Bu Bahar Uyuyarak Kilo Verin!

Bu Bahar Uyuyarak Kilo Verin!

Bu Bahar Uyuyarak Kilo Verin

Zor Uyuyanlara Kolay Uyuma Tüyoları

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki gece uyumayanlar obez! Kendinize bu kötülüğü yapmaya devam etmeyeceksiniz herhalde! Gece kaçta yatarsanız yatın gece yüzlerce kalori yakmıyorsunuz. Ya televizyon başında ya bilgisayar başında ya da telefon elinizde bir yere uzanmış belki de bir kitap elinizde ya da masa başında kitaplar içinde. İşte her ne yapıyorsanız yapın bol oturmalı eylemler. Yani uyumaktan çokta farkı yok. O yüzden ben gece 2 de yatıyorum gece 23.30 da bir ara öğün yapmalıyım diye kesinlikle düşünmeyin. Tüm hormonal dengeyi alt üst ediyorsunuz. Hem uyumayarak hem de bir şeyler atıştırarak. Yapmanız gereken erken yatıp erken kalkmak. Bu şekilde gece atıştırmalarının önüne geçmiş olacaksınız. Aynı zamanda sabah kahvaltı öğününü kaçırmamış olacaksınız bir diğer artısı da vücudun uyurken yağ yakmasını ve hormonları düzenlemesini sağlayacaksınız. Bir taşla üçten fazla kuş vuracaksanız. Ve sadece uyuyarak. Peki yatağa yatıp, yatıp dönüyor musunuz? O zaman mutlaka aşağıda verilen adımları sırası ile yerine getirin. Bu bahar uyuyarak kilo verin!

Bu Bahar Uyuyarak Kilo Verin

Daha Az Kafein!

Kafeinin uyarıcı özelliğini bilmeyenimiz yok. Fakat kafeinsiz bir yaşam da tabi ki mümkün değil. Uyku probleminiz varsa öncelikle. Kafein alacağınız son saat akşam üstü 16.30-17.00 gibi. Sonrasında kafein yasak. Çay, kahve ve yeşil çay da kafein var. Unutmadan daha az çay ve kahve içmeyi de unutmayın burada miktarda çok önemli. Ayrıca çikolata da kafein var! Rooibos çayı kafeinsizdir. Çay tiryakileri için güzel bir alternatif.

Lavanta ve Melisa Çayı

Lavanta ve melisa bitkileri rahatlatıcı bitkilerdir. Saat 21.00 gibi bu çaylardan birinden 1 bardak kadar içmeniz günün yorgunluğunu ve stresini atmanızı kolaylaştıracaktır.

Bu Bahar Uyuyarak Kilo Verin

Yastıklara Lavanta Yağı

Yatak odanızı ve evi her gün havalandırmayı ihmal etmeyin. Hava ne kadar soğuk olursa olsun soğuk hava, havasız evde bulunan mikrop kadar hasta edici olamaz. Bunun yanında yastıklarınıza uyumadan önce lavanta yağı damlatabilirsiniz. Uykuya geçişinizi kolaylaştıracaktır.

Uyumadan Önce 5 Dakika Esneyin

Uyumadan önce yatağın içinde 5 dakika esneme hareketleri yapın ayaklarınızı hoş kokulu bir krem ya da yağ ile ovun ve şakaklarınıza da aynı masajı uygulayın. Kendinizi çok rahatlamış hissedeceksiniz.

Teknolojiyi Odadan Uzaklaştırın

Uyku uzmanları odada ne kadar teknolojik alet varsa –kapalı olsa bile- uykunuzun kalitesini düşürdüğüne hem fikir. O zaman yatak odanıza en uzak odaya tüm teknolojik aletleri koyup, odanıza eski zamanlardan kalma bir çalar saat alma vakti sizce de gelmedi mi?

Kaya Tuzundan Yararlanın

Odanıza büyük bir parça kaya tuzu koyabilirsiniz. Bu odadaki kötü yüklü enerjiyi çeker sizi rahat hissettirir aynı zamanda nefesinize iyi gelecektir. En azından bir cam şişeye ağzı açık şekilde kaya tuzu doldurup odanın bir köşesine koyabilirsiniz.

Bu Bahar Uyuyarak Kilo Verin

Zifiri Karanlık

Hem uykuya rahat dalmanız için hem de uykunuzun kaliteli olması için odanın karanlık olması gerekiyor. Ayrıca bebeklerde ve çocuklarda büyüme hormonunun salgılanabilmesi içinde tam karanlık ortam gerektiğini hatırlatmakta fayda var!

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir