Yeni Yılı Beklerken…

Yeni Yılı Beklerken…

2014 Yılının Muhasebesi

2015’e sayılı günler kala bir yandan geride bırakılan 2014 için hepimiz ister istemez geçirdiğimiz bir yılın muhasebesini, özeleştirisini, sevinçlerimizi, üzüntülerimizi, kayıplarımızı, kazançlarımızı ve bunların nedenlerini düşünüyoruz. Yeni yıla başlarken geçen yılla hesapları kapatmak lazım… Eskiler geride bırakılmalı ki, yeni başlangıçlar umutlar, yeni başarılar yaşanabilsin.

Hani tv kanalları yıl sonlarında, yılın önemli olaylarını bir film şeridi halinde bize sunarlar; kimleri kaybettik, ne gibi unutulmaz olaylar yaşandı, neler kazandık, ekonomi ne oldu vs… Bu ve benzer haberler yıl sonlarında en çok ilgi çeken bölümler sanırım. Halbuki asıl film ya da hayat oyunu diyelim, insanın kendi yaşamındaysa o zaman yeni yıla başlarken kendi film şeridimizi gözümüzden geçirme zamanı gelmemiş midir?

2014 Yılının Muhasebesi

2014’ü Sorgulayın

Yeni yıl yeni umutlar, yeni beklentilerdir. Fakat yeni yıla yeni enerjilerle, yeni umutlarla başlamak istiyorsak ilk önce eski yılın kendi filmimizde senaryosunu tamamlamamız gerekmektedir. Gelin bu yıl eski yıla gerçekten veda edelim. Şu soruları bugün kendinize dürüstçe sorun. Neler yaşadınız bu yıl içerisinde? Sizin için önemli dediğiniz olaylar nelerdi? Neler çok sevindirdi sizi? Neler gerçekten canınızı yaktı ? Neleri Gelecek seneye de taşıyorsunuz? Söylenmemiş yarım kalmış duygularınız neler? Affedemedikleriniz kim? Yüzleşemedikleriniz neler? Kendiniz den bu sene memnun muydunuz? Neleri seneye de götürmek istersiniz yanınız da, neleri bırakmak istersiniz eski senede? Kimlere öfkelisiniz? Kimler size huzur veriyor? Soruları artırabiliriz. Ama burada asıl amaç; eski yılla, acısı ve tatlısıyla yüzleşmektir. Yüzleşmeye hazır mısınız?

2014 Yılının Muhasebesi

2014’deki Kızgınlıkları, Öfkeleri Affedin

Değişikliğe eski yıla veda etmeye, hazırlanırken, sizin enerjinizi tüketen, sizi eksik bırakan; öfkelerinizi, kırgınlıklarınızı, canınızı yakan olay ya da kişilere affetmeyle başlayıp, onlara da 2014 ile beraber veda etmelisiniz. Hayat oyununuzda her ne yaşıyorsanız hangi olayları ya da hangi kişileri kendinize çekiyorsanız bunların sebepleriyle yüzleşmeniz gerekmektedir. Yaşadığınız olaydan çıkarmanız gereken dersi çıkarmalısınız ve neden yaşadığınızı fark etmelisiniz. Böyle bir olayı ben neden hayatıma çektim? Bu sorunun cevabını bulmalısınız ve yaşadıklarınızı kabul etmelisiniz.

Yaşadığım her olayı, hayatıma ben çekiyorum ve artık dışarıda suçlu aramıyorum“, “İnsanları ve yaşadıklarımı kolaylıkla ve sağlıklı bir şekilde kabule geçmeye niyet ediyorum.

Bir diğer işlem ise 2015’e yüklerinizle girmemek adına affetmektir. Affetmek özellikle de canınızı birisi çok yaktıysa oldukça zordur. Ama affedemediğiniz, kabul edemediğiniz ya da yargıladığınız her olay ve kişiyi yeni başlangıçlarınızda da hayatınıza çekeceğinizden emin olabilirsiniz. Belki kişiler ve olaylar değişecek ama siz almanız gereken dersi almadıkça benzer olayları tekrar tekrar yaşamaya devam edeceksiniz. Evet affetmek ve geride bırakmak kolay değil ama kendinize lütfen şunu sorun; “Ben yeni bir yıla daha yüklerim ile girmek istiyor muyum? Affedemediğim, yüzleşemediğim ya da yargıladığım olay ve kişilerle, aynı şeyleri, bir yıl daha yaşamak istiyor muyum? Gerçekten bir yılıma daha yorgun eksik enerjilerle mi başlamak istiyorum? ya da Ben gücümü kesen yüklerimi bırakıp hayal ettiğim, kişi mi olmak istiyor muyum?” Zannediyorum buna herkesin cevabı hayal ettiği hedeflere, yeni yıldan beklentilerine, umutlarına kavuşmak olacaktır. O zaman gelin yüklerinizden kurtulun ve götürmek istemediğiniz olay veya kişileri tekrar tekrar hayatınıza taşımayın. Onları affedin ve vedalaşın.

“Doğduğum günden bugüne kadar; beni üzen beni kıran, hakkımı yiyen, canımı yakan, bütün insanları, olayları kabulleniyorum. Kendi seçimlerimi, geçmiş hatalarımı, Gereksiz boşa harcadığıma inandığım zamanı da kabulleniyorum ve affediyorum.”

2014 Yılının Muhasebesi

“Bir Yıl Daha Bitti” Yerine “Yeni Yıl Başlıyor” Diyelim

Bir yıl daha bitti deriz. Bitmek tükenmek yerine “Yeni bir yıl başladı” deyip, başlangıçlardan söz etmek kulağa çok daha hoş geliyor sanırım .”Yeni bir yıl başlıyor” Fakat biz, eski yılı kabul edip, affettiğimiz de ve eski öfkeleri, nefretleri, bıraktığımız da, yeni bir yıla umutla huzurla başlayabiliriz. Aksi halde üzgünüm, bir yılınız daha aynı eski yılınız gibi olacaktır. Size tavsiyem yeni yıla başlarken affetmeyle beraber, umutlarınızın hayallerinizin içine sizi mutlu eden sevindiren enerjinize enerji katan olayları, kişileri dahil edin ki,”Yeni yılınız gerçekten yeni yıl olsun.

2014 Yılının Muhasebesi

Sıkça Tekrar Edin

“Ben artık kabuldeyim.” Kendimi kabullenmek; daha temiz, daha güzel, daha rahat ve daha sağlıklı bir enerji üretmeme yardımcı oluyor.

“Ben mutlu olmayı hak ediyorum, ben huzurlu olmayı hak ediyorum, ben sağlıklı olmayı hak ediyorum, ben kendimi olduğum gibi kabulleniyor ve seviyorum, insanları oldukları gibi kabulleniyor ve seviyorum, insanlarla hayatta barış içindeyim, yaşadığım hayatın sorumluluğunu sevgiyle alıyorum.”

Yeni yıl umarım herkes için beklediğinden daha müthiş güzellikleriyle gelsin…

Yaşam ve İlişki Koçluğu Hizmetleri üzerine ayrıntılı bilgi almak için www.interaktifdanismanlik.com ‘u ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir