Yüz Şekline Göre İkonik Gözlük Seçimi

Yüz Şekline Göre İkonik Gözlük Seçimi

Güneş Gözlüğü Modelleri

Eskidendi o “Kışın güneş gözlüğü takılmaz” cümlesi. Artık yaz/kış fark etmiyor hepimiz her yerde güneş gözlüğü takıyoruz. Kimimizin tarzından ödün vermemek için kimimiz de sağlığından.

Öyle ya da böyle güneş gözlüklerimiz en önemli aksesuarımız. Bir de üstüne güzel bir model, yüzümüze uygun doğru bir tercih yaptıysak; tüm tarzımızı, duruşumuzu, mimiklerimizi bambaşka bir hale getiriyor.

Bazı modeller çoktan zamansız sıfatını almış durumda. Her yaz her kış trendler!

Ray Ban 2015-16 Güneş Gözlüğü Modelleri

Benim de ilk gözlüğüm olan, Ray-ban’in pilot ya da damla modeli dediğimiz gözlüğü yılların eskitemediği ama hala trend olan güneş gözlüklerinden. Güneş gözlüğü devi olan Ray-ban, tasarladığı her model ile sezona damgasını vuruyor.

Hazır Ray-ban demişken örnek vermeye devam edeyim. Bu yazın en hit gözlüklerinden olan yuvarlak çerçeveli modeli. Hippi modeli de diyebiliriz aslında. 70’ler havasında olan bu gözlüğün gold ve siyah çerçeveli modelleri deyim yerindeyse kapış kapış giderken marka tarz sahipleri için bir de renkli aynalı modellerini piyasaya sürdü.

Peki ya markanın ikonik modellerinden Wayfarer, konuşmaya dahi gerek yok…

Miu Miu 2015-16 Güneş Gözlüğü Modelleri

Miu Miu‘nun gözlük dünyasına girmesiyle birlikte zirveye tırmanması piyasada çok ses getirdi.

Alt kısmı kesik kedi gözü modellerini takmayan ünlü kaldı mı bilmiyorum. Geometrik şekilli ve simli olanları ise şimdiden ikonik parçalar haline geldi.

Prada 2015-16 Güneş Gözlüğü Modelleri

Kedi gözü demişken Prada‘nın kedi gözü modelini yazmamak olmaz. Tamamen simsiyah olan modeli taktığınız andan itibaren sizi gizemli ve cool gösteriyor. Hatta Audrey Hepburn gibi hissetmeniz bile mümkün. Bu arada Tiffany’s Breakfast filmini izlemediyseniz hemen açın. Tabii bu yazıyı okuduktan sonra.

Bu ikonik modeller iyi hoş da, bana hangisi yakışır?” dediğinizi duyar gibiyim. Yüz tipinize göre gözlük seçimini nasıl yapacağınız ise yazının devamında…

Güneş Gözlüğü Modelleri

Öncelikle 5 temel unsuru göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

  • • Çerçeveniz şekli yüz şekliniz ile kontrast oluşturmalı.
  • • Çerçevenin boyutları, yüzünüz ile orantılı olmalı. Yüzünüzün en geniş bölgesini referans alabilirsiniz. (Yani ufak yüzünüze takacağınız kocaman gözlükler sizi moda ikonuna değil de maalesef sivrisineğe dönüştürecek…)
  • • Gözbebeğiniz çerçeveyi tam olarak ortalamalı. (Bu durumda gözlükçünüzden yardım almalı, daha doğru sonuç için makine ile ölçtürmelisiniz.)
  • • Gözlüğünüzü seçerken saç, ten ve göz renginize uygun tonlar olmasına dikkat ettiğiniz kadar, kıyafetinize ve tarzınıza göre de dikkat etmelisiniz. (Her kombine bir gözlük alabiliyorsanız sıkıntı yok tabii…)
  • • Kaş çizgisine dikkat! Çerçeveniz kaşlarınızın ne çok üstünde ne de altında olmalı. Orta yolu bulmalısınız. (Aksi takdirde sizi bekleyen son ya kaynakçı gözlüğü ya da gereksiz şaşkın ifade…)

Yüze Göre İkonik Gözlük Seçimi

Yüz Şekillerine Göre Gözlük Seçimi

Yuvarlak yüz şekline sahipseniz (köşesiz, eni-boyu eşit, dolgun bir yüz) seçeceğiniz gözlük yüzünüzü daha ince ve uzun göstermeli. Yani, köşeli çerçeveler tercih etmelisiniz. Gözlüğünüzün sap kısmını daha kalın seçerseniz yüzünüzü daha uzun gösterebilirsiniz. Yuvarlak çerçevelerden ise beş metre uzak durmalısınız.

Oval yüz şekline sahipseniz (dengeli olması sebebiyle ideal yüz şeklidir) biraz rahat nefes alıp istediğiniz gözlüğü seçebilirsiniz. Tabii özgür olmanız bazı kurallardan muafsınız anlamına gelmiyor. Siz yine de yüzünüzün orantısını bozacak çerçevelerden uzak durun. Yüzünüzle orantılı ve genişliği yüzünüzün en geniş kısmı kadar olan çerçeveleri tercih edin.

Ray Ban ve Tom Ford 2015-16 Güneş Gözlüğü Modelleri

Dikdörtgen ya da kare yüz şekline sahipseniz (köşeli bir yüz) yüzünüzün keskin hatlarını yumuşatan gözlükler seçmelisiniz. Yuvarlak çerçeveler adeta sizin için üretilmiş. Dikdörtgen yüzler gözlük sapını ince seçerek yüzünü daha kısa, kare yüzler ise gözlük sapını kalın seçerek yüzünü daha uzun gösterebilir. Cat Eye dediğimiz kedi gözü çerçeveleri de gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Üçgen yüz şekline sahipseniz (dar alın, geniş çene) alnınızı olduğundan geniş, yanak ve çene bölgenizi ise daha dar gösterecek modelleri tercih etmelisiniz. Alt çerçevesi olmayan ve şakaklarınızla aynı hizada ve kalınlıkta gözlükler size bu konuda yardımcı olacaktır. Desenli gözlüklerden beş metre uzak durun.

Gucci 2015-16 Güneş Gözlüğü Modelleri

Kalp yüz şekline sahipseniz (geniş alın, dar çene) alnınızı olduğundan dar gösterecek modelleri tercih etmelisiniz. Bunun için alt kısmı geniş çerçeveleri tercih etmelisiniz. Sapı alçak olan gözlükler yüzünüzdeki dengeyi sağlayacaktır. Siz de kalın çerçeveli gözlüklerden beş metre uzak duruyorsunuz.

Elmas yüz şekline sahipseniz (alın, göz hizası ve çene dar, elmacık kemikleri yüksek ve belirgin) ki bu ender bir yüz şeklidir. Alnınızı ve çenenizi olduğundan geniş, şakaklarınızı ise dar gösterecek modeller sizin için. Üst çerçevesi belirgin çerçeveleri seçmelisiniz, çerçevenizin düz ya da yuvarlak olması sizin insiyatifinizde. Sizi de alçak saplı gözlüklerden beş metre uzağa alalım…

Hazırlayan: Munise Boz

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *