Yeşiltopuklar Online Alışveriş

Kadınlar İçin En Sağlıklı Çanta Tipleri ve Taşıma Şekilleri

Kadınlar İçin En Sağlıklı Çanta Tipleri ve Taşıma Şekilleri

Doğru-Çanta-Taşıma-Şekilleri

Çantalar kadınların asırlardır vazgeçemediği ve bundan sonra da vazgeçemeyeceği bir tutkudur. Renk renk, boy boy, desen desen çanta modelleri hepimizin dolaplarında büyükçe bir yer kaplıyor. Almalara, beğenmelere doyamıyoruz. Modacılar, stil editörleri cool, tarz, stil sahibi gözükmek için çantaları nasıl taşımamız gerektiğini, nelerin yanlış nelerin doğru olduğunu anlatıyorlar. Ama beden sağlığımız için “hangi çantaları seçmeliyiz, nasıl taşımalıyız?” bu konu göz ardı ediliyor. Halbuki ağır ve yanlış taşınan çantalar kas-iskelet sisteminde birçok problemi beraberinde getiriyor.

Sağlıklı-Çanta-Taşıma-Şekilleri

Yanlış çanta taşımanın sağlığımızda yol açacağı problemleri sıralayacak olursak;

 • Omuzda sıkışma sendromu (impingement sendromu)
 • Kas-tendon yaralanmaları
 • Boyun fıtığı
 • Bel fıtığı
 • Sırtta kulunç oluşumu
 • Tetik nokta oluşumu
 • Sinir sıkışmaları
 • Skolyoz
 • Postür bozuklukları (Vücut postürünüzü düzeltecek hareketler)

Çanta alırken ya da kullanırken kas-iskelet sistemi sağlığınız için dikkat etmeniz gereken bazı hususlar var.

Bayanlar-İçin-Çanta-Nasıl-Taşınır

1.) Tote Çantalar

Tek omuzda, elde ya da dirsek eklemi bölgesinde taşınan büyük çantalar en büyük tehlikeyi oluşturuyor. Kadınlar ihtiyacı olsa da olmasa da o çantaların içini sonuna kadar doldurma yeteneğine sahipler. O da olsun bu da olsun derken çantanın ağırlığı 2-3 kg’ı bulabiliyor. Uzun süre aynı omuzda ya da kolda bu ağırlık taşındığı zaman hissedilen ağırlık bunun yaklaşık 2 katına çıkacaktır. Omuzda ağrı, çantanın taşındığı tarafa doğru omurgada eğrilik oluşması, kulunçların ortaya çıkması kaçınılmaz olacaktır. Bu yüzden tek omuzda büyük bir çanta kullanmak istiyorsanız içine az eşya koyun. Eğer yanınızda defter, kitap gibi ağır bir nesne taşıyacaksanız bu çantaları tercih etmeyin.

Omuz Askılı Çanta

2.) Omuz Askılı Çanta

Omuzdan sarkıtılan küçük çantalar çok masum görünüyor. Benimde kullanmayı en çok sevdiğim çanta tipidir. Ancak bu minik çantalar da göründüğü kadar masum değiller. Omuzdan aşağı sarkıtıldığında sanki hiç size yük olmuyormuş gibi gelebilir. Ama bir süre sonra omuz kendini korumaya alıp tek taraflı yükseltiyor. Mesela sağ omuzda taşıyorsanız, aradan bir süre geçtikten sonra omuz çantayı taşımak için sol omuzdan daha yüksek bir seviyeye çıkıyor. Omurgada yaratacağı eğrilik ve omuzda tetik nokta meydana getirmesi kaçınılmazdır.

Sırt Çantaları

3.) Sırt Çantaları

Sırt çantalarını önceden sadece öğrenciler kullanırdı. Ancak modanın yön değiştirmesi ve sırt çantalarının rahatlığı her yaş grubunda bu çantaları görmemize neden oldu. Eğer ağır bir şey taşınacaksa en ideali sırt çantasıdır. Ancak sırt çantalarında da çok ağır bir şey taşınması vücudun ağırlık merkezini geriye atar ve denge kaybına yol açar. Ayrıca omurlara fazla stres yükleyerek fıtık oluşmasını tetikleyebilir.

Portföy Çanta

4.) Portföy Çanta

Bir de koltuk altında taşınan büyük çantalar var ki yerine göre kullanıldığında inanılmaz cool gözüküyorlar. Ancak koltuk altında taşıyabilmek için kolu ve gövde arasında çantayı daimi olarak sıkıştırmak ve omuzu yukarı kaldırmak gerekir. Bu da kaslarda yorgunluğa ve tetik nokta oluşumuna sebebiyet verir.

Çantalara bir de fizyoterapist gözüyle bakalım istedim. Belki de sırtınızdaki, omzunuzdaki ya da belinizdeki geçmek bilmeyen ağrının sebebi yanlış çanta taşımaktır. Bundan böyle yeni çanta alırken ya da kullanımlarınızda çantayı kullanım amaçlarınızı ve vücut anatominizi göz önünde bulundurursanız daha sağlıkla bir bedene kavuşabilirsiniz.

1 Yorum Bulunuyor

 • seda
  2016-04-20 | Permalink |

  feyza hocam size özelden nasıl ulaşabilirim eskileri yad etme adına 🙂

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *