Merter Mado Lezzetin Açık Kahramanı

Merter Mado Lezzetin Açık Kahramanı

mado

Nefis tatlıları ve dondurmalarıyla tanıdığımız Mado, Kahramanmaraş’ın tadına doyulmaz mutfağını her geçen gün zenginleştirip yaygınlaştırarak sunuyor. Bu ilin lezzetlerine ne kadar aşinasınız bilemem ama eğer Merter’deki Meydan Alışveriş Merkezi’ne uğrarsanız es geçemeyeceğiniz bir sofra sizi bekliyor olacak. Alışveriş merkezinin gürültüsünden oldukça uzakta, üstelik açık alanı da bulunan Merter Mado, başaşçısı Metin Özkutay’ın sihirli ellerinden güzel lezzetler yemenize imkân sağlıyor. Metin Bey, tam 33 yıldır bu sektörün içinde ve 27 yıldır da Mado’nun aşçısı. Mekan ilk başta dışarıdan bir kafe izlenimi uyandırsa da içerinin ambiyansı ve menüyü görünce nasıl bir cennetin içine düştüğünüzü anlıyorsunuz.

Eski bir saray geleneği olan karşılama şerbeti ile mekan gönlümü aldı diyebilirim. Kesinlikle güzel bir başlangıç. Herkese ücretsiz sunulan bal ve üzüm suyundan yapılan ravanda şerbeti sizi yemeğe hazırlayan hoş bir lezzet. Daha çok bulgur ve sumak ekşisinin ağırlıkta olduğu Maraş lezzeti Merter Mado’da cevizli haşlama içli köfte, mumbar, kuru dolma, tarhana çorbası, arpacık soğanından ve döğmeden yapılan kıskalı mercimek çorbası şöleniyle zirveye ulaşıyor. Metin Özkutay, yemeği ortaya çıkaran şeyin hammaddesi olduğunu ve bütün yemeklerin Maraş’tan getirildiğini anlatıyor. Yani yediğiniz her şey, burada sadece ısıtılıp harman edilerek önünüze çıkarılıyor. Bu da bu lezzetin gerçekten yöresel olduğunu gösteriyor.

Kahramanmaraş’ın Osmanlı sarayına dört gelin veren tek vilayet olduğunu belirten Özkutay, yemeklerinin de bundan dolayı saray mutfağının izlerini barındırdığını kaydederek, “Damat yemeği olarak da bilinen ekşili aya köftesi ve dövme aşını da sunuyoruz misafirlerimize. Erik sulusu, et kabağı sulusu ve yoğurtlu köfte de en çok tercih edilen yemeklerimizden.” diyor.

Sabah 08.00’den gece 12.00’ye kadar açık olan ve her daim bütün lezzetleri tadabileceğiniz Merter Mado’da yediğim her lezzetten ayrı bir keyif alacaksınız. Özellikle hiçbir yerde bulamayacağınız keçi sütünden yapılan özel peynir de kalbimi fethetti. 140 kişi oturma kapasiteli ve 19 kişiyle hizmet veren mekandaki 50 farklı lezzette kullanılan etler yine Maraş’tan gelen dana ve keçi eti ağırlıklı. Özel köy pizzalarının tadına bakmanızı da ısrarla tavsiye edilenler arasında. Tabii ki tatlı ve dondurmadan ayrıca bahsetmeye gerek yok. Zaten Kahramanmaraş’ın bu özel lezzetlerini en iyi sunan yer Mado, gönlünüz o açıdan rahat olsun.

Peki bu özel sofranın zenginliği kahvaltıya nasıl yansımış derseniz, bir pazar günü kendinizi şımartabilirsiniz. İçerisinde 7 farklı peynir, domates, salatalık, zeytin, bal ve kaymak, organik iki çeşit reçel, evde üretilen tereyağı, keçi peynirli özel bir börek, pastırma, yedi çeşit ekmek, bakır sahanlarda sunulan sucuk ve yumurtanın yer aldığı kahvaltı gününüze mutluluk katabilir. Eh lezzetli yiyecekler insanın karnını doyurmasının yanında mutluluk da vermeli öyle değil mi?

Maraş köy kahvaltısını tadın

Kahramanmaraş’ın özel lezzetlerini tadacağınız Merter Mado’da köy kahvaltısını denemenizi öneririm. Tabii ki kapalı olarak börek şeklinde sunulan köy pizzalarının da tadı başka.

Servis ve sunum gayet başarılı, yemekler lezzetli ve hafif. Mekan alışveriş merkezinde olduğu için park sorunu yok. Alışveriş merkezinin gürültü ve koşuşturmacısından uzakta, sessiz sakin bir yer. Mantı Kayseri’nindir ama mekanın özel mantısını da tatmanızı öneririm, Kayseri ile yarışıyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir