Evlilikte Aşkı Bitiren 5 Sebep!

Evlilikte Aşkı Bitiren 5 Sebep!

Evlilikte Aşkı Bitiren 5 Sebep

Evlilik aşkı bitirir mi? EVET BİTİRİR! Yanlış duymadınız, evet bitirir. Aşkın ömrünü uzmanlar 2-3 sene gibi zaman ile sınırlamış olsa da, belki aşk biter ama yerini çok daha güzel bir duyguya bırakır. Gerçek sevgi, samimiyet, sadakat, bağlılık v.s gibi birçok paylaşımı ömür boyu sürecek duyguya yerini bırakır. Fakat her şeyin zamanı olduğu gibi aşkı yaşama zamanında aşkı dolu dolu yaşamak gerekir ki, arkasında ömre yayılacak bir sevgi ve ilişkiyi ayakta tutacak heyecan bıraksın.

Evlilikte yaşanması gereken aşkı zamanı gelmeden bitirmemek için, öncelikle ilişkiye zarar veren davranışları tanıyıp onları yapmamaya çalışarak işe başlayabilirsiniz. Farkında olmadan aşk hayatınızı baltalıyor olabilirsiniz. İşte yapmamanız gereken 5 davranış;

1- Her Şey Yolunda Diye Kendinizi Kandırmaktan Vazgeçin;

Yürümeyen bir evliliğiniz var ve siz hiçbir şey yok, her şey yolunda, iyi diyerek devam ediyorsanız, yapmayın. Evet, bunu kabul etmek elbette çok kolay bir şey değil. Kendinizi olmayan şeylere inandırmayın ve içten içe bilip de kabul etmekte zorlandığınız gerçekleri kendinize itiraf etmelisiniz. Bakın bu sizi ne kadar rahatlattığınızı göreceksiniz.
Aynı zamanda kendinize ilişkinizde sorunlar olduğunu itiraf etmeniz, sizi evliliğinizdeki sorunlar ile yüzleşip bunları çözüme ulaştırmak için yeni yollar bulmaya götürecek ve sorunlarınızı çözüp ilişkide ki aşkı tekrar yakalayabilmenizi sağlayacaktır.

Evlilikte Aşkı Bitiren 5 Sebep

2- Sevilmeye değer olmadığını düşünmek;

Gerek evlilikte, gerek diğer insani ilişkilerimizde kendimizi sevilmeye layık görmek çok önemlidir. İlk önce siz kendinizi sevilmeye, aşık olmaya layık görün. Eşiniz için dahi değil kendiniz için hayatınıza yeni şeyler katın. Unutmayın ki aynaya baktığınız da siz kendinizi nasıl görüyorsanız, eşinizde sizi öyle görüyordur. Siz kendinizi aşık olunup, sevilmeye değer görüyorsanız çevrenize de, eşinize de böyle bir enerji saçarsınız. Diyebilirim ki eşinizin aşkını kendine çeken bir mıknatıs haline gelirsiniz.
Ayrıca sevgi sizin içinizde, siz eşinize nasıl bir elektrik gönderiyorsanız, öyle bir karşılık bulacaksınızdır. İçinizden öfke kızgınlık gönderiyorsanız, karşı taraftan size yönelik, sesli öfke ve kızgınlık olarak dönecektir. Fakat içinizden gönderdiğiniz, sevgi ve aşk enerjisi ise eşinizden size sesli ve sizi hoşnut edecek, bir aşk olarak kendini gösterecektir. ”Unutmayın; Dışarıdan size yansıyan sevgi ve aşk içinizdeki yaşadığınız sevgi ve aşktır. Her şey sizle başlar.”

3- İyi Giden Bir İlişkiyi Kriterlerle Baltalamayın;

Evlilikte de yine diğer ilişkilerde olduğu gibi, belli kriterlerin olması elbette önemlidir. Fakat maalesef günümüzde kriterlerin kotası gereğinden fazla yükselmiş durumdadır. Bu daha evlenmeye karar verilme aşamasın da başlar ve evliliğin özellikle en aşkla yaşanacağı dönem de dahil, kişileri olumsuz etkileye bilir. Hayat her zaman kriterler üzerine devam etmez. Evliliğinde hayatının aşkını bulanlara sorun çoğu zaman bu kriterlere sahip olmayanlarla beraber olduklarını göreceksiniz. Belli özelliklere öncelik vermek tabi ki önemlidir, fakat asıl önemli olan, bu özelliklerin ön yargılara dönüşüp kişileri değerlendirirken sizi etkilemesine izin vermemektir. Hele ki eşinizle olan ilişkilerinizde değiştiremeyeceğiniz durumlara takılıp kalmak size bir şey kazandırmayacağı gibi, Yaşamanız gereken güzellikleri de gereksiz sonlandırmanıza sebep olacaktır. Kriterlerinizin oluşturacağı çerçeve bütünü görmenizi engeller. Karşınızdaki kişiye şans verin ve onu olduğu gibi görmeye çalışın. Olduğu gibi sevmeye çalışın.”Eşinizle farklılıklarınızda ki sizi çeken aşkı tekrar keşfedin.”

Hisler Her Zaman Doğruyu Söylemez!

4- Yaşananlardan Farklı Manalar Çıkarmaktan Vazgeçin;

Bir söz, bir an üstünde tekrar tekrar düşünüp satır aralarını okumaya çalışmak, farklı farklı anlamlar çıkarmak, özellikle kadınların sıklıkla yaptığı bir şeydir. Bu düşüncelerin ucu kaçtı mı, neyin gerçek olduğunu da karıştırmaya başlayabilirsiniz. Erkekler kadınlar kadar, bunlara faklı pencerelerden bakmaz kelime gerçekten ne ifade ediyorsa odur. Yani eşinizin gözünde, takıldığımız kelimeler çoğu zaman ekstra bir manaya sahip değildir, üstünde fazla düşünülmeden sarf edilmiş tam olarak kelimenin karşılığını ifade eder. Bu gereksiz sıkıntıya girmemeye çalışmak daha sağlıklı ilişkileriniz olmasını sağlar. Hem siz de daha rahat olur, asılsız şeylere yersiz takılmazsınız.

Yine unutulmaması gereken; bu tarz davranışlar ilişkiye ciddi zararlar vereceği gibi değil aşkı koruma kişilerin birbirini tanıdığı güne pişman oldukları noktalara taşıya biliyor. Ayrıca yine ilişkiyi yıprattığı gibi, kişilerin ruh sağlığına da zarar vermektedir.

5- Başkalarının İlişkileriyle karşılaştırmaya Girmeyin;

İlişkide aşkı bitiren eşleri birbirinden uzaklaştıran çok önemli bir sebep de, başka kişilerin ilişkileri ile karşılaştırmalardır. İnsanların ilişki alışkanlıkları ve yaşadıkları çeşitlidir. En yakın arkadaşınız da olsa aynı şeyleri yaşamanız pek olası değildir. Bu sebepten kendi ilişkinizi kendinize göre değerlendirin ve yanlış karşılaştırmalar sonucunda başarısız olduğunuzu düşünüp kendinize ve eşinize ilişkinizi zehir etmeyin. Hep söylediğim bir şey vardır; ”İlişkiler kişilere özeldir; Her biri eşi benzeri olmayan ayrı bir kitaptır. Siz kendi ilişkinizin kitabını yazın…”

Evliliğinizde aşkın bittiğine inanıyorsanız, evliliğinizde problemleriniz varsa, artık anlaşmak da zorluk çekiyorsanız, Eşinizle sorunlarınızı çözmek istiyor, fakat nerden başlayacağınızı, nasıl yapacağınız bilmiyorsanız. İlişki koçluğu destek süreci için www.interaktifdanismanlik.com‘u ziyaret edebilirsiniz.

Evliliğinizde Aşkı ama özellikle Sevgi ve saygıyı kaybetmemeniz dileğiyle. Sevgiyle kalın…

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir