Osmanlı Lezzetinin Günümüzdeki Adı Hacı Abdullah Lokantası

Osmanlı Lezzetinin Günümüzdeki Adı Hacı Abdullah Lokantası

alkolsüz restoranlar hacı abdullah lokantaları 1

1988’den Günümüze…

Osmanlı-Türk mutfağının seçkin temsilcisi Hacı Abdullah Lokantası, sadece saray yemekleriyle değilçeşit çeşit kompostolarıyla özel lezzetler sunuyor. Geleneksel Osmanlı mutfağı lezzetlerini asırlık tecrübeyle sunan Hacı Abdullah’da adlarını bile yeni duyacağınız lezzetler tadabilirsiniz.

Hacı Abdullah, iç mekanın Osmanlı tarzında döşendiği lokantada sunulan saray yemekleriyle ilgili olarak şunları söylüyor: “Osmanlı’nın, hakimiyet sürdüğü üç kıtadaki mutfak kültürü en iyi şekilde derlenip, toparlanarak halka sunulmuş. Mesela patlıcan saray mutfağına 1700 lerde girmiş. Sadece patlıcandan 283 çeşit yemek yapılırmış. Şu anda en eski lokanta biz olmamıza rağmen ancak 70 kusur çeşidini biliyoruz. Gerisi kayıp. İsmini dahi bilmiyoruz. Tedavülde olmayan, kaybolan yemeklerin sayısının 6 binin üzerinde olduğu söyleniyor. Keşkülü Fukara dediğimiz bir tatlı var. Ecdadımız bu tatlıyı Hindistan’da fakirlere dağıtırmış. İçini boşalttığı Hindistan cevizinin kabında sunarmış. Tatlı da zaten ismini o kabından almış.”

alkolsüz restoranlar hacı abdullah lokantaları 2

Hacı Abdullah Lokantası’nda 40 çeşit komposto da var. Her gün 8-10 çeşidinin çıkarıldığı bu tarihi lokantanın mutlaka tadılması gereken lezzetlerinden biri. Özellikle karışık komposto ayrı bir guzel. Lokantada ayrıca yaklaşık 40 yıllık kompostolar da sergileniyor. Lokantada sergilenen bu kompostaların özelliğini sorduğum Hacı Abdullah, “Onlar strelize edildikten sonra kavanozun içinde pişiyor. Hava tamamen dışan atıldığı ve daha sonrada hava almadığı için uzun yıllar bozulmadan saklanabiliyor. Kompostonun içinde en az 15 çeşit var. Sırf komposto için gelenler bile var” diyor. 11.00-22.30 arasında müşteri kabul eden lokantada 20 çeşit çorba ve haşlama, 44 çeşit hazır et yemekleri, 26 çeşit ızgara et, 18 çeşit zeytinyağlı sebze, 13 çeşit pilav, makarna ve hamur işleri, 24 çeşit basti sebze, 8 çeşit salata, arasında Keşkülü Fukara w Özel Hacı Abdullah Haşhaş Tatlısının da olduğu 27 çeşit tatlı sunuluyor.

Adres: Ağa Camii, Atıf Yılmaz Cad. (Eski Sakizagaci Cad.) No: 9/A 80070
Beyoğlu / İstanbul
Tel: +90212 293 85 61 – 293 08 51
Fax: +90 212 244 32 97

zivzik narı suyu

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir