Fular Yaka Gömlek Nasıl Giyilir?

Fular Yaka Gömlek Nasıl Giyilir?

Armine Fular YakaTunik Modeli

20. yüzyılın başında “pussycat” ismiyle moda literatürüne adım atan fular yaka, 2016 sonbahar/kış sezonunda tekrar bizimle.

Biz 20. yüzyıl diyoruz ama aslında tarihi çok çok eskiye dayanıyor. İngiliz tarihinin en parlak dönemlerinden biri olan Tudor Krallığı’na gidelim biraz. Ortaçağ İngiltere’sinde kraliyet mensuplarının ve soylu düklerin düşeslerin giydiği çok katlı -o kadar katlı ki boyun gözükmüyor- fırfır yaka gömlekler, fular yakalı gömleklerin atasıdır. Şimdikinin aksine o zaman halktan birileri asla giyemiyordu bu güzel parçayı. Bir nevi statü belirleyici giysi görevi görüyordu. Fırfırın ne kadar kabarıksa o kadar zengindin…

Moda ikonlarından olan Coco Chanel ve Yves Saint Laurent sayesinde şekil değiştirerek hazır giyim kadın modasında ikonik parça olarak yerini aldı. O zamanlardan bu zamana tekrar gardıroplarımıza giren fular yakalar trend zilini bu sezon da çalıyor.

Evet, modada her zaman geriye dönüş olduğunu artık biliyoruz. Fular yakanın geri dönmesi ile hem kış boyunca üşümeyeceğiz hem de görüntümüz modasal anlamda oldukça HD olacak. Tabii HD gözükmek için fular yakalı bluzlarımızı nasıl kombinlemeliyiz?

Fular Yaka Gömlek Modelleri

Fular yakanın tamamlayıcı parçaları nelerdir?

İş kadınlarının, öğretmenlerin vazgeçilmez parçası olan fular yaka bu sezon hepimizin gardırobunda mutlaka olmalı. Olmalı dediysek koştur koştur mağaza vitrinlerinize gitmeye gerek yok. Biraz beceriniz biraz dikiş bilginiz birleşince evdeki gömleğinizi fular yakalı bluza çevirebilirsiniz. Bunun için ya bir fuları ya da dökümlü bir kumaş parçasını gömleğinizin yakasına dikip bir fiyonk yapabilirsiniz. Kalıba ihtiyacınız varsa Burda dergisini takip etmenizi de öneririm.

Fular yakaya en çok yakışan parçalardan biri de yüksek bel palazzo pantolonlar. Yüksek bel pantolonlar hem basen bölgesindeki “simit” sorununu engeller, varsa toplar, hem de bacak boyunuzu olduğundan uzun gösterir. Ayrıca bu kombinle ofisin de en şık kadını olabilirsin.

Fular Yaka Gömlek Modelleri

Salopet elbise olarak da geçen pinafore elbise ile de kombinleyebilirsin. Hatta salopetinle ve dahi tulumunla bile kombinleyebilirsin. Bu saydığım parçalar fular yakalı bluzunun/gömleğinin o romantik havasını kırarak daha sportif görünmene yardımcı olacaktır. Tabii sneaker ya da oxford ayakkabılarınla kombinini tamamlamak şartıyla…

Etekten vazgeçemeyenlere ise müjde; fular yaka en çok kloş eteklere yakışıyor. Romantik ve vintage stili de seviyorsanız değmeyin keyfinize! Rosromantik ve süper vintage bir kombin oluşturmak sadece beş dakikanızı alacak. Ağayığınızda minimal babetler, kolunuzda incecik kadranlı saatinizle eski zamanlardan çıkıp gelmiş gibi sokaklarda salınacaksınız. Bu tarzı en güzel yansıtan İnstagram’dan tanıdığım Hilal Doruk Hanımefendidir. Merak ediyorsanız bir bakın derim.

Uzun yeleklerinizle de kombinleyebilirsiniz. Kumaş pantolonunuzun içerisine soktuğunuz bluzunuzla şık-maskülen bir hava yakalamanız mümkün. Fular yaka giyerken aksesuar seçiminize dikkat edin. Yakada kendiliğinden bir hareket olduğu için sallantılı küpe ya da kolyeye ihtiyacınız yok. Saat ve bileklikler ile günü kurtarabilirsiniz.

Hazırlayan: Munise Boz

Yorumlar

“Fular Yaka Gömlek Nasıl Giyilir?” için bir cevap

  1. […] Fular yaka ile ilgili yazımı henüz okumadıysanız buradan okuyabilirsiniz. […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir