Yeşiltopuklar Online Alışveriş

Hayatınızdaki Enerji Hırsızları ve Tipik Özellikleri

Hayatınızdaki Enerji Hırsızları ve Tipik Özellikleri

Çevrenizdeki Zararlı İnsan Tipleri

Neden bazı insanları ilk görüşte, sanki çok yakınımız gibi severken, bazılarına da anlam veremediğimiz bir sebepten içimiz ısınmaz?

İnsan sosyal bir varlıktır. Girdiği her ortamda, hayatının her alanında değişik insanlar tanır. Kimilerini daha ilk görüşte beraber olmaktan keyif severiz. Onlarla beraberken içinizde anlam veremediğiniz bir rahatlık ve tanıdıklık hissi yaşarız. Yanlarında huzur buluruz.

Birde bize iyi gelmeyen, enerjimizi kaptırdıklarımız vardır. Bu kişiler ne yaparlarsa yapsınlar onlarla beraberken huzursuz oluruz, başkası için seve seve yapabileceğim şeyleri bu kişiler için yaptığımızda kendimizi kötü hissederiz. Bu kişilerle vakit geçirdikten sonra kendimizi yorgun, çaresiz ve değersiz hissederiz. İltifatlarından, eleştirilerine kadar hep bir gizli mesaj vardır ve bu gizli mesajın altında ne kadar değersiz olduğumuzdur.

Bu satırları okurken aklınıza böyle birileri gelmiyorsa, oldukça şanslısınız demektir. Fakat bir çoğumuz günlük yaşamımızda bu tarz insanlarla karşılaşırız. Kimi zaman bir arkadaş, bazen ailemizden biri bazen de eş/sevgili olarak karşımıza çıkarlar. Maalesef hayat olan her yerde olumsuz insanlar olabilir.

Enerjisi Düşük İnsanlar

Enerji Hırsızlarından Nasıl Korunursuz?

Peki bu tip duygusal enerji hırsızlarından nasıl korunuruz? Daha önceki yazılarımdan 10 Adımda Yaşam Enerjinizi Yükseltin yazımı tekrar okuyarak, günlük yaşamınızda düşen enerjinizi yükseltebilir ve kendinizi nasıl koruma altına alabilir detaylı inceleyebilirsiniz. Fakat istisnai durumlar dışında bu tip insanlarla sınırlı iletişim içinde olmak en faydalı yoldur. Yapmanız gereken onları tanımak ve sonra ilişkimizi kesebileceklerimizle kesmek yakın çevre ve aile için ise mesafeli bir ilişki sergilemelisiniz.

Enerji Hırsızlarını Nasıl tanırsınız? İşte Size tipik özellikleri;
Her Zaman Mağdur Tipler; Bu tipteki kişilere tüm dünyanın kendilerine karşı olduğunu düşünürler. Onlara göre, arkadaşları ve sevgilileri hayatlarında karşılaştıkları herkes kendilerine kötülük yapmaya çalışıyordur. Devamlı mutsuz, şikayet eden, çözüm önerilerini asla kabul etmeyen ve mutsuzluk yayarak beslenen tiplerdir. Onların mutsuzluklarını usanmadan dinlerseniz dostu olabilirsiniz, ama çözüm önerdiğinizde sizinle ilgilerini keseceklerdir. Çünkü istedikleri çözüm değil sorundur, sorunla beslenirler. Bu tiplerin hayatınıza katkısı; onlarla olan paylaşımlarınızdan sonra halsiz, yorgun hasta ve çaresiz hissedersiniz. Adeta hayat enerjinizi emerler.

İnsanlarda-Enerji Düşüklüğü

Her Durumda Acıların Kraliçesi Tipler; Bu tipteki kişiler en küçük olaydan bile drama bir eser sahneye koyabilirler. Ortamda ilgi odağı olabilmek en büyük motivasyon kaynaklarıdır. İlgi çekmek için her türlü abartı ve çarpıtmayı kullanırlar. Onlar her olumsuz olayın en acı çeken kraliçeleridir. Sadece acı değil tabi; her eğlencenin en aşırısını onlar yaşamışlardır muhakkak… Onları bu aşırılı, abartılı halleri konusunda uyarmanıza imkan yoktur, sizi duygusuzluk ve empati yoksunu olmakla bile suçlayabilirler. Genelde kötü gün dostlarıdır, kötü gününüzde tam zamanlı yanınızda bulunarak felaket tellallığı yapıp, acınızı iki katına çıkarırlar. Elbette bunu sizin acınızı paylaşıyormuş maskesi altında yaparlar. Acınıza acı katarlar. Onlar acı çekmekten olduğu kadar, başkasının acısından da beslenirler.

Her Zaman, Her Kesiz Kontrol Altına Almak İsteyen Tipler; Bu tipteki kişiler hayatlarındaki insanları, yakınlarını kontrol etmek ve onlar adına planlar yapmak üzerine bir hayat inşa ederler. Muhakkak her konu hakkında bir bilgileri, her duruma müdahale etme güçleri vardır. Öncelikle hayatınızdaki kontrolünü elde tutmak için, sizi yanlış ve kendiniz için sağlıklı düşünemediğinize inandırarak başlarlar. Sizin fikir ve isteklerinizi geçersiz, yersiz kılar ve onun fikirleri ile hareket etmenizi sağlamak isterler. Bu kişilerin gösterdiği yoldan gitmezseniz, sizden kötüsü yoktur, onun yolundan gitmeyerek ,yaşadığınız tüm negatiflikleri hak ettiğinize inandırmaya çalışır. Bu tiplerle muhabbet danışman ve danışan edasında geçer ve sonunda kendinizi hükmedilmiş, küçültülmüş ve değersizleştirilmiş hissedersiniz. Zamanla kendinize olan saygınızı kaybetmenize ve içinizde negatif bir öfke birikmesine sebep olurlar.

Her Zaman Dünyanın Merkezi Olan Tipler; Dünya bir yana onlar bir yanadır. Empatiden yoksun ve sevgiden uzak tiplerdir. Abartılı kendini beğenmişlikleri vardır. Her şey onların istediği gibi olmalıdır yoksa soğuk, kırıcı ve cezalandırıcı olurlar. Her şeyin en iyisini onlar yapar, en büyük acıları onlar çeker ve tabii ki her şeyi onlar bilirler. Kendilerine ve egolarına hizmet etmeyen kimseyle arkadaş, eş ,dost sevgili olamazlar. Etraflarında kendilerine itaat eden her zaman küçük bir grup mutlaka bulundururlar. Ne acınızı, ne mutluluğunuzu paylaşma imkanı bulamayacağınız bu tipler sizi ne dinler ne de önemserler.

Enerjinizi Yükseltmenin Yolları

Çok Konuşan Tipler; Bu tipteki kişiler kimseyi dinlemezler, tek motivasyonları konuşmaktır. Sizin hisleriniz veya anlatmak istediklerinizi fark etmezler bile, sadece kendi anlatacakları ile ilgilenirler. Konuşmaya dahil olabilmek için ne yaparsanız yapın araya girmeniz imkansızdır. Sıkıldığınızı belli ettiğinizde ya da dinlemediğinizi fark ettiklerinde sizi rahatlıkla bencillikle suçlayabilirler. Siz hayatınızın en kötü gününü yaşıyor olsanız bile çok kısa bir süre sonra anlattıklarınıza olan ilgisini kaybeder ve sizinkiyle benzer ve tabi ki daha önemli olan kendi hikayesini anlatmaya başlar.

Acımasız Derecede Gerçekçi Tipler; Bu tipteki kişiler dürüst olduklarını iddia eden acımasızlardır. İstedikleri tüm eleştirileri, yerli yersiz patavatsızca söyler bir de üstüne ”dost acı söyler” derler. Bütün tiplerin en yorucu ve tehlikeli olanıdır. Hakim rolü ile önüne geleni eleştirir, her durumda hakem rolü ona aittir. Sizin fikrini sormasanız da fikrini acımasızca dile getirir, itiraz ederseniz eleştirisini bir doz yükselterek yineler. Hayatta olan kızgınlığını insanları utandırarak, küçük düşürerek ortaya çıkaran bu tipler gerçekten kontrolsüz olurlar. Onlarla birlikte geçirdiğiniz zamanlarda hep diken üstünde şimdi ne gaf yapacak diye beklersiniz. Bu tipler sizi yıpratır olabildiğince uzak durmanız gerekir.

Hizmetçi Ruhlu Tip; Bu tipler siz istemeseniz de sizin için, bir şeyler yapar ve hayatınıza bir şekilde dahil olmak isterler. Hayatta var olma şekilleri birileri için istenmeyen fedakarlıklar yapmak ve karşı tarafı borçlu hissettirmektir. Her zaman mağdur tipler gibi, hizmetçi ruhlu tipler de etrafını ”değer bilmezlik” ve ”vefasızlıkla” suçlarlar. Diğer tipler kadar zararlı olmasalar da insanın üstünde olmaması gereken vicdani bir yük olurlar. Onlarla birlikte olduktan sonra hep bir şeyleri eksik yapmış yada haksızlık yapıyormuş gibi hissedersiniz. Böylece asıl haksızlığı kendinize fark etmeden kendinize yapmış olabilirsiniz.

Bu saydığımız tiplerde çevrenizde birileri varsa kişileri, değiştirmeye çalışmayın, değiştiremezsiniz. Kendiniz için yapacağınız en iyi şey uzak yada mesafeli durmaktır. Eğer ki bu tiplerden birine kendinizin zaman zaman saplandığınızı hissediyorsanız. Lütfen bu konuda hem farkındalığınızı arttırmak hem de davranışlarınızı dengelemek için destek alın. Aksi taktirde bir gün tavırlarınızdan dolayı yalnız kalabilirsiniz.

Yaşam ve İlişki Koçluğu Hizmetleri üzerine ayrıntılı bilgi almak için www.interaktifdanismanlik.com ‘u ziyaret edebilirsiniz.

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *