AKM’nin Çocuk ve Yetişkinler İçin Mart Ayı Etkinlikleri

AKM’nin Çocuk ve Yetişkinler İçin Mart Ayı Etkinlikleri

AKM Opera Salonu

İstanbul AKM,  kusursuz akustik özelliklere sahip salonları ve yeni etkinlik alanları, yurt içi ve yurt dışından bu sahnenin bir parçası olmak isteyen değerli sanatçı ve toplulukları misafir ediyor. Tiyatrodan sergilere, çocuk oyunlarından Türk müziği dinletilerine dopdolu mart ayı programı ile AKM, hem çocuklar hem büyükler için sanat dolu etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Teması ‘kadın’ olan sergiye katılabilir, Türk Müziği ya da Türk Musiki eserlerini dinlemeye gidebilirsiniz. Çocuklarınızı ise tiyatroya götürebilir ya da masal, drama ve ritim atölyelerinde hem eğlenmelerini hem öğrenmelerini sağlayabilirsiniz. İşte AKM’nin çocuk ve yetişkinler için mart ayı etkinlikleri…

Sonsuz Enerji, Mitokondriyal Havva Sergisi - AKM

Sonsuz Enerji, Mitokondriyal Havva // Galeri

AKM Galeri, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Beyoğlu Belediyesinin destekleriyle, Bağımsız Sanat Vakfı tarafından hazırlanan “Sonsuz Enerji, Mitokondriyal Havva” sergisine ev sahipliği yapıyor. Evrenselliği kadın olgusu çerçevesinde yeniden görünür kılmayı hedefleyen ”Sonsuz Enerji, Mitokondriyal Havva”, kökenimizin “kadın”dan geldiğini bilimsel bir gerçekliğe dayandırarak, canlılık esasını sağlayan mitokondrinin anneden çocuğa aktarıldığına vurgu yaparak ortaya koyuyor. “Kadın”ı ne kadar yaşamın merkezine aldığımız, onun meziyetlerine ne ölçüde paye verdiğimiz, onu ne denli yaşamın dinamik bir ögesi kılabildiğimiz üzerine düşünmeye sevk eden sergi, ressam Hülya Yazıcı küratörlüğünde 19 sanatçının eserlerini kadın teması çerçevesinde bir araya getiriyor. Resim, seramik ve video art gibi farklı tekniklerden beslenen eserlerden oluşan sergi, 8-27 Mart tarihleri arasında AKM Galeri’de gezilebilecek.

Tarih:

 • 8-27 Mart

AKM Türk Telekom Opera Salonu

Türk Müziği Akşamları – Seslerden Gönüllere // Çok Amaçlı Salon

Türk Müziği Akşamları, AKM seyircilerini Türk müziğinin sevilen eserleriyle buluşturmaya devam ediyor!
Başarılı ses sanatçıları Eda Karaytuğ ve Uğur Çınar’ın Türk sanat müziğinin unutulmaz eserlerini seslendireceği Seslerden Gönüllere 22 Mart’ta AKM Çok Amaçlı Salon’da.

Tarih ve Saat:

 • 22 Mart – 19.30

Anna Karenina //  Tiyatro Salonu

Ankara Devlet Tiyatrosu sanatçıları, Tolstoy’un ölümsüz eseri Anna Karenina’yı unutulmaz bir performansla AKM sahnesine taşıyor! İpek Atagün Gezener’in yönettiği, Aslı Artuk’un Anna Karenina, Mert Aksu’nun Kont Vronski rollerini canlandırdığı oyun, 19. yüzyıl Rusya’sını tüm gerçekliğiyle gözler önüne seriyor.

Aristokrasinin varlığını sürdürdüğü 19. yüzyıl Rusya’sında toplum bireyleri yazısız kurallarıyla yönetmektedir. Hayatın tesadüfle var olan gerçekliği ise toplumsal kurallarla sonu gelmez bir savaş içindedir. Bu toplumda var olma savaşı veren Anna Karenina, Kont Vronski’yi ilk kez bir tren garında görür. Kont Vronski de Anna’yı… Toplumsal kuralların sorgulanacağı, zaman zaman da toplumsal kurallarının bireyi sorgulayacağı o büyük hikâye bir tren garında başlar.

Tarih ve Saat:

 • 22-23-24 Mart – 20.00

AKM Çocuk Sanat Merkezi

Ritim ve Müzik Atölyesi // Çocuk Sanat Merkezi

Aleyna Demirkan’ın önderlik ettiği Ritim ve Müzik Atölyesi, AKM Çocuk Sanat Merkezi’nde çocukları müzikle buluşturmaya devam ediyor! 4-6 yaş arasındaki çocuklara yönelik olarak düzenlenen atölye, katılımcılara Erken Müzik Eğitimi kapsamında yer davulu, metalofon, ritim çubukları, ses boruları, üçgen ziller gibi orff çalgılarını kullanarak ritmik duygularını geliştirme, bir orkestranın parçası olma, el-göz-beyin koordinasyonunu geliştirme ve konsantrasyonu artırma gibi kazanımlar sunmayı hedefliyor.

Tarih ve Saat:

 • 24 Mart – 16.00
 • 26-27 Mart – 13.30-14.30

*Kapasite 15 kişi ile sınırlıdır. 4-6 yaş arasına uygundur.

İkinci Nöbetçinin Sıkıntıları - AKM

İkinci Nöbetçinin Sıkıntıları // Çok Amaçlı Salon

Çağımızda çokça görülen iletişim sorunlarını hem hüzünlü hem komik bir bakışla eleştiren okuma tiyatrosu İkinci Nöbetçinin Sıkıntıları, AKM Çok Amaçlı Salon’da! Orhan Güner’in yazdığı ve Ahmet Mark Somers’in yönettiği İkinci Nöbetçinin Sıkıntıları, oyun içinde oyun biçimi ve çarpıcı üslubuyla seyircilere keyifli bir akşam yaşatacak.

Tarih ve Saat:

 • 24-25 Mart – 18.00

Okuyanlar:

 • Esra Akbaş
 • Can Yılmaz
 • Gökhan Eroğlu
 • Berk Sezenler

Çocuklar ile Yaratıcı Drama Atölyesi // Çocuk Sanat Merkezi

Dilara Çamlıbel’in uygulayıcılığını üstlendiği Çocuklar ile Yaratıcı Drama Atölyesi’nde 4-6 yaş aralığındaki çocuklar rol yaparak ve canlandırarak harika bir serüvene çıkmaya hazırlanıyor! Yaratıcılık ve estetik düşünceyi geliştiren, sosyal beceriyi, iletişimi ve özgüveni yükselten Çocuklar ile Yaratıcı Drama Atölyesi, katılımcıları AKM’nin Çocuk Sanat Merkezi’nde sanatla çözüm ve arayışlara çıkmaya, hayal gücünü sahne üzerinde kurgulamaya davet ediyor.

*Kapasite 15 kişi ile sınırlıdır. 4-6 yaş arasına uygundur.

Tarih ve Saat:

 • 25 Mart – 16.00
 • 26-27 Mart – 12.00

Metin Ceyran ile Resim Sevinci - AKM

Metin Ceyran ile Resim Sevinci // Çocuk Sanat Merkezi

Ressam Metin Ceyran, çocukları AKM Çocuk Sanat Merkezi’nde resim yapmanın sevinciyle tanışacakları eğlenceli bir atölyeye davet ediyor! Çocukların resim yaparak zihinsel etkinliklerini, el becerilerini ve gözlem yeteneklerini geliştirmelerine katkıda bulunmayı hedefleyen Metin Ceyran ile Resim Sevinci’nde çocuklar kâğıt ve boyalar aracılığıyla yaratıcılıklarını keşfedecek.

*Kapasite 15 kişi ile sınırlıdır. 4-6 yaş arasına uygundur.

Tarih ve Saat:

 • 26-27 Mart – 12.15

AKM Çocuk Sanat Merkezi Atölyeleri

Çocuklar İçin Masal Atölyesi // Çocuk Sanat Merkezi

Masalların büyülü dünyası, Çocuklar İçin Masal Atölyesi’yle AKM Çocuk Sanat Merkezi’ne konuk oluyor! Dilara Çamlıbel’in liderlik ettiği ve 4-6 yaş arasındaki çocuklara yönelik olarak hazırlanan atölye, çocukların masallar yoluyla hayal dünyalarını keşfetmelerini ve yaşamlarında yeni pratikler kazanmalarını amaçlıyor. Çocuklar için Masal Atölyesi’nde katılımcılar farkındalıklarını artıracak, özgüvenli bir bakış kazanacak ve özgürce yaratma gücüne kavuşacak.

*Kapasite 15 kişi ile sınırlıdır. 4-6 yaş arasına uygundur.

Tarih ve Saat:

 • 26-27 Mart – 13.15

AKM Tiyatro Salonu

Müzikhaller  // Tiyatro Salonu

İstanbul Devlet Tiyatrosu oyuncuları, Türk müzikallerinin şarkılarından derlenen bir seçki ile sanatseverlerin huzuruna çıkmaya hazırlanıyor!

Can Şıkyıldız’ın yönettiği, Lalizar Kemaloğlu ve Fazıl Aksakal’ın dans ve koreografisini üstlendiği Müzikhaller, Türk müzikallerinin unutulmaz şarkılarını usta danslar ve yorumlarla AKM seyircisi için sahneye taşıyacak.

Tarih ve Saat:

 • 26 Mart –  15.00
 • 27 Mart –  20.00

Zâvil’i Nakşedenler - AKM

Zâvil’i Nakşedenler // Tiyatro Salonu

Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu, Türk musikisinin kadim makamlarından Zâvil şaheserleriyle taçlandıran bestekârların izlerini AKM’de sürmeye hazırlanıyor!

Ülkemizin önde gelen ud sanatçılarından İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu sanat yönetmeni Yurdal Tokcan, Zâvil’i Nakşedenler’de klasik saz eserlerinden örneklerle sahnede olacak. Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu’nun genç solistleri ise Türk musikisinin bu köklü makamından sözlü eserleri müzikseverler için seslendirecek.

Tarih ve Saat:

 • 27 Mart – 11.30

Çocuk Oyunu Turta Girmemiş Orman - AKM

Turta Girmemiş Orman  // Çok Amaçlı Salon

İstanbul Devlet Tiyatrosu’nun sahnelediği bol neşeli çocuk oyunu Turta Girmemiş Orman, AKM’de minik izleyicilerle buluşmayı sürdürüyor! Turta Girmemiş Orman’ın yamacındaki dağ lezzetli Dev Çileklerle doludur. Ancak sevimli aşçı Ejderha’nın Dev Çilek yemesi orman sakinleri tarafından yasaklanmıştır. En sevdiği şeyden mahrum bırakılan sevimli Ejderha, çok huysuz ve mutsuzdur. Ormanın afacan devi Devcan da, baba kucağından mahrum bırakıldığı için aynı derecede mutsuzdur. Bu yüzden arkadaşı Ejderha’ya yardımcı olmaya çalışır ancak Ejderha’ya konulan yasağın nedenini bir türlü öğrenemez. Ta ki ormanda çıkan yangın tüm gerçekleri ortaya çıkarana kadar. Bakalım sevimli aşçı Ejderha özlemini çektiği lezzete kavuşabilecek mi?

Tarih ve Saat:

 • 27 Mart – 13.00

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir