Yeni Mezunlar İş Görüşmesinde Ne Giymeli?

Yeni Mezunlar İş Görüşmesinde Ne Giymeli?

Tesettür İş Görüşmesi için Kıyafetler

Koskoca bir üniversite hayatı bitmiş, en nihayetinde sürekli yapılan iş başvuruları ve mülakatlar…

Gelen bir telefonla görüşmeye çağrılmak ise an meselesi. İşte tam da böyle bir zamanda akıllara gelen ilk soru, – çoğu zaman olduğu gibi – “Ne giymeliyim?”. İş görüşmesinde tesettürlü gençler ne giymeli, doğru renkler ve stiller nelerdir? Soruları yazımızda cevap buluyor.

Yeni Mezunlar İş Görüşmesinde Ne Giymeli

Siyah Ceket – Satın AL

Öncelikle Stili Netleştirin

Romantik, bohem, retro, gotik, normcore tüm stilleri bir kenara bırakma zamanı. Uç noktalarda gezmek yerine daha sıradan ve daha olağan kombinler yakalamak gerekiyor. Bu noktada klasik bir şıklık en doğru seçim. Ancak unutulmaması gereken bir durum, yeni mezunsanız yaşınızın üzerinde bir klasikliği tercih etmemek olacak. Yaşınıza hitap eden kesimler minimalist bir havayla stilinize yansımalı.

Yeni Mezunlar İş Görüşmesinde Ne Giymeli

Volanlı Gömlek – Satın AL

Ne Karanlık Ne Capcanlı Renkler

Klasik bir şıklıkta ilk fikir siyah kombinler oluşturmak olsa da tek seçenek bu değil. Özellikle genç kızlar iş görüşmesinde baştan aşağı siyah yerine daha iç açıcı ve enerjik renkler tercih etmeli. Bu noktada ilk akıllara gelmesi gerekense pastel tonlar. Pembe, mavi, yeşil, krem gibi renk tonları hem size hem çevrenizdekilere taze bir nefes aldıracak. Ve unutmamalı, neon renklerden ve fuşya, saks mavisi gibi yoğun canlı renklerden uzak durmalı.

Yeni Mezunlar İş Görüşmesinde Ne Giymeli

Fırfırlı Gömlek – Satın AL

Etek-Ceket mi, Pantolon-Tunik mi?

Genç kızların kombinlerinde en çok tercih ettiği pantolon ve tunik ikilisi oluyor. İş görüşmelerinde ise daha şık bir duruş için etek fikri akıllarda beliriyor. Peki, etek – ceket kombini mi, pantolon – tunik ikilisi mi? Bu seçim tam anlamıyla rahat etmenizle ilgili. İçinde kendini rahat etmediğiniz, ve günlük hayatınızda tercih etmediklerinizi denerseniz karşı tarafa olumlu etki bırakamayabilirsiniz.

Seçiminiz etek – ceket ikilisi olacaksa dar kalıplardan ve yaşınıza uygun olmayan tasarımlardan uzak durmalısınız. Kalem eteklerle tercih edeceğiniz incecik şal yaka ceketler hem naif hem klasik bir şıklık getirecek. Seçiminiz pantolon tunik ikilisi olacaksa, bol kesimlerin hem konforu hem de klasik duruşuna sığınmalısınız.

Yeni Mezunlar İş Görüşmesinde Ne Giymeli

Yüksek Topuklar Doğru Seçim Değil

İş görüşmelerinin en önemli parçası hiç şüphesiz topuklu ayakkabılardır. Ancak yeni mezun gençler bu fikri bir süreliğine askıya alabilir. Yaşınıza tam anlamıyla aykırı duran yüksek topuklular yerine, son zamanların trendi kısa kare topuklu ayakkabıları denemelisiniz. Ve bunlarla beraber illaki topuklu giyme şartı da yok. Zımbalı babetler, balerin babetler hem genç hem klasik hem de stil sahibi bir görünüme imkan tanıyor.

Yeni Mezunlar İş Görüşmesinde Ne Giymeli

Üçlü Takım – Satın AL

Takıları Abartmasak mı?

İş görüşmelerinde yalın, sade ve minimal görünümler her zaman ilk tercihiniz olmalı. Büyük taşlı kolyeler, kat kat zincirler, göz alıcı saatlerden uzak durmalısınız. Bununla beraber sade stillere şıklık katmak istiyorsanız minik yaka broşları, gömlek yakasına dolanan minik fularlar ya da kendinden fiyonklu gömlekler hem genç algınızı hem de şıklığınızı perçinleyecek.

Yeni Mezunlar İş Görüşmesinde Ne Giymeli

Keten Takım – Satın AL

Eşarp / Şal Bağlayışına Dikkat!

Çiçekli başörtüler, çizgili şallar bir günlüğüne dolaplarda bekleyebilir. İş görüşmelerinde tek renk şallar ya da minimal desenli eşarplar kullanmanlısınız. Bununla beraber bağlayış stiliniz de en önemli konulardan biri. Dolama modeller, büyük topuzları bonesiz kullanımlar tercih edilmemeli. Klasik eşarp ve şal bağlama yöntemlerini kullanarak sade görüntünüzü korumalısınız.

Yeni Mezunlar İş Görüşmesinde Ne Giymeli

Moda Editörü: Büşra Karagöz

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir