Yeşiltopuklar Online Alışveriş

Türkiye’nin En İyi Sokak Lezzetleri

Türkiye’nin En İyi Sokak Lezzetleri

Sokak Lezzetleri

“Fast-Food”a Karşı Sokak Lezzetleri

Bulunduğunuz yerin kültürünü, insanını tanımanın en iyi yollarından biri sokak lezzetlerini keşfetmekten geçiyor. İşte bu yüzden Türkiye’nin farklı şehirlerinden sokak lezzetlerini sizler için derledik.

Fast-food kültüründe ne yediğiniz değil, açlığınızı ne kadar hızlı giderdiğiniz önemlidir. Ancak ayaküstü atıştırılan sokak lezzetlerinde sizi ilk cezbeden kesinlikle lezzetin kendisidir. Üstelik bu lezzetler bir zincir halinde her yerde rastlayacağınız lezzetler de değildir. Örneğin, İstanbul’un sokak simidinin tadını, İzmir boyozunun tarif edilemez hamurunu, Gaziantep’in şam tatlısının yerini hiçbir yerde bulamazsınız. İşte bizleri sokaklara düşüren Türkiye’nin her köşesinden meşhur sokak lezzetleri

Türkiye'nin Meşhur Sokak Lezzetleri

SİMİT – İstanbul

Ege bölgesinde farklı isimlerle de anılan simit özellikle İstanbul’un olmazsa olmaz sokak lezzetlerinden biri. Özellikle kahvaltıların vazgeçilmezi olan sokak simitlerinin yerini hiçbir şey doldurmuyor. İstanbul’un hemen her semtinde, her sokağında karşımıza çıkan sokak simitçilerinden favorimiz ise Kadıköy simitçileri! Bizden söylemesi…

Türkiye'nin Meşhur Sokak Lezzetleri

BALIK EKMEK – İstanbul

Ekmek arası olarak servis edilen balık ekmek özellikle sonbahar kış mevsiminde en sevdiğimiz sokak lezzetlerinden biri. İster İstanbul boğazında ister adalar manzarasında isterseniz de tarihi yarım ada civarında çokça bulunan balık ekmeği mutlaka denemelisiniz. Bizim favorimiz ise Eminönü’nün tarihi kayıklarda hizmet veren balık ekmekçiler.

Türkiye'nin Meşhur Sokak Lezzetleri

BOYOZ – İzmir

Çıtır mı çıtır yapısıyla ağızda dağılan boyoz, İzmir’in hemen her yerinde bulabileceğiniz bir sokak lezzeti. İzmir damak tadı ile özdeşleşmiş, mayasız bir hamur işi olan boyozu mutlaka denemelisiniz.

Türkiye'nin Meşhur Sokak Lezzetleri

MENENGİÇ KAHVECİSİ – Gaziantep

Güneydoğu Anadolu bölgesinin geleneksel içeceklerinden biri olan menengiç kahvesi Gaziantep’in en favori sokak lezzetlerinden biri. Özellikle soğuk ve serin havalarda çokça tüketilen bu kahveyi siz de mutlaka denemelisiniz.

Türkiye'nin Meşhur Sokak Lezzetleri

ŞAM TATLISI – Gaziantep

İrmik ile hazırlanan bu geleneksel tatlı Gaziantep sokaklarında sıklıkla rastlayabileceğiniz sokak lezzetlerinden birisi.

Türkiye'nin Meşhur Sokak Lezzetleri

BAKISMA – Mardin

Bir diğer ismi peksimet olarak da bilinen bakısma Mardin’in sokak lezzetlerinin başında geliyor. Çıtır ve sert yapısından dolayı çaya ya da suya bandırılarak tüketilen bakısma mutlaka denemeniz gereken sokaka lezzetlerinden biri.

Türkiye'nin Meşhur Sokak Lezzetleri

HAYAT ÇÖREĞİ – Mardin

Mardin sokaklarında satılan hayat çöreğini yemenin bir usulü de var. İki kişinin aynı anda tutarak böldüğü hayat çöreğinin anlamı iyi günde, kötü günde birlikteyiz anlamına da geliyor. Ayrıca içerinde yer alan baharat harmonisi sayesinde yiyenlere mutluluk verdiği de söylenenler arasında.

Türkiye'nin Meşhur Sokak Lezzetleri

GOBİT – Ankara

Ankara sokak lezzetlerinin en ünlülerinden olan gobit seyyar arabalarda satılıyor. Hem lezzetli, hem doyurucu olan gobit özellikle sanayi sitelerinde çalışan işçilerin de favorisi. Ancak siz de Ankara sokaklarında mutlaka bu lezzeti tatmalısınız.

Türkiye'nin Meşhur Sokak Lezzetleri

BAĞAÇA – Antalya

Tarçın aromasıyla gönüllerde taht kuran bu sokak lezzeti Antalya’nın olmazsa olmazlarından. Kan şekerini dengeleyici özelliği ile de dikkat çeken bağaçayı Antalya’ya yolunuz düştüğünde mutlaka tatmalısınız.

Türkiye'nin Meşhur Sokak Lezzetleri

TİRMİZ – Antalya

Sadece Antalya’da yetiştirilen bir besin türü olan tirmiz yine Antalya sokaklarında satışa sunulan, acı baklagillerden nefis bir atıştırmalık diyebiliriz.

Türkiye'nin Meşhur Sokak Lezzetleri

HAŞLANMIŞ ŞEKER PANCARI – Adana

Haşlanmış şeker pancarı Adana’da sevilen bir sokak yiyeceği. Tarladan toplandıktan sonra 4-5 saat kadar haşlanılan bu yiyecek aslında bildiğimiz şekerin doğal hali. Adana’ya yolunuz düştüğünde haşlanmış şeker pancarını mutlaka denemelisiniz. Üstelik bu besin tatlı niyetine de tüketilebien son derece lezzetli bir sokak yiyeceği.

Türkiye'nin Meşhur Sokak Lezzetleri

HAYTALI – Antakya

Buz dolabının olmadığı zamanlarda sıcak Antakya havalarında bir ilaç gibi görülen haytalı serinleten bir lezzet olarak tüketiliyormuş. Günümüzde de çokça sevilen bu lezzet geleneksel Antakya sokak lezzetlerinin başında geliyor.

Türkiye'nin Meşhur Sokak Lezzetleri

MEYAN KÖKÜ ŞERBETİ – Şanlıurfa

Doğal meyan köküne hiçbir katlı maddesi, şeker eklenmeden hazırlanan bu şerbet son derece de faydalı bir içecek olarak Şanlıurfa halkına sunuluyor. Yaz aylarında buzla, kışın ise buzsuz olarak içilen bu içeceği mutlaka deneyin.

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *