Çanta Modellerinde ve Taşıma Şekillerinde Trendler Değişiyor

Çanta Modellerinde ve Taşıma Şekillerinde Trendler Değişiyor

Çantalar Artık Elde Değil Belde Taşınıyor

Son zamanlarda moda haftalarında ve sokak modasında sıkça gördüğümüz bir çanta trendi var. Göğüs üzerinde diagonal takılan elips şeklindeki çantalardan bahsediyoruz. Bu çantalar aslında, yıllardır tüketicilerin kullandığı fermuarlı bel çantalarının yenilenmiş versiyonları. Yıllardır kullanılıyor olmasının sebebi fonksiyonel olmaları. Bele takılan bir çanta olduğu için hem kadınlar hem de erkekler tarafından rahatça kullanılabiliyor. Elle tutma veya kola takma zorunluluğu olmayıp, bele takılıyor olmaları, onları diğer çantalardan farklı kılıyor, kadınlar ellerini rahat kullanabiliyorlar. Hatta bundan dolayı bazı markalar bu çanta modelini “hands free bag” diye isimlendiriyorlar.

İşte bu özelliği sebebiyle uzun yıllardır tercih ediliyor ve satışları devam ediyor. Ama bir moda trendi olmayı başarması ise moda haftasında erkek koleksiyonlarında boy göstermesi ile başladı. Yalnız bu sefer yenilenerek geri dönüş yaptı. Mankenlerin göğüs üzerinde çapraz takmaları ile dikkat çekti ve sokak modasında da hızla yayılmaya başladı.

Çantalar Artık Elde Değil Belde Taşınıyor

Louis Vuitton markasının Supreme ile iş birliği sonucu, markanın defilesine havalı, genç bir estetik getiren bu yeni trend diğer markalarda da görülmeye başladı. Ve tabii ki anında ünlülerin ve moda ikonlarının tercihi olmayı başardı. Bu çanta modelinin bir kaç farklı ismi var. Genelde moda tarihinde bir çoğumuzun bildiği üzere moda kendini tekrarlar ama aynı tarz ürünler yeni bir isimle ortaya çıkar.

Çantalar Artık Elde Değil Belde Taşınıyor

Bele takılan çantaların orijinal ismi “fanny pack”, ama aynı zamanda kemer çanta yani “belt bag” olarak da isimlendiriliyor. İki modelin arasındaki fark birincisinin bele takılmak için, ikincisinin de kemerin çantalı ya da cüzdanlı versiyon olarak tasarlanmış olması. Bel çantası modellerinde dikkati çeken Gucci markasının Marmont matelassé isimli modeli kadınların favorisi haline geldi. Geçtiğimiz moda haftalarında ünlülerin, mankenlerin ve muhafazakar bloggerların hemen hemen hepsinde bu model vardı. Manken Kendal Jenner bu trendi sıkça uygulayan bir isim. Spor kıyafetleri ile Louis Vuitton markasının bel çantasını kullanıyor. Daha resmi kıyafetlerde ise Chanel‘in siyah kemer çantasını tercih ediyor.

Çantalar Artık Elde Değil Belde Taşınıyor

Chanel markasını tercih eden ikinci bir isim ise oyuncu Sarah Jessica Parker. Hatta Parker Chanel kemer çantasını özel bir galada rahatlıkla kullanmış. Hem kemer hem cüzdan özelliğini taşıyan bu çanta kıyafetine değişik bir hava katmış. Önümüzdeki yıllarda bu trend kadınların seçimi olmaya devam edecek.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir