Dosthane Cafe; Azapkapı Camii Altındaki Mahzende Yer Alan Tarihi Bir Mekan

Dosthane Cafe; Azapkapı Camii Altındaki Mahzende Yer Alan Tarihi Bir Mekan

Azapkapı Camii Dosthane Cafe

Kubbesi ve minaresi ile denizi selamlayan Azapkapı Camii, Mimar Sinan’ın eserleri arasında yer alıyor. Beyoğlu’nun Unkapanı Köprüsü’nün Şişhane tarafındaki ayağının hemen yanında bulunan cami, mimari açıdan Selimiye Camii’nin küçültülmüşü gibi duruyor. Bu cami, mermerden yapılan minberi, kapı ve pencerelerindeki oldukça gösterişli ahşap işçiliği ile bir ayrı dikkat çekiyor. Banisinden dolayı Sokullu Mehmed Paşa Camii adıyla da anılan yapıya Azapkapı ismi ise inşa edildiği dar kıyı üzerinde, deniz ile sur arasındaki kapıdan dolayı veriliyor.

Dosthane Cafe

Deniz kenarında temeli en sağlam camiler arasında olan yapının alt katına zeminden yükseltmek için yapılan tonozlu mahzenler şimdilerde bir cafe olarak kullanılıyor. Tarihi dokusuna uygun olarak dekore edilen Dosthane Cafe, cami altlarında gençlerin bir araya gelebileceği bir mekan olarak bizden tam not alıyor. Tıpkı İstanbul Anadolu yakasında yine boğaz manzaralı Vaniköy Camii altına açılan Ahmet Kalyoncu Kütüphanesi gibi… Dosthane Cafe de kendine has kütüphanesi ile kitap okumaya teşvik ederken; hat, ebru, tezhip gibi sanatsal çalışmalar yapılmasına da olanak sağlıyor.

Dosthane Cafe Kahve ve Serpme Kahvaltı

Yolunuz Karaköy’e düşerse haliç kıyısından yürümeye başlayın, sağınızda perşembe pazarının dükkanlarını alarak 300-400 metre yürüdüğünüzde camiyi göreceksiniz. Dosthane cafeye de caminin denize bakan tarafından giriliyor. Buranın en güzel yanı Haliç Köprüsü’nün yanı başında olması. Dosthane Cafede; şehrin karmaşasından uzaklaşarak serpme kahvaltı ve özel yemekleriyle birlikte hem muhabbete hem de eşsiz manzaraya doyacaksınız.

Dosthane Cafe İletişim

Dosthane Cafe İletişim:

  • Adres: Arapcami mah. Azapkapı Kalafat cad. Sokullu Mehmet Paşa Camii Altı 1/B 34421 Beyoğlu, İstanbul
  • GSM: 0535 314 10 05
  • Telefon: 0212 235 6061

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir