Yeşiltopuklar Online Alışveriş

Kendinizi Kabullenin!

Kendinizi Kabullenin!

Kendinizi Kabullenin

Kendini kabullenmenin çok ayrı bir gücü vardır. Fakat çoğu insana aynı zamanda yabancı bir kavramdır ”Kendini Kabullenmek”… Bu bizim maalesef çocukluğumuzda ne okulda ne de evde ulaşabileceğimiz bir bilgi de değildir. Bize okullarda, ailemizde mükemmeliyetçilik öğretilirken, kendimizle barışık olmak, hata yapmanın insanlığın bir parçası olduğu, kendimize karşı affedici ve nazik olmamız gerektiği anlatılmamıştır. Hoş belki kendilerinin de çok farkında olmadıklarından her şeyin mükemmel olması gerektiği inançlarından kaynaklanmıştır.

Evet, asla gerçekleşmeyecek olsa da, doğduğumuz günden itibaren bu dayatmalarla yetişiyoruz. Yürümeye başladığımızda ve ilk kelimemizi söylediğimiz anda bizde artık mükemmel olma yaptırımını özümsemiş oluyoruz. Biliriz ki hata yapmak problemlere yok açan bir süreçtir, yaptığımız her hata için cezalandırılırız. Büyüdüğümüzde ise kendi kendimizin en gaddar yargıcı oluruz.

Kendini kabullenmenin 4 temel ilkesi vardır. Bu ilkeler sadece bir kez benimsendiğinde; Kişisel suçlama, yargılama ve cezalandırma ile geçen bir hayat ile fikir ve kavramların önem taşıdığı ”Köklü şefkat ve şifa” duygularının hakim olduğu bir hayat arasındaki fark kolayca anlaşılabilir.

Size tavsiyem; altını çizip her gün görebileceğiniz bir yere asmanız… Ve aşağıda yazacağımız bu kendinizi kabullenmenin 4 temel ilkesini tekrar tekrar okuyarak hayatınıza aktarmanız.

Kendinizi Kabullenin

Kendini Kabullenmenin 4 Temel İlkesi

1- Bir insan olduğunuzun ve hata yapabileceğinizin farkında olun. Hata yapmak bir suç değil, sadece hayatın bir gerçeğidir. Yüce Yaradan’ın ayette dediği gibi:

Eğer siz tevbe edip, günah işleyen bir kavim olmasaydınız, Cenab-ı Allah sizi helak eder, günah işleyip tevbe eden bir kavim getirirdi’ (Müslim, Tevbe 1; Müsned, 1/289)
Demek ki hatalar olabilir, fakat ders alıp yolunuza onlarsız devam etmek esastır.

2- Hatalar için affedilebilir ve affedebilirsiniz.

3- İnsan hayatın getirdiklerine bazen, zaten hazırlıklı değilsinizdir. Bu tüm yaşamınız boyunca gerçekliğini koruyacaktır.

Bazı durumlarda hazırsızlık yakalanabilir ve hazırlıklı olduğunuz zamanlarda göstermeyeceğiniz davranışlarda bulunabilirsiniz. Böyle davranmış olmanız sizin kötü biri olduğunuzu göstermez. Bu sadece hayatın bir gerçeğidir. Bu tip davranışlarınız çin hem kendinizi affedebilir hem de başkaları tarafından affedilebilirsiniz.

4- Belki öncelik oluşturmasalar bile tüm ihtiyaç ve istekleriniz önemlidir. Siz önemlisiniz dolayısı ile istek ve ihtiyaçlarınız da önemlidir.

Evet, şu cümleleri sindirmek için biraz durup düşünmek gerekiyor sanırım” Siz Önemli ve değerlisiniz; Kendi istek ve ihtiyaçlarınız olması çok doğal ve onlarda değerli”. Unutulmaması gereken kişinin çevresi ve dünyası kendine göre şekillenir önce tam olmaya kendinizden başlayın. Bunun içinde önce kendiniz ile barışık olup kendinizi kabullenin ki tüm dünyanız da sizi kabullensin…

Sevgi ile kalın…

Yaşam ve İlişki Koçluğu Hizmetleri üzerine ayrıntılı bilgi almak için www.interaktifdanismanlik.com ‘u ziyaret edebilirsiniz.

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *