Neyi, Nezaman, Nerede Giyinmeliyiz?

Neyi, Nezaman, Nerede Giyinmeliyiz?

1554421-3

Bir iş toplantısına mı katılacağız? İşten sonra uçağa atlayıp yolculuğa mı çıkacağız? Spora mı gideceğiz? Yoksa doktor randevumuz mu var? Uzun süre yürüdükten sonra arkadaşımızla bir yerde mi buluşacağız?

Bulunduğumuz yüzyılın şartlarına bakarsak ve hanımların toplumdaki statülerini göz önünde bulundurursak günde bir değil birden fazla faaliyette yer aldıklarını görüyoruz. O yüzden eskiye nazaran, kıyafetlerimizi seçerken sabah giyip akşama kadar eve uğramadan birbirinden farklı ortamlarda şık ve güzel olmak zorlaşıyor ama imkansız değil.

21. yüzyıl güçlü ve yoğun kadınlardan bir örnek vererek açıklayalım: Örneğimizdeki kadın ‘çok şapkalı’ bir insan, bir başka deyişle gün boyunca birçok rolü var. Öncelikle bir eş, anne, iş kadını. Aynı zamanda sporunu da yapıyor, arkadaşlarıyla gezmekten ve ailesiyle vakit geçirmekten de hoşlanıyor. Aile, ev, iş ve sosyal hayatını bir arada dengelemek zorunda. Bazen kolay bazen zor olan bu yaşam tarzında aktivitelerin aldığı zamandan çok kıyafet seçimlerinde kaybedeceğimiz zaman bizi zorluyor. Birkaç püf noktayı her zaman aklımızda bulundurarak kıyafet sorunlarımıza çözüm bulabiliriz.

 • Hatlara Uygun: Kıyafetimiz vücut hatlarınıza uygun olmasına dikkat edin. Her zaman ince gösterecek kıyafetler seçin.
 • Düz renkler: Düz renklerden oluşan desensiz kombinasyonlar her ortamda rahatlıkla giyilebilir. Klasiklerden oluşan siyah, beyaz kıyafetlerinizden şaşmayın. Onları zamanın aksesuarlarıyla renklendirebilirsiniz ve modernize edebilirsiniz.
 • Uyumlu Başörtüler: Başörtülerinizde mümkünse düz renkler ya da kendinden desenli örtüler seçin. Böylece gün boyunca ufak aksesuar değişiklikleri yaparak farklı ortamlara ayak uydurabilirsiniz. Yoğun desenli başörtülerden uzak durun! Renkleri ne kadar uyumlu olursa olsun bir başörtüyü hiçbir zaman desenli bir gömlek ya da etekle kullanmayın.

Yazı: Elif Kavakçı

Yorumlar

“Neyi, Nezaman, Nerede Giyinmeliyiz?” için 3 yanıt

 1. Burcu Özkan dedi ki:

  kesinlikle katılıyorum 😉

 2. Rümeysa Bal dedi ki:

  Yazıyı şöyle bir okudun ve önerileri düşündüm de galiba ben hep çok şık giyiniyorum 😀 😀

 3. azize dedi ki:

  genelde desenli giyinirdim ama bundan sonra öle yapmycam galiba 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir