Yaşam Kalitenizi Arttırmak için Harekete Geçin!

Yaşam Kalitenizi Arttırmak için Harekete Geçin!

Spor Yapan Müslüman Kadın

Sevgili okuyucularım! Size bugün harikalar yaratan bir ilacın tarifini vereceğim. Öyle bir ilaç ki zayıflamanızı sağlayan, kaslarınızı kuvvetlendiren, kalp hastalıkları, diyabet, hipertansiyon, osteoporoz, felç gibi hastalıklardan koruyan, günlük işlerinizi daha kolay yapmanıza yardım eden, sizi daha mutlu ve pozitif bir insan yapan, yaşlanmayı yavaşlatan sihirli bir iksir adeta. Bu ilaca sahip olmak için herhangi bir ücret ödemenize gerek yok. İlacın etkili olması için tek şart günde en az 30 dk boyunca ilacı almanız.

Yanlış okumadınız, okuduklarınızın hepsi doğru! Fiziksel aktivite yani enerji kullanmak için yapılan vücut hareketlerinin hepsi bu ilacın kapsamında yer alıyor. Neler mi? Yürümek, koşmak, yüzmek, bisiklete binmek, ip atlamak, dans etmek, egzersiz yapmak, köpeğinizi yürüyüşe çıkarmak, bahçedeki çiçeklerinizi sulamak, evinizin camlarını silmek ya da eşinizin gömleklerini ütülemek. Bu aktiviteleri birçoğunuzun yaptığına eminim. Fakat bilmediğiniz nokta bunları belirli bir ritim ve sürede yapmanız gerektiği. Aslında ben sizi egzersiz yapmaya davet edeceğim. Fakat bu cümle herkesi ürkütecek. ‘Egzersiz mii? Zamanım yok! Spor merkezlerine verecek kadar param yok! Zaten benim evimin yakınlarında spor yapmaya alan yok! İnsanlar benimle dalga geçer! Hem nasıl yapacağım ki?’ gibi sonu gelmeyen bahaneleri üretip aynı yaşantınıza devam edeceksiniz. Tüm bunları unutun. Hedefimiz her gün en az 30 dakika orta şiddetli fiziksel aktivite yapmak! Orta şiddetli fiziksel aktiviteyle neleri mi kastediyorum. Buyurun birlikte bakalım.

Spor Yapan Müslüman Kadın

Hastalıklardan korunmak için egzersiz önerileri

 • 30 dakikada 2,5 km yol yürümek
 • 30 dakika bahçe işleriyle uğraşmak
 • 30 dakika cam silmek
 • 30 dakika hızlı dans etmek
 • 30 dakika suyun içinde egzersiz yapmak
 • 30 dakika bisiklete binmek
 • 30 dakika ev süpürmek
 • Çocuğunuzla 30 dakika oyun oynamak
 • İp atlamak

Bunların içinden mutlaka bir tanesi size uygundur. Size en uygun olanları belirleyip her gün düzenli olarak yapmanız aslında fiziksel olarak aktif olmanıza yardımcı olacaktır. Sadece kendiniz için değil çocuğunuz, eşiniz, anneniz, babanızı da fiziksel olarak aktif yapabilirsiniz. Özellikle çocuğunuzu teknolojinin getirdiği inaktif yaşamdan kurtarmak için spor yapmaya teşvik edin. Bilgisayar, TV, laptop, tablet, cep telefonu çocuklarımızdan oyun oynamayı çaldı. Çocuklarınızın oyun oynamasına izin verin. Ve siz spor yaptıkça onların da sizi örnek alacağını unutmayın.

Otobüsten bir durak önce inip gideceğiniz yere yürüyün, kısa mesafelerde aracınızı kullanmayın ve yürüyün, asansör yerine merdivenleri kullanın, iş yerinizde çalışırken 1-2 saatte bir 5 dakika yürüme molası verin, çocuklarınızın beden eğitimi derslerine katılımlarını takip edin, hafta sonu AVM’ ler yerine parkları, sahilleri tercih edin. Tüm bunlar sizin ve ailenizin fiziksel olarak aktif olmasına katkı sağlayacaktır.

Ben fiziksel olarak aktif miyim?

Pedometre (adım ölçer) günlük kaç adım yürüdüğünüzü tespit eden küçük bir cihazdır. Sağlık Bakanlığı aile hekimleri aracılığıyla 2 milyon pedometre dağıtmış olsa da ülke genelinde yeterli değildir. Bütçenizi sarsmayacak fakat yaşamınıza çok katkısı olacak pedometreyi mutlaka edinin. Hedefimiz günlük 10.000 adım. Buna ulaşmak hatta üzerine çıkmak sizin elinizde. Yazımı sonlandırırken sizlerden kendinize ‘Ben fiziksel olarak aktif miyim?’ sorusunu sormanızı ve derhal harekete geçmenizi rica ediyorum. Şu anda yatıyorsanız oturun, oturuyorsunuz ayağa kalkın, ayaktaysanız yürüyün, yürüyorsanız koşun! Sağlıkla, hareketle kalın.

1 Yorum Bulunuyor

 • ebru travaci
  2014-10-16 | Permalink |

  Bilgiler güzel , inşaallah yaparız, ellerine sağlık. Devamını bekleriz.

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *