Pırlanta Takılarınızın Bakımı İçin Bilmeniz Gerekenler

Pırlanta Takılarınızın Bakımı İçin Bilmeniz Gerekenler

Pırlanta Takılarınızın Bakımı

Evliliğin ve aşkın sembolü olan pırlantalar, hanımların en sevdikleri mücevherlerdir. Yeryüzünün en sert malzemesi olsa da, aynı zamanda en hassas taşlardır. Bu yönüyle kadınlara benzeyen pırlantaların bakımı da oldukça özen ister. Pırlanta takılarınıza iyi davranmazsanız, zamanla parlaklıklarını yitirip küskün bir tavır takınırılar. Pırlanta aksesuarlarınızı, diğer takılarınızdan çok daha fazla özen göstermelisiniz.

Bu emeklerinizin karşılığını, ışıl ışıl parıltısıyla bütün bakışları üstüne çekerek fazlasıyla geri ödeyecektir. Pırlanta yüzükler, pırlanta kolyeler, pırlanta broşlar kalabalığın içinde asil ve gösterişli bir duruşla fark edilmenizi sağlamaya yeter.

Pırlanta Yüzükler Nasıl Parlatılır

Pırlanta takılarınızı korumanıza yardımcı olacak bakım önerilerini sıraladık.

  • Mimar, mühendis, diş hekimi gibi mesleklerden birine sahipseniz veya ağır aletleri kullandığınız bir hobi ile uğraşıyorsanız, bu işler sırasında pırlanta takılarınızı takmamanızı öneririz.
  • Temizlik malzemeleri ve yağlar, pırlantanızın üzerinde ince bir tabaka oluştururak ömrünün kısalmasına neden olur. Bu malzemelerle uğraşırken pırlantanızı takmamaya özen gösterin.
  • Ellerinizi yıkarken veya temizlik yaparken, pırlantanızı rastgele bir yere bırakmayın. Bunun için banyonuzda özel bir kutu bulundurun.
  • Pırlanta mücevherlerinizi, diğer mücevherlerinizle aynı ortamda saklamak çizilmelerine ve zarar görmelerine neden olabilir. Bu yüzden, pırlanta takılarınızı farklı bölmelerde muhafaza etmelisiniz.
  • Pırlantalarınızı; kadife keselerde, kumaş kutularda veya ilk satın aldığınız özel kutusunda saklayın.
  • Pırlantanızın bakımını düzenli olarak yaptırarak, her an ışıl ışıl olmasını sağlayın.
  • Pırlantalarınız için en etkili temizlemeyi kuyumcunuzun yapacağını unutmayın. Her altı ayda bir, mücevhercinizi ziyaret ederek pırlantanızın profesyonel temizliğini yaptırın.
  • Çok sayıda pırlanta aksesuarınız varsa, kuyumcunuzdan özel pırlanta temizleme solüsyonu rica edin.
  • Özel bir işlemden geçen pırlantaların daha hassas olacağını unutmayın. Onları daha özenli kullanmaya çalışın.

Hazırlayan: Hümeyra Yabar

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir