımız hızla tükeniyor. Uygulamaya 15 gün önce başlamamıza rağmen yüzde 20 doluluk oranına ulaştık. Geçen yıl bu dönemlerde doluluk oranımız yüzde 15-18 arasındaydı. Şu an rezervasyon yaptıranlar 50 liradan oda bulabiliyorlar.

Zafer Nabi Sevim (Anıtur Satış ve Pazarlama Koordinatörü): Rezervasyonlar 3 Ocak’tan beri devam ediyor. Tüm otellerde yüzde 40 indirim ve 12 taksit uygulanıyor. Geçen yıl erken rezervasyon ile 165 bin aile tatile gitti, bu yıl 250 bin kişinin erken rezervasyon yaptırmasını bekliyoruz. Erken rezervasyon yaptıracaklara 250 bin kişilik kapasite ayırdık.

Kaynak: Zaman

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *