Yaş Gruplarına Göre Eşarp Bağlama Biçimleri

Yaş Gruplarına Göre Eşarp Bağlama Biçimleri

Eşarp Bağlama Biçimlerinde Genç Stiller

İslam dinin örtünme anlayışının bir parçası olan başörtüsü,  toplumların örfüne göre ülkeden ülkeye, bölgeden bölgeye farklılık gösterir.

Baş örtüsünün daha çok bir süs eşyası olarak değerlendirildiği eski Türk kültüründe kadınlar “bürünmek'” kelimesinden türetilerek “bürüncük” denen ve “yaşurmak” (gizlemek, örtmek) kelimesinden türetilerek “yaşmak” diye adlandırılan çeşitli örtüler kullanmışlardır. Türkler İslamiyet’i kabul ettikten sonra da devam eden bu adet, Anadolu’ya yerleşen Türkler tarafından da sürdürülmüş; Osmanlılar döneminde Osmanlı kadın kıyafetinin önemli bir unsuru olmuştur.

2015 Şal Bağlama Biçimleri

Günümüzde iletişimin hızlanması ile çok kültürlü bir dönemi yaşıyoruz. İnternet gibi iletişim araçları sayesinde farklı kültürlerden de etkilenerek farklı toplumların örtünme biçimlerini benimseyebiliyoruz. Örneğin Asya kültürüne ait başörtüsü bağlama biçimi ülkemizde de hiç olmadığı kadar sevildi ve kullanılıyor. Peki, yaş gruplarının da başörtüsü bağlama biçimlerinde etkili olduğunu hiç düşündünüz mü?

Eşarp Bağlama Biçimleri 2015

Başörtüsü ile yeni tanışıyor ya da kendinize uygun başörtüsü bağlama biçimini henüz bulamadıysanız yaş grubunuza en uygun başörtüsü bağlama biçimini Yesiltopuklar.com editörlerinin tavsiyeleri ile keşfedin!

Şal Bağlama Modelleri 2015

20 Yaş ve Altı için Başörtüsü Bağlama Biçimleri

İslam dininde kız çocukları büluğ çağı (ergenlik dönemi) ile başörtüsü bağlama dönemine de girmiş olur. Yaşamın en güzel ve heyecan dolu olduğu bu yıllar gençliğe de ilk adım olarak kabul edilebilir. Bu yaş grubunda başörtüsü bağlama alışkanlığına henüz yeni başlayan gençler için pratik ve pamuklu eşarp ya da şallar tercih edilebilir. Eğer ipek eşarp tercih edilecekse twill ipek eşarp da kaygan olmayan sert kumaşıyla gençler için doğru bir tercih olacaktır.

Şal bağlama Biçimleri 2015

20 yaş ve öncesi yaş grubu pamuklu ve desenli şallar ile rahat, genç ve dinamik bir stil oluşturabilir. Özellikle Şüşütown, Zara, Accessories, TopShop gibi markaların pamuklu kumaşa sahip şalları bu yaş grubu için keşfedilmeyi bekleyen bir desen bolluğuna sahip. Bu yaş grubunda pamuklu şalları nasıl bağlarım diye düşünmeyin… İkiye katlayıp başınıza aldığınız şala, boynunuzun arkasından tek bir düğüm atın ve bırakın! Bu yıllar sizin en cool ve rahat olmanız gereken yıllar.

2015 Eşarp Bağlama Teknikleri

20’li ve 30’lu Yaşlar için Başörtüsü Bağlama Biçimleri

Üniversite yıllarını da içine alan bu dönem gençliğin de en güzel yılları… Artık lise günlerini geride bıraktınız, şimdi üniversite ve hemen ardından kariyerinizde adım adım ilerleyeceğiniz güzeller yıllar var. 20 yaş ve öncesi için “rahatlığı seçin” mesajını 20’li yaşların başları için de tekrarlayabiliriz. Şıklığınızı yarıştıracağınız günler çok uzakta değil bu yüzden 20’li yaşların başında yine renkli desenler, harf baskılı sportif şal modelleri tercihiniz olabilir. Şallarınızı Asya tarzı bağlayabilir ve kombinlerinizde bohem bir stil oluşturabilirsiniz.

Şal Bağlama Teknikleri 2015

20’li yaşların sonu ve 30’lu yaşları da kapsayan dönemde özel günleriniz de biraz daha şık, ofis-iş temponuzda biraz daha rustik şehirli bir stil oluşturabilirsiniz. Renk paletinizde lacivert ve gri melanjin yanı sıra kahverengi, bordo ve pastel sarı gibi renkleri de kullanabilir iş yaşamınızda rustik şehirli stilinizi ön plana çıkarabilirsiniz. Tercih edebileceğiniz eşarp markaları çalışma şekliniz ve iş pozisyonunuza göre değişebileceği gibi Cacharel, İpekevi, Lamra İpek, Louis Vuittion, Gucci ve Burberry olabilir. Son olarak iş yaşamında yine Asya tarzı şal bağlama biçimini tercih edebileceğiniz gibi eşarplarınızın arka kısmının dışarıda kaldığı ve eşarbınızın altından küçük bir düğüm arttarak bağlayabileceğiniz biçimi de tercih edebilirsiniz.

2015 Eşarp Bağlama Şekilleri 2015

Sımsıkı bağlanan eşarplar 90’lı yıllarda kaldı…

Unutmadan hatırlatalım artık sımsıkı bağlanan eşarplar 90’lı yıllarda kaldı. Şimdi boyun kısmınızı açıkta bırakmayacak şekilde iğne ile tutturduğunuz eşarbınızı arkadan bağlarken çok sıkmadan hafif gevşek bırakın!

Yaşa Göre Eşarp ve Şal Nasıl Bağlanır

40’lı ve 50’li Yaşlar için Başörtüsü Bağlama Biçimleri

Yaşamı daha iyi anladığımız ve kendimizi bulduğumuz dönemin 30’lu yaşlar olduğunu düşünüyorduk ama yanıldık! 20’li yaşlar eğitim ve kariyer planlamaları, 30’lu yaşlar çoklukla yeni evlilik dönemlerine alışma ve çocuk yetiştirme ile çokça yoğun bir tempoda bir geçiyor. Bunların hepsini göz önüne aldığımızda daha dingin ve kendimizi bulduğumuz dönemin 40’lı ve 50’li yaşlar olduğunu söyleyebiliriz. Şimdi olgun ve şık seçimlerde bulunarak ruhumuzdaki dinginliği üzerimizdeki kıyafetlere de yansıtabiliriz.

Eşarp Bağlama Şekilleri

Yesiltopuklar.com editörleri olarak her yaşın ayrı bir güzelliği olduğuna ve her yaşın kendi ruhuna uygun şekillerde giyinmesi gerektiğine inanmaktayız. Yani 30’lu ve hatta 20’li yaşlardaki gençlerle aynı şekilde bağlanan eşarplar ve şallar çokta görmek istediğimiz bir şey değil. 40’lı ve 50’li yaş grubu dolama eşarp bağlama biçimi dediğimiz Asya tarzı stili tercih edebilirler. Ayını zamanda kare eşarplarını omuzlarının üzerine düşürdükleri ve tek ucunu çapraz omuzlarına iğne ile tutturdukları biçimi tercih ederek klasikleşen bir şıklık içinde olabilirler. Düz renk şallar, ipek eşarplar bu yaş grubu için ideal olabilir. Tercih edebileceğiniz eşarp markaları ise Aker, Armine, Cacharel, Sarar ve Pierre Cardin olabilir.

Yaşa Göre Eşarp ve Şal Nasıl Bağlanır

Yorumlar

“Yaş Gruplarına Göre Eşarp Bağlama Biçimleri” için bir cevap

  1. […] daha özenli bir biçimde eşarp ve şal bağlama metotlarını öğrenmelisiniz. Bunun için Yaş Gruplarına Göre Eşarp Bağlama Biçimleri başlıklı konumuzu inceleyebilirsiniz. Özensiz ve öylesine bağlanmış bir eşarp artık hiç […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir