Zentangle Modasıyla Dilediğin Gibi Karala

Zentangle Modasıyla Dilediğin Gibi Karala

Zentangle Modasıyla Dilediğin Gibi Karala

Geçtiğimiz yazılarda modanın sanattan beslendiğini söylemiştim. Bence özgün olmanın en iyi yollarından biri de bu yenilikleri ve farklı görünümleri takip etmekten geçiyor. Bu haftada yine sanat yazılarına devam edelim.

Farklı olmanız ve kendi modanızı oluşturmanız için muhteşem bir konu hakkında sizlere biraz bahsedeyim istiyorum. Lise çağında olan herkesin bir zamanlar mutlaka dersi dinlerken ya da dinlemezken boş kağıt parçalarına karaladığı, ismini bilmediği ama yapmaktan da son derece keyif aldığı, insanı inanılmaz rahatlatan ve hemen herkesin kullandığı zentangle sanatından bahsetmek istiyorum.

Okuduğunuz zaman hatırlayacağınız ve “Ah ne ayakkabılar, ne sınav kağıtları, ne defterler karalardık” diyeceğinizden eminim. O Converse’ler bir zamanlar ne çekti kalem tutan ellerimizden. Anne ve babalardan ne azarlar işittik kim bilir. Hâlbuki içimizdeki sanat ruhunu gözler önüne sermişiz de kimsenin haberi yok. Şimdilerde ise bu işi ticarete dökenler sayesinde zentangle ile moda dünyasına yeni bir soluk geldi.

Zentangle Modasıyla Dilediğin Gibi Karala

Zentangle Nedir?

Birbirini takip eden desenler kullanarak yapılan ve çizmeye bir çerçeve içinde başlanılan soyut şekillerdir. Çizdiğiniz desenler alışılagelmişte olabilir, kendi hayal ürününüz olan şekillerde. Bu tamamen sizin hayal gücünüze kalmış. İpek bir kumaşa, bez bir ayakkabıya, kumaş bir çanta üzerine, istersen desensiz düz bir penye badi üzerine hayal gücünü birbirini tekrarlayan desenlerle yansıt.

Öğrenmesi ve yapması oldukça basit. Üstelik bunun için üstün çizim yeteneğinin olması da gerekmiyor. Çünkü şekillerin muntazam olması gibi bir şart yok. Burada geçerli olan senin kuralların.

Türkiye’de hiç rastlamadım ama yurt dışında zentangle setleri bulunmakta. Firmaların hazırladığı desenleri istediğiniz zemine koyuyor ve boyuyorsunuz. Ufak bir araştırma yaparsanız bu setleri online satış sitelerinden temin edilebilirsiniz. Ama benim size tavsiyem şu; başkalarının size önerdiği ve hazırladığı desenleri değil de kendi içinizden gelen, hayalinizde canlandırdığınız desenlerinizi hayata geçirmeniz. Herkesin içinde bir tasarımcı ruhunun var olduğuna inanırım. İçindeki seni keşfetmen için bu muhteşem bir başlangıç olacaktır.

Zentangle Modasıyla Dilediğin Gibi Karala

Kendi Modanı Kendin Oluştur

  • -Kimsede eşi benzeri olmayan sana özgün bir spor ayakkabı tasarlayabilirsin.
  • -Koton kumaştan yapılmış bir cüzdanı, zevk ve isteklerine göre kendinleştirebilirsin.
  • -Çantalarına detay ekleyip bir bölümünü zentangle sanatıyla boyayabilirsin.
  • -Hiçbir zaman eskimeyen ve eskimeyecek olan dolaplarımızın vazgeçilmezi basic t-shirtlerinizi desenlendirebilirsin.
  • -35*50 cm boyutlarında schoeller resim kağıdına zihninizdekileri aktarıp odanıza tablo yapabilirsiniz.
  • -İpek bir kumaşa hazırladığınız desenleri basabilir, kendi tasarladığınız şal veya eşarplarınızı kullanabilirsiniz.
  • -Telefon kılıflarınızı, bilgisayarınızın faresini, kalem kutunuzu vb. birçok kişisel eşyalarınızı zentangle sanatıyla kişiselleştirebilirsin.

Seçim sizin! Dilediğiniz gibi karalayın ve moda siz olun!

Zentangle Modasıyla Dilediğin Gibi Karala

www.chalah.com.tr

1 Trackback

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *