İstanbul’un Yöresel Lezzetler Sunan Alkolsüz Mekanları

İstanbul’un Yöresel Lezzetler Sunan Alkolsüz Mekanları

İstanbul'un En İyi Yöresel Lezzetleri

Ülkemiz başlı başına cennetten bir köşe denildiğinde katılmamak elde değildir. Doğusundan batısına, güneyinden kuzeyine kadar uzanan bin bir güzellik arasında süzgecimize bu sefer takılan yöresel lezzetlerimiz oldu. Dünya mutfaklarının bulunduğu bir çok ünlü ve kaliteli restaurantlardan sıkılıp Türk mutfağının yöresel lezzetlerini tatmak istiyorsanız bu haber tam size göre…

Hatay Akdeniz Mutfağı

Akdeniz Hatay Sofrası

Öncelikle şunu belirtmeliyim Akdeniz Hatay Sofrasında tüm yöresel yemekler Antakya’da üretilip İstanbul’a geliyor. Hatay’ın lezzetlerini İstanbul’da yaşayabileceğiniz en iyi restaurant diyebileceğimiz mekanda hafta içi ve hafta sonuna özel kahvaltı seçeneği de mevcut. Birçok lezzetini şiddetle önerebileceğimiz gibi, metrelik paşa kebabı ise fenomenler arasından en üstte diyebiliriz.

Akdeniz Hatay Sofrası İletşim :

Adres : İskenderpaşa Mahallesi Ahmediye Caddesi No: 44/A Fatih / İstanbul
Tel : ( 0212 ) 531 33 33

Ar – Ruha Restaurant

Ar – Ruha Restaurant

İstanbul’un belkide en eski ve kaliteli semtlerinden biri olan Nişantaşı’nın göbeğinde Urfa lezzetlerini yaşatabilen ender restaurantlardan biri. Arapçada Urfa’nın diğer isimlerinden biri olan Ar – Ruha’nın kalitesini Vedat Milor’ün ilk beş tercihi arasına girmesi ile de tescilleyebiliriz. Güzel bir Nişantaşı turu ve üstüne doğu ile batının birleşimini yaşabileceğiniz Ar – Ruha Restaurant sizleri bekliyor.

Ar – Ruha Restaurant İletişim:

Adres : Teşvikiye Mahallesi Ahmet Fetgari Sokak No:40/A Şişli / İstanbul
Tel : ( 0212 ) 232 77 71

Çanak Kebap & Katmer

Çanak Kebap & Katmer

Şehir olarak herhangi bir nokta atışı gösteremeyeceğimiz fakat yöresel lezzetlerin bir arada bulunduğu, hızlı servisi ve enfes lezzetleri ile parmaklarınızı yiyebilirsiniz. Adana Kebap, pirzola ve fıstıklı içli köftenin önde gelen lezzetleri arasında olduğunu söyleyebiliriz ve tabiki katmerde favoriler listesinde. Çanak Kebap & Katmer’in  ortalama kebapçılardan, fiyat performans kıyaslamasından gayet yüksek bir puanla ayrıldığını söyleyebiliriz.

Çanak Kebap & Katmer İletişim:

Adres : Acıbadem Mahallesi Acıbadem Caddesi No:115 Kadıköy / İstanbul
Tel : ( 0216 ) 325 22 34

Hatay Medeniyetler Sofrası

Hatay Medeniyetler Sofrası

Özellikle toplu iş yemekleri için büyük alan olarak göze çarpan hızlı servisi ve Hatay lezzetlerini iyi bir şekilde sunması ile bu listede bulunmayı hak eden bir mekan. Aksaray metrosunun tam karşısında olması sebebi ile ulaşımı gayet kolay olan mekanın en yağlı lezzetlerini bile beğeniceğinizden şüphemiz yok.

Hatay Medeniyetler Sofrası İletişim:

Adres : İskender Paşa Mahallesi Horhor Caddesi No:49 Fatih / İstanbul
Tel : ( 0212 ) 523 31 31

Nalia Karadeniz Mutfağı

Nalia Karadeniz Mutfağı

Karadeniz şubesinin İstanbul’daki en çok tercih edilen noktalarından biri olan restaurantı, eğer bir Karadeniz aşığı iseniz kesinlikle ziyaret etmelisiniz. Sağlıklı yağlarla yapılan ve damaklarınıza müthiş bir şekilde hitap eden Nalia Karadeniz Mutfağı lezzetlerini saymakla bitiremeyiz. Güneşli ve Bostancı’da olmak üzere iki farklı yakada şubesi bulunan restaurantın özel odaları olması ve ailece güzel bir pazar akşamı yemeği yemeye imkan sağlaması da ayrı bir keyif.

Nalia Karadeniz Mutfağı İletişim:

Adres : Yalçın Koreş Cad. No:2/3 Güneşli / İstanbul – Prof. Dr. Ali Nihat Tarlan Cad. No:103 Bostancı /İstanbul
Tel : ( 0212 ) 630 06 90 / ( 0216 ) 469 96 10

Siirt Şeref Büryan

Siirt Şeref Büryan

Etin odun ateşi buharında tütsülenmesi esasına dayanarak lezzetlerini sunan ve adı büryan olarak adlandırılan mekanda etin gerçek doğu usulünce sergilenmesini görebilirsiniz. Eğer steak etten sıkıldıysanız Siirt Şeref Büryan tam size göre. Ortalama fiyatlara sahip mekanda etin akşam saatinde bile yumuşak olması kalitesini ortaya çıkartıyor.

Siirt Şeref Büryan İletişim:

Adres : Zeyrek Mahallesi İtfaiye Caddesi No:4 Fatih / İstanbul
Tel : ( 0212 ) 635 80 85

Birecikli Kebap Florya

Birecikli Florya

Florya’nın tam merkezinde bulunan öyle çok gösterişli olmayan fakat samimiyetin üst düzeyde olduğu, doğu kültürünü gerek muhabbetle gerek lezzetlerle çok iyi yansıtan bir mekan. İçli köftesine kesinlikle evet diyebileceğimiz restaurantta belki de açık ara en favori lezzet siverek tava olarak dikkat çekiyor. İstanbul’da ki en iyi siverek tavayı yiyebileceğiniz mekanlardan biri olan Birecikli damak kültürü olanlar için bulunmaz bir fırsat.

Birecikli Florya İletişim:

Adres : Şenlikköy Mah. Tezgel Sok. No: 33 Florya / İstanbul
Tel : ( 0212 ) 663 55 63

Meşhur Tavacı Recep Usta

Meşhur Tavacı Recep Usta

Sitemizde daha öncede enfes lezzetleri ile habere konu olmuş olan Meşhur Tavacı Recep Ustayı fazla anlatmaya gerek yok. Aslında bu mekan öyle bir mekan ki yöresel lezzetler listesine sorgu sual olmadan girebilecek cinsten. Kaburga üzerine master yapmış diyebileceğimiz Tavacı Recep Usta aşçılarının elleri öpülesi cinsten. Caddebostan sahil yolu üzerinde bulunan mekanın konumu itibari ile çarpıcı. İçli köftenin haşlamasının en lezzetli halini burada yiyebileceğiniz Tavacı Recep Ustada, kahve keyfi sırasında sizi ufak sürprizlerde bekliyor olacak.

Meşhur Tavacı Recep Usta İletişim:

 • Adres : Yazmacı Tahir Sokak No:22 Sahilyolu Suadiye / İstanbul
  Tel : ( 0216 ) 410 92 22

Ziya Şark Sofrası

Ziya Şark Sofrası

Adı gibi kendisi de iddialı olan Ziya Şark Sofrası İstanbul’daki yöresel lezzetler mutfağının büyük köşelerinden birinde diyebiliriz. Hali hazırda çoğu insan tarafından lezzeti ve kalitesi bilinen ve tartışmaya açık olmayan restaurantı, derlediğimiz alkolsüz en çok tercih edilen yöresel lezzetler listesine almamış olsaydık haksızlık etmiş olurduk.

Ziya Şark Sofrası İletişim:

Adres : Seyitnizam Mahallesi Yunus Emre Caddesi Balıklı Çırpıcı Yolu, No 3/10 Zeytinburnu / İstanbul
Tel : ( 0212 ) 679 49 54

Yorumlar

“İstanbul’un Yöresel Lezzetler Sunan Alkolsüz Mekanları” için 3 cevap

 1. […] önce sizlere yöresel yemekler sunan restaurantlar önerdik. Şu anda da Nişantaşı’nda pastane ve cafelerin dışında, yöresel lezzet […]

 2. ilknur dedi ki:

  lutfen bu listeyi gozden gecirin.sizin sitenize bakarak nezih kebap a gittik ama maalesef mekan alkollu ve biz bunu siparisimiz masamiza geldikten sonra farkettik nasil dikkat etmezsiniz boyle bir seye acilen nezih kebabi bu listeden cikarin ve bizimde hakkimiza girmeyin

 3. admin dedi ki:

  Merhaba,

  Mekanlar editörlerimizin ziyaretleri sonrasında değerlendirilerek sitemize eklenir. Mekan sonrada el değiştirmiş veya menüsüne alkol eklemiş olabilir. Bu noktadaki hassasiyetimizi bizi 6 yıldır takip eden tüm kullanıcılarımız çok iyi bilirler. Sizin vesilenizle bunu tekrardan hatırlatmak isteriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir