Yeşiltopuklar Online Alışveriş

Hata Değil, Çözüm Bulun!

Hata Değil, Çözüm Bulun!

Hata Değil, Çözüm Bulun!

Sorun ya da bahaneler üretmek bize bir şeyler kazandırmadığı gibi, kendimizi de oldukça yıpratmamıza sebep olur. Eğer ki değişmek istiyorsak, bilmemiz gerekir ki; değişim dışarıdan cevreden bize sunulan bir şey değildir, aksine içimizden kendi kaynağımızdan dışa doğru yansımadır. Yani hayatımızda olumlu olaylar istiyorsak, önce içimizde olumlu halı yakalamak gerekir. Bu olumlu hal ise; hatalara değil ancak, çözümlere odaklanacak mümkündür.

Olumlu Kişi Nasıldır?

Olumlu kişilere bakıldığın da; etkileme yeteneği yüksek, yaşanan şartları olumsuzluklarını düşünmektense, kendi lehine çevirmeyi bilen, olumlu düşünen kişilerdir. Olumlu kişiler enerji doludur ve bu enerjinin etkisi ile çalışan, öğrenen, üreten kişilerdir. Affetmesini bilen, hayatın ilahi akısına güvenen, ihtiyacı olan kaynağın kendi yeteneklerinde, bilgisinde olduğunun farkında olan azimli ve mücadeleci kişidir. Olumlu kişilerin en belirgin özelliği ise çözüme ve başarıya odaklı olmalarıdır.

Olumlu kişiler aynı zamanda, kötü ya da olumsuz düşünmeyen, karşılaştığı hiç bir olayda ümitsizliğe düşmeyen, bahaneler üretmeyip, basına gelen olumsuz olaylarda suçlu aramaya koyulmayacak kişilerdir. Ne çevresindekilerden üstün görür kendini, nede aşağıda. Negatif enerji yaymazlar, sorunun parçası olmayan, başkalarının yetersizliklerini tartışmayan ve hatalardan ders ve tecrübe edinmeyi hakkıyla bilen kişidir olumlu kişiler.

Kendi Yaşamınızın Sorumluluğunu Alın

Gerçekten hayatımızda olumlu bir değişiklik için, Kendi içimizden dışarı yansıyan bir değişiklik yapmamız gerektiğini söylemiştik, bunu yapabilmek için yaşamımızda basımıza gelenlerden dolayı suçlu aramaktansa, yaşamımızın sorumluluğunu almamız gerekir. Hayatımızda basımıza gelen olumsuzluklar çevresel faktörlerde değil, kendi kararlarımızın, sonucu olduğunu kabule geçmemiz gerekir. Çevremizde ki olumsuz olaylar bizi üzmemelidir, bu olaylara verdiğimiz tepkileri kontrol etmeli ve ” Bu yaşadıklarımdan çıkarmam gereken ders nedir” diye, düşünmeliyiz.

Evet, hayatınızın sorumluluğunu kabul edin ve olumsuz dış şartlara rağmen, kendi mutluluğunuzu yanınızda taşıyın. Ancak kendi hayatinin sorumluluğunu alan kişi, olumsuz şartları lehine ya da olumlu şartlara getirebilir. Elbette bazı dış faktörler bizim kontrolümüz dışında fiziksel ve ekonomik acıdan zarar verecek olaylar olabilir. Bu durumlarda dahi ilahi akışa güvenen ve olumlu düşünmeyi hayatına geçirebilen kişiler, olumsuz ve zarar veren faktörleri yönetebilir ve olaylardan negatif etkilenmelerinin önüne geçebilirler.

Sorun Değil, Çözüm Odaklı Olun

Evet, sorunları çevirip, çevirip masaya yatırmanın kimseye faydası yoktur. Bunun yerine bakış acısı su olmalıdır. “Bu güne kadar olan oldu, bugünden sonra ne yapabilirim” diye bakmak en sağlıklı olandır. Sorunlara odaklanmaktansa, şartları olumlu bakış acısı ile pozitif yönde etkilemelidir. Kriz olan durumları bile fırsatlara çevirecek her zaman bir yol vardır. Siz yeter ki çözüme odaklanın.

Nasıl Çözüm Odaklı Olabilirim?

Problemlere neresinden baktığınız, pozitif enerjinizi nereye odaklandığınız, kullandığınız beden diliniz ve sözleriniz olumlu yaklaşımın oluşmasında ve sürdürülmesinde çok büyük önem taşır. Bunun için şunlara dikkat etmek gerekir.

* Her şeyin kendiniz ile başladığına inanın,
* Değişim sizden dışarı çevreye doğru olduğunu unutmayın,
* Yanlınca etki alanında çalışın sevdiğiniz şeylerle uğrasın,
* Yol gösterici olun, yargılayıcı olmayın,
* Acımasızca eleştiren değil, örnek davranışlar sergileyin,
* Sorunların değil çözümlerin parçası olmaya niyet edin,
* Bahane üretmeyin,
* Çatışma çıkarıcı değil, çatışma yönetici olun,
* Hem kendinizin hem başkasının zayıf yönlerine değil, güçlü yönlerine odaklanın,
* Hataların, başarıların basamakları olduğunu bilin, ders alın ve yolunuza devam edin,
* Başkalarını suçlamaktan vazgeçin, kimseyi küçük görüp aşağılamayın ,
* Başkalarının yetersizliğine merhametler bakmayı deneyin,
* Başkalarının ne yapıp yapmadıklarından ziyade kendinizin ne yapmanız gerektiğine odaklanın,
* Sorunun çevrenizde olduğunu düşündüğünüzde hemen buna son verin ve bunu nasıl değiştirebileceğinize odaklanın,

Unutmayın çözüm odaklı yaşamak hayatınıza huzur yüksek kalite ve vizyon genişliği getirir.

Sevgiyle kalın…

1 Trackback

  • 2014-03-18 | Permalink |

    […] Özür dilemek için elbette bir kalıba ihtiyacınız yok. İhtiyaç olan inanmadan söylenen bir özür kelimesinden ise, Karşınızdakinin neye kırıldığını yada üzüldüğünü anladığını belli etmektir. Bunun en güzel gösterimi de aynı şeyi bir daha tekrarlamamaktır. Özür kelimesi yerine bunu bir daha yapmayacağına dair bir açıklama yapılabilir. Örneğin olması gereken bir yerde yanında olmadığında, ”Gelmem gerekiyordu ve yanında olmadığım için buna üzüldüğünün farkındayım. Aynı hatayı bir kere daha tekrarlamamaya dikkat edeceğim seni üzmek istemem” Özür kelimelerinden çok daha manalı bir açıklamadır. Ve çok güzel bir özür şeklidir. […]

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *