Eşinizin Değişiminin Sebebi Olabilirsiniz

Eşinizin Değişiminin Sebebi Olabilirsiniz

Eşinizin Değişiminin Sebebi Olabilirsiniz

Kişi Hayatta Kendisinden Başka Kimseyi Değiştiremez” Bu cümle belki de en çok tekrarladığım cümlelerden birisi… Farkındalığı yüksek olan kişilerin kendini değiştirdiğinde dünyasını değiştireceği, bilerek, değişim için kolları sıvadığı tepkiler alırken bazen de, kızılıp belki içten içe öfkelenilen tepkiler alıyorum ”Sorun bende değil ki ben niye değişim, değişecek sorunlu olan” denebiliyor.

Haklısınız doğrudur; Elbette insanlar değişir. Fakat siz söylediğiniz ya da rica ettiğimiz için değişmezler. Kişiler sadece ve sadece kendileri istedikleri zaman değişir. Aslına bakarsanız karşı tarafa ne kadar değişme noktasında ısrar edersek, değişime karşı o kadar direnç gösterdiklerinin farkına varırız. Ve siz ısrar ettikçe direnç daha da artar.

Yapılan ısrar çok iyi niyetli olmuş olsa da, farkında olmadan, karşı tarafın kendi özgür iradesi ile değişimini engellersiniz. Ne zaman ki istek ve ısrarlarınızdan vazgeçtiniz; Artık değişim için adım atma, karşı tarafın iradesine geçer. Tabi bu kesin değişecek anlamına gelmez, fakat değişip değişmeme özgürlüğü kendi seçimi olmalıdır. Size ve ısrarlarınıza dayanamayıp verilen sözler sadece anı geçiştirmedir. Maalesef kendisinin bulmadığı ya da karar vermediği yöntemler kişiyi değiştirmez. ”Kişi kendi değişime karar verir ve kimse kendinden başkasını değiştiremez

Eşinizin Değişiminin Sebebi Olabilirsiniz

Eşimin Değişimine Nasıl Sebep Olabilirim?

Emin olun ki kimse şuana kadar kimseyi değiştirememiştir. Fakat başka bir açıdan bakacak olursak, ”Birisi bir diğerinin, değişimine sebep olabilir” Değiştirmek ile değişimine sebep olmak arasında çok ciddi bir fark vardır. Biri karşı tarafı değiştirmeye çalışırken, biri onu değiştirmek için kendini değiştirir ya da kendindeki bir şey karşı tarafın değişmesine sebep olur.

İlişki ya da yaşam koçu çalışmalarına katılan danışanlarımın kafasında en büyük soru işareti tamda burasıdır.

”Sevinç Hanım benim değişmemin ilişkime ve yaşamıma ne katkısı olabilir, diğer herkes aynı kaldıktan sonra, ben; onlar değişsin istiyorum”

Evet, kendilerince de haklılardır. Fakat değişmez bir kural var, oda ”Biz kendimizden başka kimseyi değiştiremiyoruz” kendimizi değiştirmemiz ise, hem ilişkimizde, hem de hayatımızda çok ciddi değişimler meydana getiriyor. Başta da dediğimiz gibi kendimizdeki değişim başkalarının değişimine sebep oluyor.

Eşinizin Değişiminin Sebebi Olabilirsiniz

Eşinin Alkolü Bırakmasına Sebep Olan Kadın

Biliyorum kafanız karıştı. Evet, benim için önemli bir örnekle açıklamaya çalışayım. İsmine burada Zeynep diyeceğim bir danışanımın hikâyesinden bahsedeceğim size. Eşinin alkol problemiydi, aslında bizi birleştiren. Zeynep Hanım yıllardır eşini alkolden vazgeçirmeye çabalıyordu. Ricadan ikna etmeye, tehditten yalvarmaya denemediği yol kalmamıştı. Bağırıp çağırmış, ağlamış hatta onu terk etmiş fakat geri dönmüştü. Ömrü içki dolu şişeleri evin gizli yerlerinde bulup imha etmekle geçmişti. Yine de her şeye rağmen eşini sevmekten vazgeçmemişti. Eşinin inatçı olduğunu düşünüyor fakat kendisinin de ondan aşağı kalan yanı yoktu. Kocasının içki problemini çözmeyi, onu değiştirmenin, bir yolunu bulmayı kafasına koymuştu bir kere… Amacı eski mutlu yaşamlarını geri getirmekti.

Zeynep Hanım bir çözüm bulacağına ve kocasını etkileyip, Alkol tedavisi almaya ikna etme yollarını öğrenmek istiyordu. Oysa seanslarda Zeynep hanımın karşılaştığı gerçek ”Hayatta kimseyi kendi değişmek istemediği sürece değiştiremeyeceğiydi” Kendisinin tavırlarında ve duruşunda yapacağı değişiklik ancak eşini değiştirebilirdi. Her şeyi kontrol etmekten uzaklaşması gerektiğini, eşini kurtarmaya çalıştıkça daha da inatlaştığının ve karar verme özgürlüğünü elinden alındıkça alkolden kurtulamadığı gerçeğine inanmak istemiyordu. “Ama”larla başlayan cümlelerin ardı arkası gelmiyordu. ”Ama bende bırakırsam iyicene beter olur..ama bende bıraksaydım çocuklar dağılır… Ama ben uğraşmasam o farkında bile değil… Ama kendine zarar veriyor… Amaları uzadıkça uzuyordu.

Zeynep Hanım Kontrolü elden bırakmaktan korkuyor ve bir türlü akışına bırakamıyordu. ”Nasıl bırakıyım diye devam ediyor. Ben o içki içtiğinde arabasının bile anahtarlarını saklıyorum.” O kadar alışmış ki yıllardır çevresinin bu yaptıkları noktasında onu desteklemesine, kocasından yakındıkça hak verilmesine bundan güç almış ve ayakta durmuş, ayakta durabilmeli ki eninde sonunda kocasını içkiden uzaklaştırsın. Peki, yıllardır bu işe yaramış mıydı? İşte Zeynep Hanım ”onu durdurmak için elinden bir şey gelmeyeceğini ve hayat onun hayatı kendine zarar vermek istiyorsa buna bir şey yapamayacağı gerçeği ile yüzleşti. Zeynep Hanım sadece kendisi neye katlanabileceği ve neye katlanamayacağına karar vermesi gerektiğinin artık farkındaydı. Şimdi sıra bunu hayata geçirebilecek yolu ve gücü bulmasıydı. Gerçekler hem onu hafifletmiş, hem de yıllardır yaptığı çabalar yaşadıkları hep boşuna mıydı gerçek bu kadar basit miydi? Canını acıtıyordu. Zeynep Hanım kararını vermişti. Değiştirme çabaları boşunaydı o ne yaparsa yapsın eşi değişmeyecekti. Aksine değişime direnç gösteriyordu. Zeynep Hanım katlanmama kararı aldı.

Kendisinin Söylediği ”Eve gittiğimde eşim, yine memuriyet haline getirdiği gibi içiyordu. Kendime kahve yaptım, karşısına geçtim, oturdum. Eşimin ne kadar çökmüş ve yaşlanmış olduğunu o zamana kadar hiç fark etmemiştim. Onu süzdüm, oda bana baktı. ”Seni seviyorum” dedim. Her zamankinden farklı seni seviyorum ama.., içkiyi bırakırsan seni seviyorum demedim. Sadece ”Seni seviyorum” dedim eşim sanki anlamış gibi donakaldı. Arkasından, ”Senden ayrılıyorum” dedim. ”İçki içtiğin sürece seninle birlikte olamam. Henüz gidecek bir yerim yok fakat yerimi en kısa zamanda ayarlayıp evden ayrılacağım” dedim ve hiç konuşmadık.”

Evet ertesi gün Zeynep Hanımın eşi her zamankinden geç gelmiş, Ve artık Alkolle ilgili terapi görmeye başlamış. Sizde tahmin edersiniz ki, ayrılmadılar. Elbette Zeynep Hanım bu kararını eşi, bu şekilde dönüşüm yapması için almamıştı o sadece katlanma ya da katlanmama tercihini yaptı. Ve artık tercih sırası eşin deydi ya değişecek ya da Zeynep hanımın hayatından uzaklaşacaktı. O tercihini yaptı.

Sizin de hayatınızda buna benzer, kişiler olaylar olabilir. Alkol olmaz fakat hoşnut olmadığınız başka bir şey olabilir. Bunlar bir uzman yardımı ile düzenli çalışmalar yapılması gereken konulardır. Bazen iletişim hataları, bazen evet denecek yerlerde hayır, hayır denecek yerlerde evet demek, bazen de bambaşka dilleri konuşmak ilişkileri koparabilir. Ortadaki problemler ve engeller kaldırıldığı halde, ilişki düzelmiyorsa karar verme zamanı gelmiştir. Unutulmaması gereken, hayatlarımızda, ailemizde, ilişkilerimizde yaşadığımız sorunlarda kendimizden başkasını değiştiremeyiz. Biz kendi kararlarımızı verir, arkasında durmayı öğrenir ve kendi değişimimizi sağlarız. ”Fakat bizim değişimimiz, karşınızdaki kişilerin değişiminin sebebi olabilir.

Sevgiyle kalın…

Yaşam ve İlişki Koçluğu Hizmetleri üzerine ayrıntılı bilgi almak için www.interaktifdanismanlik.com ‘u ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir