Kadınlar Özel Günlerinde Saçlarını Boyatabilir mi?

Kadınlar Özel Günlerinde Saçlarını Boyatabilir mi?

Kadınlar Özel Günlerinde Saçlarını Boyatabilir mi

Saç Boyamanın Dini Hükmü Nedir?

Kadınların özel günlerinde yapamayacağı şeyler Kur’an’da ve hadislerde açıkça belirtilmiştir. Kadınlar bu özel günlerinde kesinlikle namaz kılamaz, oruç tutamaz, Kabe’yi tavaf edemez, Kur ‘an okuyamaz ve camiye giremez.

Hayızlı ve nifaslı kadınlar ile cünüp olan kişilerin, yeme-içme gibi günlük insani ihtiyaçlarını karşılamak için gerekli olan mubah işleri yapmaları ise dinen yasaklanmamıştır (İbn Nüceym, el Bahr er-Raik, I, 49. ).

Hz. Peygamber (sav):

“Saçı olan, bakımına özen göstersin.”

(Ebu Davud, Teraccül, 27) buyurmuştur.

Saçları temizlemek, yıkamak, koku sürmek, taramak Peygamberimiz (s.a.s.)’in teşvik ettiği hususlardandır. Toplum tarafından yadırganmayacak şekilde ve yabancı erkeklere yönelik olmamak kaydıyla kadınlar saçlarını boyatabilirler. Bunu kına ile yapabilecekleri gibi, günümüzde kullanılan saç boyaları ile de yapabilirler (İbn Abidin, Reddü’l-muhtar, I, 329-331).

Temizlenmek amacı ile tırnak kesilmesinde ve istenmeyen tüyleri alınmasında bir sakınca olmadığı gibi, bu işler kapsamında olan saç boyatma da, adetli kadınlar için yasak değildir. Saç boyamanın adet döneminde veya başka zamanlarda yapılması arasında bir fark yoktur. Ancak bazı adap kitaplarında adetli iken bu gibi işlemlerin gusül abdesti aldıktan sonra yapılması daha uygun görülmüştür (Tahtavi, Haşiye ala Meraki’l-Felah, 44)

Hanımların saç boyaması caiz midir? yazımızı okuyabilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir