Hayatınızdan Hoşnut Olmanın Yolları Nelerdir?

Hayatınızdan Hoşnut Olmanın Yolları Nelerdir?

Hayatta Mutlu Olmanın Yolları

Bazen insan öyle bir ruh haline girer ki; her şey yolunda gibidir, fakat içinde bulunduğumuz durum yine de bizi tam manasıyla memnun etmez. Kimi zaman halimizin iyi olduğunu, kimi zaman da sebebini çok anlayamadığımız bir ruh daralması yaşarız. Böyle durumlarda yapılması gereken şey, Kendimizi duygularımızı dinlemektir. Olduğumuz yerden konumdan memnun olup olmadığımızı bize en iyi duygularımız söyler. Şöyle bir düşünün ilişkilerinizle, işinizle, bedeninizle, koşullarınızla ilgili nasıl duygular besliyorsunuz?

Unutmayın duygularımız bize ruhumuzun gönderdiği mesajlardır. Eğer olumsuz hissediyorsanız denebilir ki; İlişkilerinizle, işinizle, bedeninizle, arkadaşlarınızla yada koşullarınızla alakalı sizi hoşnut etmeyen bir şeyler var demektir. Eğer böyle hissediyorsanız durun ve şunları tekrar gözden geçirin, düzene sokun…

Kendinizi Sevin

Elbette gerçek duygularınız ne olduğu önemli. Olumsuz duygulardansa bunlara nasıl çözüm getireceğinize odaklanın. Başkalarının sizi sevmesini bekleyip beklentiye girmektense, önce siz kendinizi sevin. Kendinize değer verin. Ve içinizdeki öz sevginin farkına varın.

Hayatta Mutlu Olmanın Yolları

Sahip Olduklarınızın Farkına Varın; Şükredin

Bediüzzaman Said Nursi‘nin dediği gibi; “Bir gemide 9 tane kötü insan olsun bir tane de iyi insan olsun o gemiyi batıramazsınız” Hayatınızda da durum aynıdır aslında, memnun olmadığınız durumların içinde bile muhakkak sizi memnun eden bir şeyler vardır, bunları görmeye çalışın. Ve onlar için şükredin. Şükretme duygusu sahip olduklarınızın kıymetini bilme ve onlara odaklanmaktır. İnsanların genelinin yapısında maalesef, içinde bulunduğu durumdan şikayet etme alışkanlığı vardır. Her şikayet; ettiğimiz konuya bizi biraz daha yaklaştırır yada şikayet ettiklerimizi hayatımızda fazlalaştırır. Şükür ise kişinin enerjisini yükseltir. Ve hayatınıza memnun olduğunuz şekleri çekersiniz. Şükür; şükür duyacağımız şeyleri hayatımızda artırır.

Yaşadınız Olumsuzlukları Kabule Geçin

İnsan hayatında olumsuzluklar yaşaya bilir. Hastalıklar, ilişkilerin bitmesi, işlerinizin yolunda gitmemesi daha benzeri durumlarla karşılaşabilirsiniz. Böyle durumlarda hissettiğiniz olumsuzlukları olumlamaya çevirmeye çalışın. İsyan ene tavırlar için de bulunmak sizin enerjinizi daha da düşürecektir. “Bu benim başıma niye geldi“, “Niçin ben” gibi olumsuz düşüncelere odaklanmaktansa; “Bu durumu nasıl değiştirebilirim” diyip buna odaklanmaya çalışın.

Elbette ağlanıp sızlanmak, şikayet etmek çok daha kolaydır. Fakat bu güne kadar size ne kazandırdı? Neyi çözdü? Moralinizin daha da bozulmasından başka ne işe yaradı. Böyle durumlarda enerjinizi olumsuzluklar üzerinde tüketmek yerine, daha yararlı işler yapabilirsiniz. Aslına bakarsanız hayatta karşılaştığımız olumsuzluklar yada kendi yaptığımız hatalar bizim hayat pusulamızdır. Onları iyi takip etmek ve aynı hatalara tekrar düşmemek gerekir. İçinde bulunduğunuz durumu olduğu gibi kabule geçin ve sizi olumlu ruh haline taşıyacak düşüncelere yollara odaklanın.

Hayatınızda ki her olayın size kazandırdıklarını fark etmeniz niyetiyle…

Sevgiyle kalın,

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir