Doktorların En Çok Karşılaştığı Kadın Hastalıkları

Doktorların En Çok Karşılaştığı Kadın Hastalıkları

Sık Görülen Kadın Hastalıkları

Kadın hastalıkları, oldukça şiddetli ağrılarla kendini gösteren ve tedavi edilmezse ciddi rahatsızlıklara zemin hazırlayan hastalıklardır. Kadın hastalıklarının belirtileri çoğunlukla çok açıktır. Regl düzensizlikleri, rahim kasılmaları, kötü kokulu vajinal akıntılar bir şeylerin yolunda gitmediğini açıkça haber verir. Eğer rahminizle veya adet döngünüzle ilgili şikayetleriniz varsa, uzman bir doktara muayene olup, tedavi sürecinizi başlatarak sağlığınıza kısa sürede yeniden kavuşabilirsiniz. Sizin için doktorların en sık karşılaştığı kadın hastalıklarını listeledik. İçlerinden birine sahipseniz veya belirtilerini taşıyorsanız vakit kaybetmeden uzman bir doktora baş vurun.

Kadın Hastalıkları Adet Düzensizliği

Kadınların en büyük sorunu: Adet düzensizliği

Kadınlarda en sık görülen hastalıkların başında adet düzensizliği gelmektedir. Hormanal bozukluklar, kadınlarda adet dönemi düzensizliklerine sebep olabilir. Miyom, kist veya polip de adet düzensizliğini etkileyebilir. Sağlıklı bir kadının hormonları düzenli periyotlarla yumurtalıklarını uyarır ve rahim içindeki dokuların gebelik için kalınlaşmasını başlatır. Gebe kalınmayan her ay, bu kalın dolu kan ile kendini vücuttan dışarı atar. Adet düzensizliğinin ciddi enfeksiyonların veya kanserin belirtisi olabileceğini unutmayın. Vakit kaybetmeden uzman bir doktora görünüp gerekli testleri yaptırın. İlaç tedavisi veya cerrahi uygulamalarla sağlığınıza kavuşabilirsiniz.

Kadın Hastalıkları Vajinal Akıntı

Tedavisi hep ertelenen bir hastalık: Vajinal akıntı

Her kadının rahim ağzındaki bezelerinden sıvılar salgılanır. Bu sıvıların salgılanması sağlık açısından oldukça önemlidir. Sağlıklı kadınların vajinal akıntısı; koku yapmaz ve berrak bir görünümdedir. Eğer akıntınız koyu sarı, yeşil tonlarında, koyu kahverengi, kanlı ise ve kötü ir kokusu varsa vücudunuzda ters giden birşeyler var demektir. Vajinal akıntının bir diğer belirtisi ise şiddetli ağrılar ve yanma hissinin oluşmasıdır. Enfeksiyona bağlı gerçekleşen bu akıntıların tedavisi mümkündür. Yaşam kalitenizi düşüren bu hastalıkla yaşamak zorunda değilsiniz.

Kadın Hastalıkları Pelvik Ağrılar

Kıvrandıran sancılar: Pelvik ağrılar

Rahim bölgenizde ve çevresinde altı aydan daha uzun süredir devam eden ağrılar veya kasılmalar varsa vakit yitirmeden bu ağrıların nedenini öğrenmelisiniz. Pelvik ağrıların başlıca sebebi idrar yolları iltihabıdır. Doğru teşhis ve tedavi için doktorunuza danışmalı ve tedaviye başlamalısınız. Tedavi sürecinde ağrılarınızı azaltmak için sıcak su torbalarından veya ısı etkili özel gün bantlarından destek alabilirsiniz.

Hazırlayan: Hümeyra Yabar

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir