Kışlık Ekoselerin 5 Farklı Hali

Kışlık Ekoselerin 5 Farklı Hali

Normcore Triko Elbise ve Normcore Oduncu Gömlek - Elif Değirmenci

Kışın en renkli habercisi ekoseler, moda dünyasının hem en eski hem en yeni trendlerinden biri. Onu en çok gömleklerde görsek de aslında dış giyimden başörtülere kadar, her parçayla aramızda. Çok yönlülüğüyle sonbahar – kış mevsimlerinin favorisi olan parçamızın öncelikle geçmişine kısaca uzanalım.

Ekosenin Yolculuğu: İskoçlardan Soylulara, Diana’dan Podyuma

Ekosenin tarihi, 6. ve 8. yüzyılların Kelt toplumlarına kadar uzanıyor. Ancak tabii ki büyük kitlelere yansımasının asıl kaynağı İskoçlar. Zamanla popülaritesi genişleyen bu desen Britanya’da askerlerin kıyafetlerinde kullanılıyor, kırmızı desenler soylular tarafından giyiliyor.

Tibi Ekose Kaban - Ralph & Russo Ekose Blazer Ceket

Avrupa’dan Amerika sıçrayan bu moda, punk akımını bile etkiliyor. 80’lerde Lady Diana ekoseyi zirveyi taşıyor. Prensesler, sanatçılar, diziler, filmler derken ekose artık podyumda kendini gösteriyor. Alexander McQueen, Micheal Kors, Ralp Lauren derken vazgeçilmez ekosemiz, 2022 kışında yine karşımızda.

Atelier Pelin Yıldırım Ekose Takım - Betül Gedik

Ekose Yeni Sezonda Hangi Parçalarda Karşımıza Çıkıyor?

Dünya modasının hit’ler listesindeki parçaları renklendiren ekoseler, yine kırmızıların hakimiyetinde olsa da yeşilden kahveye her tonuyla aramızda. 2021/22 sonbahar – kış koleksiyonlarındaki kaşe kabanlarda, yün gömleklerde, blazer ceketlerde ve hatta şallarda bu trendi en harika görünümlerine şahitlik ediyoruz. Öyle ki, tesettür giyim markaları bu konuda en popüler markalarla rekabeti güçlendiriyor.

Gelin şimdi de ekosenin 5 farklı haline bakalım.

Qooq Ekose Gömlek Ceket (Hülya Aslan) - Normcore Ekose Gömlek (Elif Değirmenci)

Qooq Store Gömlek Ceket
Normcore Ekose Gömlek

Ekosenin En Konforlu Hali: Yün Gömlek

2022 kışının en konforlu parçası tartışmasız, ekose desenli yün gömlekler. Özellikle oversize salaş kesimleri ve uzun boylarıyla rahat ve renkli bir gün vadeden parçalar, bazen bir jean ile bazen de sezonun diğer bir favorisi deri pantolonlarla harika ikili olmayı başarıyor. Enerji yükseltecek bu parçalardan biri hala dolaplarınızda yoksa yatırımlık alışveriş listelerine eklenmeli.

Touche Ekose Blazer Takım - Sedanur Gümüş

Ekosenin Resmi Hali: Blazer – Takım

Ekosenin sadece spor ya da salaş parçalarla iyi göründüğünü düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi, o aslında bir zamanların askeri ve soylu görünümlerinde ikonik isimdi. Tam da bu halleriyle ekose sezonun blazer ceketlerinde, pantolon – ceket hatta etek – ceket ikililerinde harika bir oyuncu.

Normcore Kaşmir Ekose Elbiseler

Normcore Kırmızı Elbise
Normcore Siyah Elbise

Ekosenin En Sıcak Hali: Kaşmir Elbise

Soğuk kışa sıcacık bir ekose dahil etmek için favorimiz kaşmir elbiseleri tanımalısınız. Bu mevsimde elbise giymekten korkanları bile çekim alanına alan parçalar, özellikle kırmızı ve bej gibi dokusu kadar ısı yayan tonlarla favori. Maskülen bir botla bohem, topuklu bir bootie ile havalı, makosen ile kolejli stile bürüneceğiniz tasarımlar ekoseyi yeniden sevdirecek.

Manuka Ekose Kaban - Rümeys Yağcı

Manuka Siyah Kaban
Manuka Camel Kaban

Ekosenin İkonik Hali: Maksi Kaşe Kaban

Dış giyim parçalarında hakimiyetini güçlendiren ekose kaşe kabanlara yeni bir görünüm kazandırıyor. Klasik düzlüklerden sıkılanlar için ikonik bir fikir olarak aramıza katılan isimlerde en çok siyah, gri ve beyaz çizgiler yoğunlukta olsa da sıcacık kahveler, canlı yeşil ve sarılar da popüler.

Kadriye Baştürk Piliseli Ekose Etek - Manuka Ekose Etek

Ekosenin Vintage Hali: Kolej Eteği

Ekose deseni geçmişten günümüze taşıyan İskoç etekleri, okul üniformalarının temsilci olmayı bir şekilde başardı. Akıllarda bu haliyle yaşayan desenler, her sezonda kolejli stiliyle adından söz ettiriyor. 2022 kışında da maksi ekose etekleri, yine kolej stiline uyum sağlayan gömlek ve süveter eşlemesiyle çokça görüyoruz.

Moda Editörü: Büşra Karagöz

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir