Yeşiltopuklar Online Alışveriş

Boşanmak Çok mu Kolay?

Boşanmak Çok mu Kolay?

Boşanmak Kolay mı

Boşanmak elbette çok kolay değil, olmamalıda… Kişilerin umutlarını, hayallerini bir araya getirerek kurulan bir yuva elbette bir çırpıda yerle bir olmayacak kadar kıymetlidir. Fakat günümüzde sanki evlilik bağları pamuk ipliği ile bağlanmış kadar kolay koparılmakta, gözden çıkarılmaktadır.

Önceden eşlerin arasına bir soğukluk ya da sıkıntı girse hemen aile büyükleri araya girer ve orta yol bulunmaya çalışılırdı. Yeter ki çocuklarının, evlilikleri yolunda gitsin anne baba kendi haklarından bile vazgeçip beklentilerini bir kenara bırakırlardı. Oysa son zamanlardaki boşanmalara baktığımda maalesef aile büyükleri genç eşleri sakinliğe ve olayı yatıştırmaya çalışacaklarına, çoktan tarafları belli olan kavganın içinde daha da körükler halde görev almaktalar. ”Boşan kızım/oğlum, sen daha iyisine layıksın” laflarını ne çok duyar olduk.

Ailelere Neler Oluyor?

Şöyle bir hikâye size nasıl geliyor bilemem ama tamamen gerçek; Bir danışanımın eşiyle arasında sıkıntıları var, fakat çok da büyük olmayan sorunlar. Tecrübesizlikle ailelere yansıyor. Aileler tarafından belki de sadece ” olur böyle şeyler sabırlı olun ve anlamaya çalışın birbirinizi” gibi yapıcı bir nasihat olayı yatıştırabileceği halde maalesef çok farklı yerlere taşınıyor. Taraflar belli her iki tarafta sözde kendi çocuklarını savunma amacıyla birbirlerine birikmiş öfkelerini kusuyorlar.

Danışanım diyor ki ”Sevinç hanım ben artık orda değildim sanki benim yuvam yıkılıyordu, ama paylaşılan şeyler yuvamla alakalı değildi. Herkes çıldırmış gibi yıllardır içinde ne birikmişse onları zalimce ortaya çıkarıyordu” ve devam ediyor ”Biran kendime geldim yuvam gidiyor elden dedim ve eşimin annesine ne olur anne bizi bir dinleyin bende senin çocuğunum hata bendeyse bana bağır çağır ama bu duruma bir çözüm bulalım dedim”

Boşanmak Kolay mı

Sizce aldığı cevap ne olabilir?

”Benim çocuğum, senden boşanacak o daha iyilerine layık” Ne acı değil mi ortada bir yuva, çok ciddi olmayan çok rahat çözüm bulunacak bir sorun ve en acısı bir kız çocuğu var, fakat boşanma kararına ”siz ne yapıyorsunuz ya da istediğiniz bu mu? Emin misiniz? Boşanmak mı çözüm, bir orta yol bulunamaz mı? Diye soran yok…
Sonuç ne oldu dersiniz? çift şuan boşanma davaları için gün sayıyor, hem de çok gereksiz bir neden için… Hayaller suya düştü belki pişmanlıkları var ama bunu ifade ederlerse ailelerini karşılarına alırlar, O yüzden kendilerinden, yuvalarından, hayallerinden, çocuklarını ortak büyütme şanslarından vazgeçiyorlar. Evet, acı ama gerçek bir son…

Bu son kimsenin aslında istemediği bir sondur. Bu noktaya bir evlilik geldiyse büyüklere çok iş düşer. Kendilerini bir kenara çekip yapıyorlarsa yapıcı yaklaşımlar gösterip kişilerin birbirlerini sevdiklerini hatırlatmaları gerekir. Eğer bunu yapamıyorlarsa o zaman bir uzman yardım almak için teşvik edebilirler.

Siz Unutursunuz, Fakat Aileniz Kinlenir

Bir diğer konu ise evliliklerdeki sorunlar ne kadar aileye yansıtılmalı? Elbette doğduğumuz günden beri beraber olduğumuz, başımız her sıkıştığında desteklerini bizden esirgemeyen ailemize sonsuz güvenmemiz çok normal… Fakat unutulmaması gereken; evlendiyseniz artık sizde bir aile oldunuz ve sizin ailenizin de kendine özel mahrem konuları vardır. Ve bunlar çok fazla dışarı ile paylaşılamayacağı gibi sizinle duygusal bağları olan ve sizin canınızın yandığını gördükçe içten içe karşı tarafa kinlenen anne babaya her şey anlatılmamalıdır. Eşler aralarındaki problemleri, biraz birbirine zaman verdiklerinde unutabilir ya da bir çıkış bulabilirler. Fakat aileler unutmuş görünse bile unutmazlar, belki de problem bile sayılmayacak bir olayca biriken öfke patlayabilir ve düzelebilecek, sorunlarını çözebilecek bir yuva hiç yoktan yıkılabilir.

Boşanmak Kolay mı

Çiftler Neden Yardım Almalılar?

İlişki koçu ile çalışmak neden işe yarar? Çünkü ilişki koçu sizi yargılamaz, bilir ki kendiniz için olayın içinde en doğru kararı almışsınızdır. İlişki koçu taraf olmaz çünkü aranızda duygusal bir bağ yoktur. İlişki koçu yönlendirmez, sizin doğru kararı almanızda engelleriniz nedir ve sizin için en doğru nedir onu bulmanızı sağlar. İlişki koçu size ilişkinizi kurtarma adına tavsiyede bulunmaz, iletişim hatalarını görmenizi ve bunları ortadan kaldırmanızı destekler. Yani size olayı farklı açılardan bakacak pencereleri gösterir. Bilmeniz gereken ise, bakış açınızı değiştirmek hayatınız değiştirebilir.

Evliliğinizde sorun olarak gördüğünüz şeyler artık sorun olmaktan çıkar ya da sorunlu bir evliliğiniz devam ederse gönül rahatlığıyla doğru kararı alıp bağlarınız koparmanız noktasında sizi engelleyen şeylerden kurtulursunuz.

Sevgiyle Kalın…

Yaşam ve İlişki Koçluğu Hizmetleri üzerine ayrıntılı bilgi almak için www.interaktifdanismanlik.com ‘u ziyaret edebilirsiniz.

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *