Kıyafetlerimiz Kimliklerimizi Sarsmasın!

Kıyafetlerimiz Kimliklerimizi Sarsmasın!

Kişiliğe ve İnanca Uygun Giyinme Adabı

İnsan kıyafetiyle karşılanır, sohbetiyle uğurlanır.” demiş atalarımız. Ne kadar doğru bir sözdür bu. Kıyafet kişiden önce konuşur aslında. Giysiler sessiz bir dille bizim kim olduğumuzu anlatırlar. Bir kadının giysileri toplumdaki konumunu, ekonomik gelirini, eğitim seviyesini, hayat tarzını kelimelere döker. Çoğu zaman sadece kelimeler ve cümlelerle de kalmaz, kıyafetler hikayeler anlatır bize.

Kıyafetin en güçlü özelliği bir statü sembolü olmasıdır aslında. Bu sebepten dolayı kişi kıyafetine göre karşılanır. Aynı bedenin farklı giysilere büründüğünü görsek, beden ve ruh aynı kalmasına rağmen kıyafetler değiştikçe bizim bakış açımızdan o kişinin kimliği de giydiği kıyafete göre değişebilir. Örneğin; bir genç kızı tişört ve çiçek desenli şalvarla, siyah maksi elbiseyle veya beyaz doktor önlüğüyle gördüğümüzde kişi aynı olmasına rağmen, her büründüğü kıyafette farklı bir kimliği benimsemiş olur.

Moda ve Tesettür Giyim

Kıyafetler, giyen kişinin kimliğiyle ilgili bir çok mesaj verse de tam anlamıyla entelektüel seviyelerini yansıtamayabilirler. Bir kadın ne giyerse giysin, konuşup fikirlerini beyan edene kadar, onun entelektüel olarak durumu anlaşılmaz. Ama konuşmaya başladığında kullandığı kelimeler ve değindiği konular o kişinin aynası haline gelir. Eğitim seviyesi, yetiştiriliş tarzı ve belki mesleği ortaya çıkar. İşte bu sebepten dolayı insan sohbetiyle uğurlanır.

Moda ve Tesettür Giyim

Kıyafetlerimizin kişiliğimizle uyum içinde olması çok önemlidir. İmajımız çelişkili mesajlar vermemelidir. Giydiğimiz kıyafetin toplumdaki konumumuzla, inancımızla, örf ve adetlerimizle bağdaşması ve denge sağlaması çok önemlidir. Görsel kıyafetimizle sözsel düşüncelerimizin de uyum sağlaması gerekir.

Moda ve Tesettür Giyim

Moda asırlardır var olan bir konsepttir ve trendler gelip geçicidir. Kimliklerimiz ve kişiliklerimiz ise hep kalıcıdır. Bu sebeple modaya uyanı değil, vücut hatlarımıza, kişiliğimize ve inancımıza uyanı giymemiz gerekir. Eğer kıyafetlerimiz temsil ettiğimiz değerlerimizden çok daha farklı mesajlar veriyorsa seçimlerimizi daha dikkatli yapıp, giysilerimizi bir kez daha gözden geçirmeliyiz. Kıyafetlerimizin kimliklerimizi sarsmamasına dikkat etmeliyiz.

2 Yorum Bulunuyor

  • hilal altınova
    2015-04-03 | Permalink |

    Çok hoş bir yazı olmuş,teşekkürler. Değerlerimize göre giyinmek çok önemli…Bizi biz yapan değerler…

  • cnn
    2015-04-14 | Permalink |

    tesettür modasının da yükselişe geçtiği son dönemlerde trendleri yakalamak adına verilen tavizler çok üzücü.farkında olmasak da bu tavizler ruhumuzu zedeliyor. kısa, öz ve önemli bir makale olmuş. ancak üzerine düşünmek için dolaplarımızın karşısında vakit geçirmeliyiz

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *