Dondurmanın En iyi Adreslerini Seçtik!

Dondurmanın En iyi Adreslerini Seçtik!

Dondurmacılar

Bu yaz günlerinde içiniz biraz olsun serinlesin istedik ve dondurmanın en iyi adreslerini sizler için seçtik…

‘Dondurmam kaymak’ günleri eskidendi. Artık dondurmalarımız  karpuzlu, elmalı, kahveli, güllaçlı, bisküvili ve hatta sebzeli… Yani dondurma denilince ilk akla gelen geleneksel lezzetlerin yanına, her geçen gün sıra sıra yeni çeşitler ekleniyor.

Üstelik önceleri keyifle yemek için dört gözle yaz aylarını beklediğimiz dondurmanızı şimdi 12 ay boyunca yalayabilirsiniz. Bıçakla kesilebilecek kıvamdaki Türk dondurmalarıyla İtalyan usulü ipek gibi dondurmaların kapıştığı listemize bakmak bile insanı serinletiyor.

Santa Maria’sıyla meşhur ALİ USTA

Moda’nın simgelerinden dondurmacı Ali Usta, 1969’dan bu yana hizmet veriyor. Yıl boyunca 70-80 çeşit dondurma üretiyorlar. Dondurmaların yapımında gerçek meyve ve şeker kullanılıyor.

Muzlu, ahududulu, böğürtlenli, kivili, Hindistan cevizli, karadutlu, kavunlu, naneli, bademli ve kahveli çeşitlerinin yanı sıra Santa Maria dondurmasıyla meşhur. Sabah 08.00’den gece 04.00’e kadar açık.
Tel: (216) 414 18 80

Güllü lokumlu nefis MİNİ DONDURMA

Bebek’teki küçücük dükkanın önünde özellikle yazın uzun kuyruklar uzayan Mini Dondurma, 1968’den beri hizmet veriyor. Damla sakızlı, bal bademli ve kestaneli dondurmalarının yanı sıra kendisine özel güllü lokumlu dondurması tercih ediliyor. Dondurmalarda yapay tatlandırıcı kullanılmıyor. Haftanın her günü 09.00’dan gece 03.00’e kadar açık.
Tel: (212) 257 10 70

Lezzetli dondurmaların mekânı neresi mi? EFENDİLER DONDURMA

İster havuz başında ister klima yanında olsun yaz günlerinin bir tek değişmezi var: Dondurma yemek! Peki, diliniz damağınız kurumuşken, serinlemek için kaşıkladığınız her dondurmadan aynı lezzeti alabiliyor musunuz? Bu soruya birçoğunuzun cevabı ‘hayır’ olacaktır. Belki de sırf bu yüzden herkesin müdavimi olduğu bir dondurmacı vardır.

Lezzetli dondurmaların mekânı neresi mi? Acıbademliler çoktan cevabı vermişlerdir, ama tüm İstanbullular için bir kez daha söyleyelim: Efendiler Dondurma.
Dondurmalar sadece mevsim meyveleri kullanılarak hazırlanıyor.

Efendiler Dondurma’nın önemli özelliklerinden biri de yalnızca mevsim meyvelerinin kullanılarak dondurma üretilmesi ve külahlarının da bu mekânda hazırlanması. Mustafa Efendiler, “Külahlar da dondurmanın bir parçası. Bu nedenle üretimini kendimiz yapıyoruz. Ancak dondurma dışında hiçbir şey üretmeyiz. İşletmemizde sütlü tatlılar, kekler, dondurma yanında yenilebilecek yiyecekler de var ama onları müşterilere farklı tatlar sunmak adına güvendiğimiz büyük şirketlerden alıyoruz.” diyor. Sırası gelmişken dondurma yanında yenilen tatlılardan biri de waffle. Burada waffle’lar dondurmalı hazırlanıyor ve waffle severlere değişik bir tat sunuluyor.
Tel: (0216) 339 85 89

dondurmacılar

Sebzelisi bile var YAŞAR PASTANESİ

Maraş dondurmasının baş harflerinden oluşan MADO markasının çıkış yeri. Geçmişi 1850’li yıllara uzanıyor. Dördüncü kuşak temsilcilerinden Mehmet, Atilla ve Erdal Kambur kardeşlerle sürüyor. Siyasetçi ve sanatçılar mutlaka uğrayıp, satırla dövme dondurmasını kesiyor.

Dondurma keçi sütü, salep ve orkide çiçeğinin kök kısmından imal ediliyor. Yaklaşık 200 çeşit dondurma, Yaşar Pastanesi başta olmak üzere MADO markasıyla yurt içinde 215, yurtdışında 70 noktada satılıyor. Mado Kids DHA ve prebiyotik multivitaminlisinin yanı sıra patates, biber ve patlıcan gibi sebzeli çeşitleri bile var. (344) 225 08 80

Tam 38 yaşında YAŞAR USTA

Bostancı’nın medarı iftiharı Yaşar Usta tam 38 yaşında. Şimdiye dek 70 çeşit dondurma üretmişler, günlük 10 çeşit dondurma çıkarıyorlar. Her mevsimin meyvelerine uygun taze dondurma hazırlıyorlar.

Dut, havuç, kavun, çilek ve ananas en sevilen çeşitler. Kavun, çilek ve kırmızı erik de revaçta. Sabah 10.00’dan gece 24.00’e kadar açık.
Tel: (216) 361 14 40

Bir topu 75 kuruş DAMLA DONDURMA
Kurtuluş Caddesi üzerindeki Damla Dondurma açılalı 16 yıl olmasına rağmen klasik dondurmanın adreslerinden biri olma yolunda.

Alengirli çeşitlere çok yüz vermiyorlar, sadece 10 çeşit dondurma var: Kaymak, çikolata, karamel, tuttifrutti, limon, çilek, böğürtlen ve muzlu dondurma en sevilenleri. Özellikle akşam saatlerinde yoğun oluyor. Sabah 08.30’dan gece 00.30’a kadar açık.
Tel: (212) 233 49 25

Yanık keçi sütünden GİLİĞ DONDURMA

Antalya Korkuteli’nde 60 yıllık bir dondurmacı. Günde 300-350 kilo dondurma imal edliyor. Sahibi İsmail Giliğ ağabeyleri Hüseyin ve Ekrem Giliğ ile birlikte bayrağı dedesi Hüseyin Bey ve babası Erdoğan Bey’den devralmış.

Dondurma üretimi Beydağları’ndan eşekle getirilen kekik yemiş keçi sütünün saleple karışımıyla başlıyor. Yanıksı keçi sütü tadı da buradan geliyor. Yanık dondurmanın özelliği, yağ ve kuru madde oranı fazla olan keçi sütünün kullanılması. Bu süt kaynatılırken hafif yakılıyor.
Tel: (242) 643 16 87.

Lezzetli mi lezzetli UĞUR DONDURMA

Üsküdar Bulgurlu’daki dondurmacıya gittiğinizde çeşit çeşit dondurmalar arasında seçim yapmakta zorlanazaksınız. Dondurmalarda taze mevsim meyveleri kullanılıyor.

Çikolata ve meyveli dondurma çeşitlerinin yanı sıra enteresan tatlar da bulmak mümkün.
Tel: (0216) 523 8729

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir