Ruhunuza İyi Gelecek 10 Hafta Sonu Tatil Önerisi

Ruhunuza İyi Gelecek 10 Hafta Sonu Tatil Önerisi

İlkbahar Hafta Sonu Tatil Önerileri

Bahar aylarının gelmesi ve havaların iyiden iyiye ısınmasıyla birlikte, aklımıza tatil fikirleri de gelmeye başladı. Bütün yılın yorgunluğunu ve stresini üzerimizden atıp deşarj olabileceğimiz tatil planlarını yapmaya şimdiden başladık bile.

Sezon arası küçük kaçamaklar için ise bahar tatilleri kaçırılmaz fırsatlar olarak önümüze çıkıyor. Muhteşem doğası, temiz havası, masmavi denizi ve yemyeşil ormanları ile ülkemizin dört bir yanındaki küçük şehirler ve tatil beldeleri ilkbahar tatilleri için ideal alternatifler oluşturuyor.

Hafta Sonu için Tatil Önerileri

Biz de bu yazımızda ülkenin dört bir yanında ilkbahar tatili için ideal seçimler olacak 10 beldeyi inceliyoruz. İşte ruhunuza iyi gelecek hafta sonu tatili için 10 adres…

İlkbahar Hafta Sonu Tatil Önerileri

1) Artvin – Şavşat

Türkiye’nin karadeniz kıyılarında yer alan, yeşilin binbir tonunu görebileceğiniz bir kasaba Artvin’in Şavşat kasabası. Türkiye’nin 10. Sakinşehri unvanını kazanan belde, kafa dinlemek ve huzuru bulmak için mükemmel bir seçenek oluşturuyor. Akarsu açısından oldukça zengin olan kasabada birçok göl ve şelale de bulunmaktadır. Yeşilin huzuru ve mavinin rahatlatıcılığı ile tatil kelimesinin hakkını verebileceğiniz yerlerden bir tanesi.

İlkbahar Hafta Sonu Tatil Önerileri

2) Tekirdağ – Şarköy

Özellikle İstabulluların sıkça ziyaret ettiği ve tatil planı yaparken mutlaka aklında bulundurduğu yerlerden bir tanesi Tekirdağ’ın Şarköy ilçesi. Marmara denizinin kıyısında kurulan, küçük ve kendi halinde bir yer burası. Mavi bayraklı denizi ve temiz kumsalıyla tatilcilerin severek tercih ettiği Şarköy özellikle hafta sonu kaçamaklarınız için oldukça uygun bir yer.

İlkbahar Hafta Sonu Tatil Önerileri

3) Bolu – Göynük

Diyar-ı Akşemseddin olarak da anılan, Türkiye’nin tarihi ve otantik ilçelerinden birisi Göynük. Osmanlı tarzi iki katlı ahşap evlerle kaplı şehir, Osmanlı öncesi birçok beyliğe ev sahipliği yapmış olmasından dolayı şehirde birçok tarihi hamam, camii ve kilise mevcut. Ayrıca Fatih Sultan Mehmet Han Hazretlerinin çok sevdiği hocası AKşemseddin Hazretlerinin de burada türbesi bulunmaktadır. Tüm bu tarihi ve otantik yapılarına ek olarak çok güze bir doğaya da sahip olan belde, İstanbul’a yakın olmasının avantajıyla da birçok tatilcinin tercih ettiği mekanlardan oluyor.

İlkbahar Hafta Sonu Tatil Önerileri

4) Kocaeli – Kefken

İlkbahar tatili demişken elbette Kefkenden bahsetmek olmazdı. İstanbul’un yanıbaşındaki güzellik, Kocaeli’nin Kefken ilçesi, özellikle bahar aylarında eşsiz bir güzelliğe sahip oluyor ve huzur bulmak isteyenler için muhteşem bir fırsat oluşturuyor. Mavi bayraklı denizi ve halk plajı ile hali hazırda birçok ziyaretçisi bulunan mekan, çok kalabalık olan yaz günlerinin yerine bahar aylarında çok daha sakin ve dinlendirici olabiliyor. İstanbul’dan yaklaşık 2.5 saatte ulaşılabilen beldede birçok koy ve plaj da bulunuyor.

İlkbahar Hafta Sonu Tatil Önerileri

5) Şile – Ağva

Bahar aylarında yapılacak hafta sonu kaçamaklarından konu açılmışken elbette Ağvayı atlayamazdık. İstanbul’a çok yakın bir konumda bulunan, küçük, şirin ve kendi halinde bir yer Ağva. Birçok türden otel ve pansiyonu da bünyesinde bulunan ilçe, bisiklet sürmek, doğa yürüyüşleri yapmak ve denize girmek için de oldukça ideal bir mekan. İlçenin danışma noktalarında verilen gezi haritalarıyla belirlenen güzergah ise uzun ve temiz hava dolu bir yürüyüşle Ağva’nın tadını doyasıya çıkarmanızı sağlıyor.

İlkbahar Hafta Sonu Tatil Önerileri

6) Bartın – Amasra

Karadenizin “Masalsı güzellikler diyarı” Bartın Amasra… Birçok tarihi eseri bünyesinde bulunduran ilçe adeta cennet gibi bir doğaya sahip. Masmavi suları ve yemyeşil ağaçlarıyla tam bir karadeniz kenti olan yer, huzur isteyen tatilcilerin en çok tercih ettiği mekanlardan. Kendi halinde ve sakin bir yer olan ilçede birçok mağara, kilise, tarihi camiler, çarşılar, tarihi kalıntılar ve plajlar bulunmaktadır.

İlkbahar Hafta Sonu Tatil Önerileri

7) Mersin – Silifke

Ülkemizin Mersin İline bağlı bir ilçe Silifke. 20den fazla antik kenti barındıran yerleşim, tam bir tarih müşahidi. Kuşların göç yolu üzerinde bulunması ve Caretta carettalarla dolu bir sahile ev sahipliği yapması ile de tam bir doğa harikası. İlçede bulunan Boğsak adası ise tatilcilerin uğrak mekanı haline gelmiş masmavi bir denize sahip bir ada. En çok ağbet gören yerlerinden birisi ise geniş bir kumsala sahip olan Susanoğlu.

İlkbahar Hafta Sonu Tatil Önerileri

8) Nevşehir – Kapadokya

Dünyada başka hiçbir yerde görülmeyen eşsiz yapıya sahip bir yer Kapadokya. Her tatilcinin mutlaka gittiği yada bir gün gitmek üzere planlar kurduğu böylesi güzel bir mekan elbette birçok yerli ve yabancı turisti yılın değişik zamanlarında ağırlıyor. Yaz mevsiminde ayrı kış mevsiminde ayrı güzel olan yerleşim, küçük kaçamaklar için de oldukça iyi bir tercih olarak duruyor. Balon turları, Ihlara vadisi, yer altı şehirleri, çeşit çeşit müzeleri, taş otelleri ve otantik pansiyonları ile tam bir tatil cenneti burası.

İlkbahar Hafta Sonu Tatil Önerileri

9) Bursa – Mudanya

BUDO ve İDO seferleri ile yaklaşık 1.5 saatte ulaşılabilen bir güzellik Bursa’nın Mudanya’sı. Birçok şirin otel ve pansiyona ev sahipliği yapan mekanda, çeşitli müzeler, tarihi yapılar, güzel plajlar, Mudanya mütarekesinin yapıldığı ve müze haline getirilmiş ev ve eski mahalleler bulunuyor. Büyük şehirlere yakınlığı sebebiyle de bahar aylarında yapılacak ruhu dinlendiren hafta sonu tatilleri için ideal bir yer.

İlkbahar Hafta Sonu Tatil Önerileri

10) Sakarya – Acarlar Longozu

İstanbul’a 2.5 saat mesafede bulunan bir yer Sakarya’nın Acarla Longozu. Küçük bir bölümü ziyarete açık olsa da, suyun içinde bulunan yemyeşil ağaçlar, geniş ve çeşitli bitki örtüsü ve göçmen kuşları ile adeta bir doğa harikası. İnsanların her yerde doğaya verdiği zarardan dolayı dünya üzerinde longozların örneğine az rastlanıyor. Fakat bu konuda oldukça şanslı olan bizler kısa bir yolculukla bu şirin mekana ulaşabiliyoruz. Burada hem gözümüzü yeşilliklerle doyuruyor hem de ruhumuzu dinlendirerek huzur buluyoruz.

Seyahat Editörü: Esra Ünal

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir