Hac Yolcuları İçin Geri Sayım Başladı

Hac Yolcuları İçin Geri Sayım Başladı

Hac Yolcuları İçin Geri Sayım Başladı

İlk Kafile 12 Eylül’de Yola Çıkıyor

Diyanet İşleri Başkanlığı hac takvimini yayımladı. Bu yıl kutsal topraklara ilk kafile 12 Eylül’de gidecek. Son sefer 9 Ekim’de yapılacak. Kafileler Arabistan’da 40 günden fazla kalamayacak. Dönüşler ise 19 Ekim’de başlayacak.

Hac farizasını yerine getirmek amacıyla kutsal topraklara gidecek adaylar için geri sayım başladı. Suudi Arabistan’ın Harem-i Şerif’te devam eden genişletme çalışmaları sebebiyle düşürdüğü kontenjanlar sonrası çekilen ikinci kurada isimleri belirlenen 59. 200 kişi için heyecan sürüyor. İlk kafilenin 12 Eylül’de yola çıkacağı kutsal yolculukta son sefer 9 Ekim’de yapılacak. Bu yıl hacı kafilelerinin Arabistan’da kalış süreleri 40 günü geçmeyecek. Dönüşler ise 19 Ekim’de başlayıp 10 Kasım’da sona erecek.

Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdür Vekili Ergun Yücel’in verdiği bilgiye göre Diyanet bu yıl hacı adaylarına 1600 personelle hizmet sunacak. Kafile başkanının yanı sıra her 45 kişiye de bir din görevlisi tahsis edilecek. Şirketler de dahil olmak üzere her kafileye bir kadın irşat görevlisi rehberlik edecek. Bu sene hacda görevlendirilen personelin eğitimiyle ilgili de yenilikler yapıldı. Birer haftalık seminerlere tabi tutulan hac personeli, göreve hazır hale getirildi. Yücel, bu yılki ilklerden birini şu sözlerle anlattı: “Personelimiz içerisinde daha önce Suudi Arabistan’a gitmemiş, hayatında Kâbe’yi görmemiş 550 görevlimiz vardı. Bu personelimizi Ramazan öncesinde 5 günlük özel bir eğitim amacıyla Arabistan’a götürerek orada ciddi bir eğitim yaptık. Fiilen görevleri tatbik ettiler. Dolu dolu bir eğitim gerçekleştirdik.”

Hacı adaylarının eğitimine yönelik de bir heyet tarafından program hazırlanarak il müftülüklerine iletildi. Müftülükler, program doğrultusunda en az 5 defa hacıları bir araya getirerek eğitim verdi. Bu eğitimlerde sağlık konusundaki bilgilendirmeler, il sağlık müdürlüğü ekipleri tarafından yapıldı.

Menenjit aşısı şart

Ergun Yücel, hacı adaylarına yapılacak aşıyla ilgili de çalışmaların sürdürüldüğünü söyledi. Suudi Arabistan’ın Türkiye’den menenjit aşısı yapılması yönünde istekte bulunulduğunu belirten Yücel şöyle konuştu: “Sağlık Bakanlığı ile irtibata geçilmiş ve sağlık müdürlükleri kanalıyla her ilde, bizim ilettiğimiz aşılar hacı adaylarımıza uygulanmaktadır. Her hacı kafilesi gitmeden önce aşısını yaptırmış ve aşı kartını da yanına almış hale geliyor. Bu konuda da bir sıkıntımız yok.”

Tüm adaylara hac malzemelerinin eksiksiz olarak verildiğine dikkati çeken genel müdür vekili, bu yıl ilk defa 45 dakikalık bir animasyon hazırladıklarını sözlerine ekledi. Hacılara dağıtılan animasyonun gidiş ve dönüş arasındaki konuları sesli olarak anlattığını belirten Yücel, hacı adaylarına büyük yardımı olacak animasyonu, adayların gitmeden izlemelerinin önemli fayda sağlayacağını belirtti. Yücel, hac öncesi çalışmalar kapsamında ambulans ve tıbbi malzemelerin Suriye ve Irak’taki karayolu sıkıntısı nedeniyle iki yıldır deniz yoluyla gönderildiğini hatırlattı.

Kaynak: Zaman

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir