Uzun Ömürlü Evlilik için Amaç Ne Olmalı?

Uzun Ömürlü Evlilik için Amaç Ne Olmalı?

Uzun Ömürlü Evlilik için Amaç Ne Olmalı

Hayatta duyduğunda insanı mutlu eden kelimeler vardır. Bunlar mesela sevgi, aşk, heyecan gibi… Birde duymaktan pek haz edilmeyen; kavga, aldatmalar, ayrılıklar, depresyonlar var tabii… İşte hayatta olduğu gibi ilişkilerde bu gel-gitler, kısır döngüler yaşanır. Aslında bu döngüye bağlı kalmak zorunda değilsiniz. Bugün evliliğiniz de amacınız nedir? Neden biriyle birlikte hayat sürdürmeye ihtiyaç duyarız? Evliliğinizin ömür boyu sürecek ilişki olduğunu düşünmek mi sizi evli tutan? Gelin beraber amacımızı biraz sorgulayalım kendimizin…

Sağlam Evliliğin Temelleri Nasıl Olmalı?

Sağlam bir evlilik için sağlam bir temel önemlidir. Ancak temelleri sağlam olan bir binanın ayakta kaldığı gibi, aynı durum evlilik için de geçerlidir. Evliliğiniz sağlam temellerle inşa edilmemişse küçük sallantılarda bile yıkılmaya mahkûmdur. Kendimize sormanız gereken ”Neden bu evliliğe başladım? Neden Hayatıma birini almaya ihtiyaç duydum?” Bu soruların cevabı önemlidir, alacağınız yanıt evliliğinizin, hem hayatınıza katacağı keyif ve heyecanı, hem de uzun soluklu olmayan ya da sallantıda olan bir evliliğin nedeni olabilir. Bu soruyu iyi düşünün… ” Evliliğiniz sizin için ne anlam ifade ediyor, hangi temeller üzerine inşa ediyorsunuz?”

Uzun Ömürlü Evlilik için Amaç Ne Olmalı

Evliliğinde Diğer Yarımı Arıyorum Diyenlerden Misiniz?

Niyetiniz bir evlilikte diğer yarınızı bulmak ise; size kötü bir haberim olacak daha önceki yazılarımda da zaman zaman değindiğim ”Siz tam olmadıkça, tam birini bulamazsınız”. Maalesef diğer yarınızı aradığınızda ya da bulduğunuzu düşündüğünüzde ”iki yarım bir tam” etmeyeceği için, kısa süre sonra ayrılık kaçınılmaz olacaktır. Ve siz yine yarım yarım dolaşmaya devam edeceksiniz ya da yarınızı kaybetme korkusundan dolayı ilişkinizde devamlı kendinden, hayatından taviz veren taraf olacaksınız. Bu tavizlerde ilişkinizi zevkten çok, acılar yaşadığınız bir hale getirecektir.

Evlilikte Ömür boyu Yanında Olacak Birini Bulmak İsteyenlerden Misiniz?

Elbette ömür boyu sürecek evlilik herkesin hayalidir. Fakat bu hayali bir saplantı haline getirmemek gerekir. Bazen hayatımıza yanlış insanlar girebilir. Kangren olan bir evliliği sürdürmekten ise bazen en doğru karar o evlilikten vazgeçmek olabilir. Ve böyle bir durumda; evliliğiniz bittiğinde tüm gelecek hayalleriniz de suya düşecektir. Biten evlilik sizin başarısızlık hanenize yazılacak gibi düşünebilirsiniz. “Evliliğimde başarısız oldum” diyecek ve kendinize olan güveninizi günden güne yitirirsiniz. Evlilikler takıntılar üzerine kurulmamalı, bir ömür boyu sürecek bir evlilik için; size bunu verecek sevgi ve saygıya tutunmak en doğru olanıdır. Eğer bunlar olursa zaten ömür boyu birliktelikte arkasından gelir.

Kendinizi Mutlu, Huzurlu, Güçlü Hissettirecek Bir ilişki mi istiyorsunuz?

Kendini mutlu, huzurlu, güçlü hissedilecek bir evlilik herkes ister. Fakat bu kez de mutluluğunuzu, huzurunuzu, gücünüzü ve değerinizi ellerinizle başka bir insana teslim ediyorsanız burada sıkıntılı bir durum vardır. Evliliğiniz boyunca diken üstünde duracak ve bu hissettiğiniz duyguları kaybetmemek için türlü kıskançlıklara, kaprislere ve krizlere girebilirsiniz. Unutulmaması gereken, mutluluk size dışarıdan bir başkası tarafından sunulan bir şey değildir. Siz mutluluğu kendi içinizde yakaladıkça çevrenize de ancak sizi mutlu eden insanları çekersiniz. Beklentiler ve başkasına bağlanan mutluluk size sadece hayal kırıklığı ve üzüntü olarak geri dönecektir.

Evliliğinizin amacı ne yarım halinizi tamamlamak, ne ömür boyu birlikte olacağınız kişiyi bulmak, ne de kendinizi daha değerli, huzurlu, güçlü ve mutlu hissetmek. Tüm bu yaklaşımlar birer ilişki tuzağıdır. ”Sensiz bu dünya anlamsız bir boşluk” demek, ”Senden asla vazgeçemem”, ”Senin için kendimden bile vazgeçerim” demek, ”Senin gibi birini asla bulamam” gibi cümleler kurmak kulağa çok hoş gelse de bunlar, olması gereken değildir, olması gereken mutluluğunuzun anahtarını kimseye teslim etmemektir.

Uzun Ömürlü Evlilik için Amaç Ne Olmalı

O Halde Evliğiniz ve Evlenmek için Amaç Ne Olmalı?

Aslında evliliklerin ve ilişkilerin amacı, anı yaşamak, deneyimlemek, kendimizi geliştirmek ve bunu yaparken de keyif almaya bakmaktır. Hepsi bu ve bu kadar da basittir aslında. İşi karmaşık hale getirenler belki de sizsiniz.
Hayatın en büyük anlamı ”ilerlemek” ve ”gelişmek”. Gelişimin ve ilerlemenin durduğu her türlü yaşam anlamsızdır. Evlilik kişiler için muhteşem bir deneyim ve gelişim kaynağıdır. Evlilikten çok şey öğrenmek mümkündür. Bazen üzülürüz, bazen öfkeleniriz, bazen ağlarız. Ama eğer ilişkiyi ve evliliğimizi doğru okuyabilirsek, doğru mesajları çıkarabilirsek; evliliğimce acı tatlı tüm bu deneyimlerden çok daha güçlenerek, tecrübe kazanarak ve gelişerek çıkabiliriz. Evliliklerde de yaşanan olumsuz gibi gözüken hadiseler aslında gereken dersler alındığında güçlenerek devam eden en önemli etkenlerdir.

Evliliğinizin başarısı ne süresiyle, ne de sizi ne kadar ”tamamladığıyla” ilgilidir. Evliliğiniz sizin onlardan sağlayabildiğiniz gelişim kadar başarılıdır. Hayatta sadece duygusal ilişkilerde değil bütün insani ilişkilerde; İlişkilere birer deneyim ve gelişim aracı olarak bakarsanız her şey çok daha kolaylaşır. Yeter ki ilişkilerinizden doğru mesajları çıkarın ve kendinize ”Ben bu ilişkiden neler öğrenebilirim?” diye sorun. Emin olun, mutlaka öğrenecek bir şeyler bulacaksınız. Mutlaka gelişecek noktalar bulacaksınız. Hayatta hiç kimse hayatımıza tesadüfen gitmiyor. Eşinizde tesadüfen girmedi onu hayatınıza siz davet ettiniz. Ve şimdide ortak yaşadığınız her olaydan çıkaracağınız ders, neden hayatım da eşim var ve biz bu yaşadıklarımız neden yaşıyor olabiliriz? Diye düşünüp size ne kattığına, ne öğrendiğinize, tam bir insan olma yolculuğunuzda gelişiminizi nasıl etkilediğine bakmak lazım.

Sevgi ile kalın…

Yaşam ve İlişki Koçluğu Hizmetleri üzerine ayrıntılı bilgi almak için www.interaktifdanismanlik.com ‘u ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir