Hermes Çantalar İle Sosyal Medyadaki Hamilelik Paylaşımlarının Bağlantısı

Hermes Çantalar İle Sosyal Medyadaki Hamilelik Paylaşımlarının Bağlantısı

Hermes Çantalar ve Sosyal Medyadaki Hamilelik Paylaşımlarının Bağlantısı

Geçmiş yazılarımızda sosyal medyanın dini ve geleneksel değerlerimizi kötü yönde etkilediğini sık sık paylaşmıştık. Özellikle muhafazakar bireylerin de bu dejenarasyondan etkilendiklerini, kendilerini koruyamadıklarını muhafazakar moda çerçevesinde ele almıştık. Uzun zamandır gözlemlediğim bir konu da muhafazakar genç hanımların hamilelik dönemlerindeki paylaşımları. Açıkçası bu konuya çok kez değinmeyi düşündüm, sonra da kendimi geri çektim. Ama bir kaç gün önce Hermes markası ile ilgili yaptığım bir araştırmada karşıma aynı konu çıkınca dayanamadım, yazmaya karar verdim.

Eminim aklınıza gelen ilk soru, Hermes ve sosyal medyadaki hamilelik paylaşımlarının birbiriyle nasıl bir bağlantısı olduğudur. Onun için konuya Hermes markası ile başlayarak girmek istiyorum. Hepimizin de bildiği üzere Hermes özellikle deri çantaları ile tanınan lüks markalar kategorisine giren bir Fransız markasıdır. Markanın ürünleri ilk satışa sunulduğu dönemlerde bir çok Hollywood film yıldızı tarafından beğenilip kullanılmaya başlanıyor. Bu isimlerden birisi de Monoko Prensesi Grace Kelly.

Hermes Çantalar ve Sosyal Medyadaki Hamilelik Paylaşımlarının Bağlantısı

Grace Kelly, Hermes çantalarının modellerinden birisini o kadar çok beğeniyor ve o kadar çok kullanıyor ki marka, o modelin adını Hermes Kelly Çanta olarak yeniliyor. Tabii ki basının yakından takip ettiği güzel prensesin çekilen her karede bu çantasının elinde olması da bütün kadınların o çantaya sahip olmak isteğini arttırıyor. Hermes markasının kreasyonlarından seçilmiş kaliteli bir çantaya, bütün kadınlar doğal olarak sahip olmak ister. Ama onların çantadan çok ulaşmak istedikleri şey Prenses Kelly’nin büyüleyici güzelliği, zarafeti ve ona benzemek istemeleri. İşte bu fotoğraf karelerinden 1956 yılında çekilen bir tanesinde Prenses Kelly arabadan inerken daha adımını atmadan, açılan kapıdan önce eliyle tutuğu çantasını çıkarıyor ve daha sonra arabadan iniyor. Şimdi şöyle bir düşünürsek, hangimiz arabadan inerken önce çantamızı dışarıya doğru elimizle uzatıp sonra kendimiz ineriz?

Hermes Çantalar ve Sosyal Medyadaki Hamilelik Paylaşımlarının Bağlantısı

Resme dikkatli bakıp analizini yaptığımızda, Prenses Kelly’nin eşi Prens Rainier’in Prensesden önce inmiş olduğunu ve eşinin kolundan tutarak inmesine yardım ettiğini anlıyoruz. Ama yine resimde ön planda görünen gene Hermes çanta, hatta ikisinin arasında, bütün fotoğraf karesinin odak noktası oluyor. Ama neden? Prenses Kelly’nin özellikle Hermes çantasını devamlı kullanmasının bir sebebi var, o da çantanın büyük oluşu. Bir kadının devamlı yanında taşıdığı en özel parçalardan birisi çantasıdır. Çantalarımıza hepimiz çok değer veririz. Yalnız Prenses Kelly’nin yaptığı bu hareketin daha da önemli bir sebebi var. Kelly çantası ile mahremiyetini ve özelini, yani hamileliğini onu yakından takip eden basından saklamaya çalışıyor. Bu sebepten dolayı, hamileliğinin ilk belirgenleştiği dönemden itibaren, resimlerde hamilelik hatları belli olmasın diye, Hermes çantasını karın hizasına getirerek, çekilen karelerde vücudunu gizlemeye çalışıyor. Grace Kelly’nin hamilelik dönemindeki fotoğraflarını Google dan araştırıp bakarsanız, ne tür ortamda olursa olsun, her karede çantasını yanında değil önünde tutuğunu görebilirsiniz.

Sosyal Medyadaki Hamilelik Paylaşımları

Şimdi gelelim 2017 senesine ve sosyal medyada hamileliklerini anons eden muhafazakar genç hanımlara. Hepimiz gördük bu resimleri. Dar bir elbise, resimde odak noktası karın bölgesi, tesettürlü olduğunu düşündüğümüz bir genç anne adayı ve neredeyse elbisesinin dikişlerinin söküleceği ve ortaya çıkacağından korktuğumuz 9 aylık bir hamilelik fotoğrafı. Fotoğrafların bir kısmında doğal hamilelik pozu olan, eller karının üzerinde, bir kısmında ise eşleri onlara sarılmış “bebek bekliyoruz, çok mutluyuz” pozu. Geleneklerimizi ve kültürümüzü bu sosyal medya ne kadar çabuk dejenere etmiş. Instagram hesaplarında 1 milyon takipçisi olan da bunu yapıyor, 2 bin takipçisi olan da. Türk olanlarda yapıyor, diğer ülkelerden olanlar da. Hatta ilk şarkısının klibini 9 aylık hamile iken çekip, şarkıda hamile karnını okşayan başörtülü şarkıcıya ne demeli? Size sadece örnekleri sunuyorum, yorumu da sizlere bırakıyorum. Ama ben çok utanıyorum, bu yazıyı yaklaşık bir senedir yazmaktan utandığım gibi utanıyorum. Belki okuyan bir kişiye faydası olur, şu andaki tesettür çizgisinden çıkan Instagram fenomenlerini taklit etmek yerine Grace Kelly’i örnek alır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir