Tekbir’de Yeni Nesil Dönemi

Tesettür giyim denince akla ilk gelen markalardan Tekbir Giyim’de son üç yıldır farklı bir hareketlilik var. Firma bilinen klasik tarzını yavaş yavaş değiştirmeye başladı. Çünkü tasarım ekibinin başına ikinci nesil yöneticilerden Esra Karaduman geçti.

Tekbir Giyim, Türkiye’nin tesettür giyim konusunda ilk markalarından biri olarak biliniyor. 1982 yılında Fatih’te Mustafa Karaduman’ın girişimi ile küçük bir atölye olarak yola çıkan firma, diğer 7 kardeşin de firmaya dahil olması ile düşe kalka bugünlere geldi. Bugün 8 kardeşin hisse sahibi olduğu firmanın başında Mustafa Karaduman, Genel Müdür Cafer Karaduman ve Yönetim Kurulu Üyesi Recai Karaduman yer alıyor.

Son üç yıldır ise firmada önemli bir hareketlilik var. Firma yavaş yavaş bilinen klasik tarzını değiştirmeye başladı. Tasarım ağırlıklı, gençleri hedef alan yeni kıyafetler yapıyorlar. Çünkü tasarım ekibinin başına Cafer Karaduman’ın İngiltere’de moda tasarımı okuyan kızı Esra Karaduman geçti. Japon televizyon kanalı NHK da ikinci nesin yöneticiler hakkında belgesel hazırlamak üzere geçen hafta İstanbul’daydı ve Türkiye’den Esra Karaduman’ı seçmişlerdi. Sadece Esra Hanım değil, 8 kardeşin 12 çocuğu yeni nesil yöneticiler olarak firmada kendilerine uygun koltuklara oturmaya başladı.

‘Gençlere hitap eden tasarımlar yapmak istiyorum’

1986 doğumlu olan Esra Karaduman, çizim yeteneğini lise yıllarında keşfetmiş. Lise son sınıfta öğretmeninin yönlendirmesiyle eğitim alan Karaduman, bu yeteneğini moda ve tasarıma yönlendirmek için 2005 yılında İngiltere’ye gider. Hazırladığı portfolyo ile Londra’da Kingston Üniversitesi Moda okulunda eğitim almaya hak kazanır. 3 yıllık eğitimden sonra 2008’de Türkiye’ye döner. Londra’da çok farklı kültürlere sahip Müslüman kesimin giyim kuşam tercihlerini gözlemleme imkanı bulan Karaduman, farklı tesettür biçimlerinin bir arada olduğu bir ortamın kendi tasarım anlayışına çok şey kattığını söylüyor.

Esra Karaduman, başlarda edindiği tasarım vizyonunu yansıtma konusunda hem ekip hem de birinci nesil yöneticiler tarafından hemen kabul görmez. Fikirlerini ve tasarım zevkini koleksiyonlara hızla yansıtmak istemesine rağmen bunun gerçekleşmesi zaman alır. Zira Tekbir’de yıllar içinde oturmuş bir yapı vardır ve bu, değişime açık olmayan bir yapıdır.

Patron kızı olmak ise iletişim açısından ilk başlarda işini zorlaştırır. Getirdiği önerilere, mesafeli yaklaşılır. Karaduman, özellikle gençlerin mağazaya olan mesafesini azaltmak için fazla klasik tasarımlar yerine onlara yönelik çalışmalara yoğunlaşır. Yenilikleri sindire sindire uygulamanın önemini kavrar. Çok beğendiği ve kesinlikle Tekbir’de olmasını istediği stilleri önce kendi giyiminde uygular. Normalde mesafeli yaklaşılan tasarımlar, artık pozitif yorumlar aldığı için yavaş yavaş üretilmeye başlar.

İkinci kuşakla beyin fırtınası

Son yıllarda müşteri kitlesindeki değişiklikler Tekbir Giyim‘in de gündeminde. Örtünmek isteyen bir kadının genellikle kaban, pardösü, tunik gibi klasik, dümdüz kıyafetleri tercih ettiği düşünülüyor. Oysa hem örtünmenin kurallarına riayet eden hem de kendi tarzını oluşturan kadınların sayısı az değil. Ancak bu kadınlar, alternatif tasarımlar bulma konusunda epey zorlanıyor. Piyasada beklentilerini karşılayacak firma sayısı oldukça az. Tekbir gibi ‘tesettür giyim‘e odaklı markalar bu konuda hızlı davranamıyor, taleplere hızlı adapte olamıyorlar. Bu durum Esra Karaduman’ın da gözünden kaçmamış. Bundan sonra Tekbir’de daha farklı kıyafetler bulabileceksiniz.

Birinci kuşak yöneticilerin hâlâ etkin olduğu Tekbir Giyim‘de ikinci kuşak yöneticilerin fikirleri ve yaklaşımları artık daha çok ön plana çıkacak. Her perşembe sabahı bir araya gelen 12 kişilik ikinci kuşak ve 3 kişilik birinci kuşak yöneticiler, beyin fırtınası toplantıları düzenliyorlar. İlk toplantılara Cafer Karaduman başkanlık ederken bu görevi, bir süredir her hafta genç bir yönetici yürütüyor. Gençler toplantılarda iş süreçlerini analiz ederek yeni hedeflerini paylaşıyor. Yani tecrübe ile yenilikçilik harmanlanıyor. Elbette Tekbir şu anki haliyle tamamen değişmiş bir firma değil. Bu yeni durumun tasarımlara nasıl bir stil kazandıracağını zamanla daha net göreceğiz.

Kaynak: Zaman

Yorumlar

“Tekbir Giyim’de Yepyeni Bir Dönem Başlıyor!” için 16 cevap

 1. rezzan dedi ki:

  tekbir kıyafetleri çok güzel tam benim istediğim modelerde ama çoooooooooook pahalı bütçemizi aşıyor

 2. figen dedi ki:

  bence de tekbir tarzını değiştirmeli..gençlere hitap ettiğini düşünmüyorum….çok kadınsı tarzı var….bu değişim işe yarar inşallah…tesettür üzerine çok mağaza olmadığı için de pahalı….

 3. yasemın dedi ki:

  tekbırden aldıgımız bır takım etek ceket ılk gıymede sokuldu kuması acıldı ,degıstırmek ıstedık bıze bır dunya saygısızlık yapıldı maltepe tekbır magazası dır bunu yapan .genc beyınler sırkettde model degıstırecegıne ılk basta magazalarındakı musterıye hıtap derlerı versınler kı en azından gelen bır musterı tekrar gelsın ,musterıde alıp gıtme heryerde var ama sureklı musterıyı tutarsanız daha ıyı olur buda bende bır not olsun .

 4. tekbir giyim dedi ki:

  tesettur giyimin bence en basarılı markası tekbir giyimdir bu resimdeki modeli de cok begendim

 5. emine dedi ki:

  tesettürlü bir bayan olarak şuana kadar sizin ünlerinizden beğenipte almış olduğum tek parça bir ürün dahi bulunmuyor. bu msajı yazmamdaki gaya ürünleriizde benim görmüş olduğum eksiklik tabi nacizane
  ben 29 yaşındayım ve sizin ve ve sizn gibi kapalılara yönelik tasarımlar yapan mağzalardan beğenipte üzerine almış tek bir ürün bulunmuyor çünkü ürünleriniz maselef moderlikten uzak burda moderlikten kastım yanlış anlşılmasın kapalı bir bayanın dinimz emrettiğinin dışınaki gibi bir giyim anlayışı kesinlikle değil.
  benim gördüğüm kadarıyle ürünlernizde çok fazla abartı ,desen ve düğme kullanıyorsunuz .kıyaferlerde ilk dikkat çeken çoğunlukla düğmeler ki bu düğmeler kıyaftleçok uygun olmayan ve görünüşüitibariyle kaliteden uzakdüğmeler gibi gözüküyor.ayrıca çok fazla çizgili çiçekli desen kullanıyorsunuz daha sade desenler kulanmalısınız her dönem yeni trendler ortaya çıkmasına rağmen bu yeni trendlerden uzak kaldığınız gözüküyor 2 yıl öncek modellerle bu yılki ürünler arasında çok fazla bir fark olmuyor ne yazıkki kıyafetler daha çk 40 ve üzerindeki bayanlara hitap ediyor. gerçi politikanız o yönde de olabilir bunu bilemiyorum ama ben gençlerede hitap etğiniz düşnerek bunu söylüyorum. bunları sizin için yazmş olmamın diğer bi sebebide gelellikle açık bayanlara hitap den diğer markalarla aranızda fiyat bakımından bir fark olmaması fiyatlarınız ürünlerinizle pek bağdaşmıyor gibi,, kullanılan kumaşlar kaliteli görünmüyor belki sizler kalitali kumaşlar kullandığınızı idda edebilisiniz faat kumaşın kaliteli olması kadar nasıl göründüğünde çok önemli bence lütfen daha sade daha az düğmeli yada düğmeleri kıyafeti daha fazla ortaya çıkaracak kadar hoş ve kaliteli görünen düğmeler seçiniz ayrıca her kıyafettebulunan fırfırlarıda daha az kullanmalısınız günün trendlerini yakalayarak gençlerede hitap etmelisiniz .umarımgelecek dönemlerde ihtiyacım olan tüm ürünleri en azından pek çoğunu mağzanızda bulabilirim Saygılar….

 6. esra dedi ki:

  ürünler güzel ama hiç büyük beden gençlere hitap etmiyor bunun üstünde çalışırsanaz mahrum olmayız güzel giyinmek bizimde hakkımız saygılarla

 7. ranaberil dedi ki:

  tekbir giyimi kınıyorum bözuk çıkan hemde iki tane aldığımız takıma sağlam raporu verdi kime sorsak bu takım kaç yıllık dediği halde sağlam raporu verdiler gereğini geri göndererek yapan bir firma ne kadar güvenli KINIYORUUUUUUUUM

 8. saris dedi ki:

  çok pahalı… birde islami kesime hitab ediyo..daha vicdanlı olmalarını beklerdim..

 9. zeynep dedi ki:

  bu yazıdan sonra tekbir giyime uğrayabilirim diye düşünüyorum.

  eminenin tüm yazdıklarına katılıyorum.ümit ediyorum yenilikçiler başarılı olabilirler.

 10. ruveyda dedi ki:

  tekbir giyimin modellerine bayiliyorum bende yeniliklerden ve modern cizimden yanayim size tessetturle ilgili cizimlerimi gondermek istiyorum

 11. aysun dedi ki:

  tekbirin kıyafetleri kesinlikle annelere göre gerek beden gerek tip.ayrıca anlamsız derecede pahalı yazlık kıyafetler için okadar kalın kumaş kullanıp okadar pahalı satacaklarına bence ürün-model ve beden açısından mutlaka yenilensinler.ve lütfennn özellkle o pantolonları biraz likralı,yandan fermuarlı yapmaya çalışsınlar tesettür markası sonuçta hepimiz tunik kullanıyoruz ve pantolonları altta şalvarımsı tuaf duruo .bollaşan paşalar likralı kumaşlar ve yandan fermuar öneririm.ve bütçelere uygunnnnnnn.hedefiniz halk olsun birazzz

 12. helin dedi ki:

  konya ergliyede gelirseniz sevinir tesettür giyim içn bişey bulamıyoruz

 13. ayşe dedi ki:

  bende hiç begenmiyoırum ürünleri hadi ama elamanlar çok saygısız

 14. Gulya dedi ki:

  Merhabalar. Amerikada turk tesettur giyim satan store’lar var mi?

 15. serra dedi ki:

  Merhaba.ben henüz 14 yaşındayım.ileride kapanmayı düşünüyorum ama bundan biraz korkuyorum galiba :\ yani tesettürlü giysilerin hepsi 40 yaşlarındakilere göre hazırlanmişki bu markanınkide öyle.gelişmek istiyorsanız gerçekten artık ilerlemeniz ve değişiklik yapmanız gerekiyor.yinede sevdim fena değil.fakat daha modern bişeyler yapmayı hedefliyorsanız daha çok pastel tonlar tercih etmelisiniz daha önce yorum yapan emine ablaya katılıyorum bu kadar abartılı çiçekli desenler boncuklar yada ucuz görüntülü düğmeler kullanmayın ve pastel yada siyah tonları tercih edin.desen olarak çizgi yada leopar desen kullanabilirsiniz bnce neyse umarım ben büyüyene kadar gelişir ve çok daha güzel gençlere özgü modeller çıkarırsınız ileri adım atmaktan çekinmeyin yerinde durmaktan iyidir 🙂 yinede markanızı beğendim iyi günler ^^

 16. iklima dedi ki:

  bende giyim bölümü okuyorum okul bittikten sonra inşallah tekbir giyim gibi bir yerde çalışma imkanı sağlayabilirim tasarımlarını kumaş seçimlerini ve dikimini çok başarılı buluyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir