Sözlü Şiddete Hayır!

Sözlü Şiddete Hayır!

Sözlü Şiddete Hayır

Şiddet denildiğinde aklımıza çoğu zaman fiziksel olarak saldırı olarak geliyor ya da kadını bazen elde tutabilmek bazen de zor durumunu kullanmak şeklinde maddi şiddet vardır. Fakat birde hemen hemen her kadının maruz kaldığı sözlü şiddet vardır. Aslına bakarsanız sözlü şiddet üzerinde, fiziksel şiddet kadar durulmaz. Sözlü şiddete maruz kalan kadınların birçoğu çeşitli korkularla başkalarına söylemekten çekinerek yardım dahi talep edememektedirler. Sözlü şiddete maruz kalan kadınlar, durumun düzeleceğine olan inançlarını kaybetmeleri nedeniyle bu sorunları, çözümsüz kalmaktadır.

Sözlü şiddete kalan birçok kadının bulundukları konum, eğitim durumları ve hatta tanınmış kişi olmaları, kariyerinde istediği noktaya ulaşmaları, hiç fark etmeden sözlü şiddete, maruz kaldığına sıkça şahit olmaktayım. Sözlü şiddet; Yaş, dil, din, ırk, sosyoekonomik statü tanımıyor. Sözlü şiddet birçok şekilde kadınların hayatına yaralar açmaktadır. Aile içi iletişimin tutun da, kadınların ruhsal durumlarına kadar derinden sarsmaktadır. Sözel şiddet küçümsenmemesi gereken bir sorundur. Bu duruma, zaman içerisinde müdahale edilmediği takdirde, yerini fiziksel şiddete de bırakabilir.

Sözlü Şiddete Hayır

Kendine Güvenmeyen Erkekler Sözlü Şiddete Başvurur

Sözlü Şiddet nedir? Yüksek sesle bağırmak ve aşağılayıcı sözler sarf etmek gibi davranış biçimleri sözlü şiddete girer. Maalesef kendisine güvenmeyen erkeklerin kendini ifade etmekte zorlandığı durumlarda sözlü şiddete sıklıkla başvurduğu görülüyor. Kendini sözlü olarak ve doğru şekilde ifade edemeyen erkekler, bu durumun neden olduğu öfkeyle, saldırganlık içeren davranışlara yönelerek, öfke kontrol edemez hale gelebiliyorlar.

Sözlü Şiddet Nasıl Başlar

Aslına bakarsanız birçok kadın sözlü şiddete başlarda çok aldırmaz. Nedeni ise; küçük şakalaşmalar ile başlar ve aradaki saygı kotası kırıldıkça dozu artarak ve artık şakadan çıkarak devam eder. İlk zamanlarda küçük ama sürekli sözlü tartışmalarla ilk sinyallerini veren sözel şiddet, zaman içerisinde kadının sessiz kalması ve durumu kendinin bile kabullenememesinin doğal bir sonucu olarak, daha şiddetli bir hale gelmektedir. O yüzden ilişkilerde samimiyet hiç bir zaman aradaki saygı duvarlarını yıkmamalı, şakayla başlayan sözlü şiddetler sonunda çok ağır boyutlara ulaşabilmektedir. Ve çoğu zaman ise kadınlar bunu kendisiyle bile itiraf edemiyorlar.

Kadınlar ailesinin dağılmasından veya başına daha kötü işler geleceğinden korkarak, genelde mevcut durumun üzerini örterler ve olayları kendi haline bırakırlar. Bu durum, işlerin daha da çıkmaza girmesine ve hatta şiddetin sözelden fiziksele geçişiyle sonuçlanması çok büyük bir olasılıktır.

Sözlü Şiddete Hayır

Sözlü Şiddete Maruz kalan Kadınlar Yardım Almalılar

Kendine güvenlerini kaybetmiş, sözlü olarak istediği şekilde ifade edemeyen erkekler, sözel saldırılarla istediklerini yaptırmaya, karşısındaki kadını küçük düşürmeye ve bu yolla sinirlerini yatıştırmaya çalışmaktalar. Bu gibi durumlarda, kadınların mutlaka bir uzmandan destek almaları gerekmektedir. Çünkü bu sorunlar, zamanla azalmak yerine şiddetini arttırarak ilerleyecek, bu zaman zarfında kadınların kendine olan güvenleri daha da azalacaktır. Oysaki her kadının kendi özünde bir güç vardır bu gücü bulmak için kadınlar kendi kaynaklarına geri dönmelidir.

Eşlerinden veya karşı cinsten herhangi biri tarafından sözlü şiddet gören kadınlar ruhsal açıdan kendi içlerinde yaşadıkları büyük bir çıkmazın içine giriyorlar. Korku, sessizlik, çekingenlik, özgüvensizlik, umutsuzluk, mutsuzluk gibi sonuçlarla karşılaşmaktadırlar. Hayattan zevk alamaz hale gelen bu kadınlar, güçten düşen iç dünyaları nedeniyle şiddet uygulayan kişiden uzak durmayı, ayrılmayı göze alamıyor ve konuyla ilgili profesyonel yardım alacak ve bu süreci tamamlayacak gücü kendilerinde bulamıyorlar. Oysaki bu gidişe bir dur diyip, hak ettikleri hayatı tekrar kazanmalıdırlar.

Hayatta çaresiz hiç bir dert yoktur yeter ki çareyi bulmaya niyet edin. İhtiyacınız olan güç kendi içinizde. Zaman çoğu şeye ilaç olsa da, böyle durumlar da zaman sadece karşılaştığınız şiddetin boyutunu attırır.
Sağlıklı ilişkiler; Her iki yetişkin bireyin birbirlerinin haklarına ve yaşam özgürlüklerine saygı duyduğu çerçevede olur. Hayatınızda sorun bildiğiniz şeyler sorun olmasaydı nasıl bir hayatınız olurdu bunu düşünün ve kendiniz için bir şeyler yapın.

Sağlıklı, Mutlu, Huzurlu Sevgi dolu ilişkiler dilerim… Sevgiyle kalın…

  • Evliliğinizde yaşadığınız ilişki ve iletişim problemleriniz varsa, artık anlaşmak da zorluk çekiyorsanız, yıllardır beraber olduğunuz kişiyi tanıyamıyor ve sorunlarınızı çözmek istiyorsanız. İlişki koçluğu destek süreci için www.interaktifdanismanlik.com ‘u ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir