Yazın En Güzel Yemeği Zeytinyağlı Taze Fasulye

Yazın En Güzel Yemeği Zeytinyağlı Taze Fasulye

Zeytinyağlı Taze Fasulye Tarifi

Yaz sebzeleri ile yapılabilecek en güzel yemekler elbette ki zeytinyağlı tarifler.

Herkesin bir zeytinyağlı pişirme şekli vardır. Kimi sebzeleri kavurur kimi kavurmaz kimi salça koyar kimi koymaz… Bu liste böyle uzar gider. Peki siz zeytinyağlı yemekleri nasıl yapıyorsunuz?

Biz kavurmadan bütün sebzeleri çiğden koyup, kendi buharı ile pişiriyoruz. Hem pratik hem de çok lezzetli oluyor. Bu kadar bahsetmişken isterseniz bir de zeytinyağlı taze fasulye tarifi verelim. İşte malzeme listesi…

Zeytinyağlı Taze Fasulye Tarifi

Zeytinyağlı Taze Fasulye Tarifi

Malzemeler:

  • 1 kg taze fasulye
  • 1 çay bardağı zeytinyağı
  • 2 kuru soğan
  • 2 diş sarımsak
  • 4-5 domates
  • 1 tatlı kaşığı tuz

Zeytinyağlı Taze Fasulye Tarifi

Hazırlanışı: Fasulyelerin sap kısımlarını ayıkladıktan sonra bol suda bekletip, güzelce yıkadıktan sonra büyüklüklerine göre iki ya da üç parçaya bölerek bir süzgece alıyoruz.

Soğanı yemeklik doğrayıp, yayvan bir tencerenin en alt kısmına birazını yayıyoruz. Üzerine küp doğranmış domatesin bir kısmını koyup, süzgeçte ki fasulyelerin de yarısını diziyoruz. Kalan malzemeleri de tekrar soğan-domates-fasulye olmak üzere dizdikten sonra üzerini en son yine domatesle kaplıyoruz.

İki diş sarımsağı ezip, tuz ile birlikte zeytinyağı ile karıştırıyoruz. Tencereyi ocağa alıp, yağı üzerine gezdiriyoruz. Sonra kapak yerine tencereden biraz büyük bir tepsi ile -tencerenin üzerini- kapatıyoruz. Bu tepsiye su koyup, fasulyelerin buharda pişmesini sağlıyoruz. Üzerindeki sudan buhar çıkmaya başlayınca ocağı kısıyoruz. Fasulyenin cinsine ve damak zevkinize göre 30-40 dakika kadar pişiriyoruz.

Afiyetler olsun…

Zeytinyağlı bamya tarifimiz de ilginizi çekebilir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir