Uzak Durmanız Gereken 7 Moda Hatası

Uzak Durmanız Gereken 7 Moda Hatası

Tesettür Giyim Hataları 2016

Geçtiğimiz aylarda “2016’ya Girerken Bırakmanız Gereken 7 Moda Vebası!” paylaşımından sonra gelen tebrik mesajları tesettür giyim hataları üzerinde çokça durmamız gerektiğini gösterdi.

İç sesiniz olmaya devam ediyor ve sokaklarda, gardıroplarda görmek istemediğimiz parçaları, görüntüleri kaleme alıyoruz. İşte görüntü kirliliği oluşturan 7 moda hatası!

Tesettür Giyim Hataları 2016

Kalın Tabanlı Ayakkabılar

Sokakta her üç kişiden birinde gördüğümüz -ki o kişi içinde iseniz şanslısınız- moda faciası yüksek tabanlı, topuklu botlardan, ayakkabılardan bıktık. Uzun boyluları devasa, kısa boyluları ise daha da küçük boyutlarda gösteren bu ayakkabıları 2016’da giymeyin. Üstelik kilo probleminiz var ise -ister fazla kilo, ister kilo alamama- kilo probleminizin altını çizdiğini de belirtelim.

İncecik bacakların altında duran kabanın da kabası bir ayakkabıyı ya da kalın bilekleri daha da kalın göstermeye yardımcı olan bir ayakkabıyı giymek için neden çaba gösterelim ki?

Tesettür Giyim Hataları 2016

Bilboard Panosu Gibi Gezmek

Markaların dev logolarını giyince gerçekten “fashion” bir görüntüye sahip olmuyorsunuz. Bir de baştan aşağı logo olarak giyinen kadınlar kadınlarımız…

Yürüyen reklam panosu gibi olduğunuzu kimse söylemedi mi? Burberry çizmeler, Fendi eşarplar, Gucci çantalar, CK şallar… Tamam marka giyiyorsunuz, tamam anladık… Ama 2016’da bari yapmayın. Logolu ürünler giymeyin ya da takmayın demiyoruz tabii ama reklam panosu gibi gezmeyin diyoruz…

Tesettür Giyim Hataları 2016

Tül Etekler

Balerin tütülerine benzeyen(?) o tül eteklerden vazgeçin. Tabii konseptli fotoğraf çekimi yaptırıyorsanız orası ayrı. Biz gündelik hayatta giymeyin diyoruz. Balerin olmak içinizde ukde kalmış olabilir ama her ukdemizi de gardırobumuza yansıtmamalıyız değil mi?

Tesettür Giyim Hataları 2016

Sivri Burun Kısa Topuk Ayakkabılar

Ayak numarası büyük olanlar aman dikkat! Sizden önce ayakkabınızın burnu kapıdan içeri giriyor ve ayaklarınızın olduğundan çok daha büyük gözükmesine hiç girmiyoruz bile. Bu demek değil ki küçük ayaklı kadınlar bu tarz ayakkabıları giysin hiç çıkarmasın!.. Siz de giymeyin…

Yürürken burun kısmındaki boşluğun kırılması mı dersiniz, minicik ve manasız topuğun görüntüsü mü dersiniz… Hepsi out!

Tesettür Giyim Hataları 2016

Uzun Deri Montlar

Ya da trençkot mu demeliydik? Belki de pardösü? Hani şu 1999 yapımı Matrix filminde Neo ve Morpheus’un aksiyon dolu sahnelerinde giydiği hatta mermiyle dans ettiği kıyafet. Orada ve o yıllarda çok meşhurdu yerlere kadar inen deri montlar. Hatırladınız değil mi? Heh, işte bırakın orada ve o yıllarda kalsın.

Önü Kısa Arkası Uzun Etek Modeli

Önü Kısa Arkası Uzun Etekler

Kimde görürsek görelim bir anlam veremediğimiz, neden giymiş acaba diye beyin fırtınası yaptığımız bir parça… Ön kısmı bilek üstünde, arka kısmı ne yerde ne gökte denebilecek, bir arada topuklu ayakkabı ile giysen giyilmez sneakerlar ile hiç giyilmez, babetlerle denesen olmaz…  Üstelik boyu da olduğundan kısa gösteriyor! Kuyruklu eteklerden bahsetmiyoruz yanlış anlaşılmasın. Ama hala bu bahsettiğimiz önü kısa arkası uzun eteği olanlar varsa verin bir terziye normal boyda kestirin. Siz de rahat olun biz de.

Yazı: Munise Boz

Yorumlar

“Uzak Durmanız Gereken 7 Moda Hatası” için 4 yanıt

 1. Ayşe öztürk dedi ki:

  Yazılar için hem tebrik hem teşekkür etmek istiyorum .Özellikke bir önceki yazınızda benim de gerçekten bir hastalık olarak gördüğüm tesettürlü(!)bayanların dikkat etmesi gereken noktaları iyi yakalamışsınız.bu konulara daha fazla yer verşrseniz memnun olursunuz.Çünkü bilinçlenmeye ihtiyacımız var…Yanlış yapanlarla bütün tesettürlü bayankarın zsn altında bırakılmaması için önemli ve hassas bir konu diye düşünüyorum…

 2. nermin dedi ki:

  önü kısa arkası uzun pardesu modelleri de çok kötü duruyor

 3. elif dedi ki:

  Bu söyledikleriniz doğru olabilir ama yanlış şekilde kombinleyenler için kaldı ki kalın taban kullanıyorum ama bugüne dek kötü bi eleştiri almadım etek içinde geçerli modeli ve kombini doğru yapmak önemli ve yakışması, direkt çöp demek doğru değil benim minnoş fikrimce ayrıca bir önceki yazınıza bende bayıldım severek takipteyim..

 4. büşra dedi ki:

  Güzel noktalar üstünde durmuşsunuz, tebrik ederim, bende tam bu şekilde düşünyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir