İstanbul’dan Günübirlik Gidilecek En Ekonomik Kış Tatili

İstanbul’dan Günübirlik Gidilecek En Ekonomik Kış Tatili

İstanbul'dan Günübirlik Gidilecek En Ekonomik Kış Tatili

Sapanca’da Yürüyüş, Kartepe’de Kayak Keyfi

Yazın tatil yapmaya fırsatı olamayan ya da kış tatilini yaza tercih edenlerin, yalnız dinlenmek için değil, aktivite imkânları da aradığı yer Sapanca.

Sapanca, Marmara Bölgesi’nin kuzeydoğusunda, İstanbul’a 1, Bursa ve Ankara’ya 2 saat, Kocaeli ve Sakarya’ya da 15 dakikalık mesafede yer alan küçük bir Sakarya ilçesi. Yalnız yaz aylarında değil, kışın da ziyaretçilerinin taleplerine açık olan Sapanca, soğuk havalarda da tatilden mahrum kalmak istemeyenler için görülmeye değer. Burada ırmaklar, gür bitki örtüsü ve iştah açıcı temiz havanın yanı sıra alabalık başta olmak üzere sizi bekleyen pek çok lezzet de var.

Sapanca denince akla ilk gelen görüntü elbette Sapanca Gölü… Yaz-kış tadına doyum olmayan bir seyir imkânı sağlayan Sapanca Gölü etrafında, yürüyerek ya da bisikletle göl çevresinde yer alan mekânları da gezi rotanıza ekleyebilirsiniz.

İstanbul'dan Günübirlik Gidilecek En Ekonomik Kış Tatili

Yaz ve sonbahar aylarında, göl kenarındaki Maşukiye ve Kırkpınar gibi yerleşim yerlerinde güneşin tadını çıkarmak mümkünken, bölgedeki Samanlı Dağları’nın en yükseği olan Kartepe de kış turizminde ön plana çıkıyor. Burada kayak, dağ yürüyüşü, otomobil yarışları ile bazı su sporları da yapılabiliyor. Kış sporlarının son yıllardaki önemli merkezlerinden biri olan Kartepe, İstanbul’dan günübirlik gidilecek en ekonomik kayak merkezi aynı zamanda. Kayak pistlerinin olduğu alana çıkarken yol üzerinde ve alanda kayak malzemeleri satan, kiralayan mağazaları ve kayak eğitimi alabileceğiniz eğitmenleri de bulabilmeniz mümkün.

Uludağ kadar kalabalık ve büyük olmaması yönünden de burası kayak tecrübesi olmayanlar için iyi bir seçenek. Ayrıca yılın her mevsiminde Favziye, Akçay, Yanık, Kırkpınar ve Kurtköy’de hem otantik köy gezi turları düzenleniyor hem de fotoğraf meraklılarına foto-safariler, çeşitli organizasyon firmaları ve sivil toplum kuruluşları aracılığıyla bir seçenek olarak sunuluyor. Tüm bunların yanı sıra Sapanca’da gezip keşfedebileceğiniz birçok yayla da var. Bunlardan Çiğdem Yaylası, Soğucak Yaylası, Sultanpınar Yaylası, Dikmen Yaylası ve İnönü Yaylası, Sapanca’nın en bilinen yaylaları.

Yorumlar

“İstanbul’dan Günübirlik Gidilecek En Ekonomik Kış Tatili” için bir cevap

  1. İstanbulda Gezilecek yerler dedi ki:

    Elinize sağlık, çok güzel derlemişsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir