Evliliğinizi Canlandırmanın 7 Yolu

Evliliğinizi Canlandırmanın 7 Yolu

Evliliğinizi Canlandırmanın 7 Yolu

Her şey evleninceye kadar mıdır? İmzayı atınca ne değişiyor da ilişkiler sıradanlaşıyor, romantizm kaybediliyor dersiniz? Hayat bir rutine bağlanıp, belli kurallara kalıplara oturtuluyor ve sanki kontrol sizden çıkmış gibi günler geçip gidiyor. Fakat sürede eşler birbirine uzaklaşıyor, yaşamlarından lezzet almaz hale geliyor, heyecandan uzaklaşıyorlar.

Günümüzde günlük yaşantının bu sıkıcılığı ve rutininden kurtulmak için eşler çözüm aramalıdırlar ki evliliklerini sağlıklı bir şekilde uzun yıllara taşıyabilsinler. Evet, evliliğinizi o ilk tanıştığımız zamanlardaki gibi heyecanla yaşamak için neler yapmalısınız? Evliliğinizi canlandırmanın yolları nelerdir? Gelin hep beraber bakalım…

Evliliğinizi Canlandırmanın 7 Yolu

1- Birbirinizi Şımartmayı İhmal Etmeyin

Unutulmaması gereken, eşler arası aşk ve cinsel çekim çok güçlü bir bağlayıcıdır, fakat bir o kadar da hassas duygulardır. Her insan yaratılış gereği, beğenilmek ve çekici görünmek ister. Her ne kadar bu duygu sadece kadınlara ait gibi görünse de; Erkekler de en az kadınlar kadar kendilerine aşık olunmasından, güzel sözlerden çok hoşlanırlar. Bunun tam tersi, düşüncesiz davranışlar ya da kırıcı sözler, bırakın aşkı geri getirmeyi, var olan ilişkinizi de çok çabuk zedeleyebilir. Her eş ona ne kadar yumuşak ve sevgi dolu davranılırsa davranılsın, eleştirilmekten endişe duyar. İlişkinizin gereksiz yıkıcı eleştirilerle, kaba ve kırıcı sözlerle sabır kotasını zorlamak yerine, eşinizi iltifatlarınızla, ona olan sevginizi hatırlatarak şımartmayı deneyin. Emin olun bu yıpranan ilişkiler için güzel bir bakım olacaktır.

2- Hayatı Yaşamayı Bırakmayın

En büyük yapılan hatalardan biride kişilerin, evlendikten sonra yaşama kendini kapayıp, sanki sadece evlilik var zannedilip, günlük rutinle kendi kendiyle bile ilgilenmeyi unutabiliyor olmalarıdır. Aslına bakarsanız evlilikte canlılığı yitirmemek için kişilerin her zaman kendilerine yaşamdan yeni şeyler katmaları ve bunu bir paylaşım haline getirmeleri gerekir. Biz genelde eşlerinden ayrılan kadınlarda, hayata daha güçlü tutunup kendini ispat etme çabasını görüyoruz. Bu kadınlar; kendilerini işlerine verip, güzelliklerine dikkat ediyorlar. Fakat önemli olan gerek erkek, gerekse kadın olsun, bunun için boşanmayı beklememek gerekir. Hayatı evliyken de yaşayabilirsiniz ve bunu size çok seven bir yol arkadaşı ile yapmak eminim evliliğinizi canlandıracaktır.

3- Kendinize Ait Sosyal Hayatınız Olsun

Birçok evli çiftin yaptığı bir hatada, birbirlerinin dışında, bir hayat yokmuş gibi davranmaları ve hep ortak hareket ettikleri için birbirlerine anlatacak konularının kalmamasıdır. Bu şekilde eşler zamanla muhabbetten uzaklaşır ve konuşmaz hale gelebilirler. Bunun için ister iş arkadaşlarınızla geziye, ister dil ya da sizi mutlu eden herhangi bir kursuna gidin. Ama mutlaka kendiniz için bir şeyler yapın. Böylece eşinize anlatacağınız farklı konularınız olur. Eşlerin farklı sosyal hayatları olması da ilişkiyi monotonluktan kurtaracak önemli bir faktördür.

4- Eşinizi Değil, Kendinizi Değiştirin

Hayatta unutmayacak kurallardan biride ”Biz kendimizden başka kimseyi değiştiremeyiz”. Bu kural elbette eşiniz içinde geçerlidir. Onu değiştirmek istedikçe yorulduğunuzla kalırsınız. Özelliklede eşinizi söyleyerek, tekrarlayarak değiştirmeye kalkmak kazanç getirmediği gibi, sizi kendisinden uzaklaştırmasını sağlar. Gerçek şu ki, kadınlar problemleri konuşarak çözmek isterken, erkekler çok konuşmayı sevmezler. Bu yüzden her şeyi tekrar dile getirmek yerine, davranışlarınızla ona yol gösterin. Zamanla eşinizin de size uyum sağladığını fark edeceksiniz. Yani siz olaya bakış açınızı kendinizi değiştirin eşinizde size göre değişecektir.

Evliliğinizi Canlandırmanın 7 Yolu

5- Eşinizin Akıl Hocalığını Bırakın

Çoğu kişi ne yapması ne yapmamsı gereken cümlelerden hoşlanmaz. Evlilikte de her ne kadar ortak kararlar alınması noktalar fazlada olsa, bir tarafın istediğini kabul ettirmek için, diğeri yerine karar verip söz söylemesi ”Akıl Hocalığı” yapması ilişkiyi yıpratır. Özellikle kapanmış ya da geçmişte kalmış konuları tekrar tekrar gündeme getirerek evliliğinizi hoş olmayan noktalara taşıyabilir. Ayrıca, eşinizin her konuya yorum getirip fikrinizi söylerken, her söylediğinizi doğru kabul etmesini beklemeyin. Bunun yerine karşınızdaki kişinin sözlerine ve fikirlerine değer verdiğinizi göstererek dinleyin.

6- Onun kurallarını da gözetin

Evli çiftler, her şeyden önemlisi birer bireydir. Ve iki tarafında kendilerine has baskın karakterleri olması normaldir. Fakat konu birliktelik olduğunda her zaman baskın karakterini öne çıkarmak yerine, bazen eşinizin baskın huylarını öne çıkarmanın, evliliğe katacakları oldukça büyüktür. Her ne kadar sağlıklı bir ilişkide baskın rolün eşit dağılmış olması esas olsa da, Ancak arada bir küçük jestler yapmak yararınıza olabilir. Her zaman ille de eşit olmak için çabalamayın. İletişim kurarken, eşinizin iyi hissetmesini sağlamak, tamamen sizin yararınıza olur ve işinizi kolaylaştırır. İnatlaşmalar ise sadece ilişkiyi germe ve kopma noktasına getirir.

7- Sorun Değil, Çözümü Konuşun

Sorun bulmak ve bunları her fırsata ortaya çıkarmak size ve ilişkinize pozitif yönde bir kazanç sağlamayacaktır. Bir sorunla karşılaştığınızda, kimin suçlu olduğunu bulmaya çalışmaktan vazgeçin. Sadece çözüme yoğunlaşın ve çözümü konuşun. Karşılıklı suçlamalar ve imalar hem çözümü zorlaştırır, hem de aşkınızı zedeler. Bakış açınızı ”Bugüne kadar olan oldu bundan sonra ne yapabilirim” diye bakmak gerekir.

Daha Huzurlu ve Mutlu bir evlilik temennisiyle sevgiyle kalın…

Evliliğinizde yaşadığınız ilişki ve iletişim problemleriniz varsa, artık anlaşmak da zorluk çekiyorsanız, yıllardır beraber olduğunuz kişiyi tanıyamıyor ve sorunlarınızı çözmek istiyorsanız. İlişki koçluğu destek süreci için www.interaktifdanismanlik.com ‘u ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar

“Evliliğinizi Canlandırmanın 7 Yolu” için bir cevap

  1. […] davranışları tanıyıp onları yapmamaya çalışarak işe başlayabilirsiniz. Farkında olmadan aşk hayatınızı baltalıyor olabilirsiniz. İşte yapmamanız gereken 5 […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir