Üsküdar’ın Köfte Sevdası: Filizler Köfte

Üsküdar’ın Köfte Sevdası: Filizler Köfte

Alkolsüz Mekanlar: Filizler Köfte

Onyedi yıldan beri köftenin en bilindik adresi Filizler Tuzla, iki yıl önce Üsküdar sahilinde ikinci şubesini açarak İstanbullulara sürpriz yaptı…

Köfte ve et severlerin 17 yıllık tarihe sahip eski ama İstanbul’daki yeni adresi Filizler’deydik. Bilenler bilir İstanbul’un en leziz köfte çeşitlerinin nerede yendiğini. Dile kolay ilk gözağrısı Tuzla’da başlayan on yedi yıllık bir öyküdür Filizler Köfte. İstanbul ve çevresinde yaşayanlar için özellikle haftasonları ailece gidilecek yerler listesinde yerini alır.

Filizler Köfte’ye girer girmez huzur buluyorsunuz; toprak tonlarının hakim olduğu, sıcak ve ferah dekorasyonuyla kendinizi iyi hissediyorsunuz. Yerinizi aldığınızda ise hangi masa olursa olsun İstanbul’un en güzel Kız Kulesi manzarasına sahip görkemli bir yerde olduğunuzu hemen anlıyorsunuz. Denizin dinginliğini, şehrin karşı kıyısındaki hayatı oturduğunuz yerden keyifle seyrediyorsunuz. Kısacası yemekler daha gelmeden, sizi mutlu edecek güzel görüntülerle baş başa kalıyorsunuz. Tabii ki bukadarıyla kalmıyorsunuz!

Filizler Köfte’de köfteler, altı metre uzunluğunda, özel olarak burarnın mutfağı için tasarlanmış ızgaralarda, kömür ateşiyle pişiriliyor. Dikkat çeken en önemli detaylardan biri de köftenin bekledikçe yağını salmaması. Bunun sebebi ise iç yağı kullanmamaları ve köfte yapımında yüzde 30 oranında kuzu eti kullanmaları. Filizler Köfte’ye yolunuz düşerse tatmanız gereken bir diğer lezzet ise Sebzeli Köfte. Filizler Köfte’nin zeytinyağlı yemekleri de kusursuz. Çzel sızma zeytinyağı ile yapılan yemekler adeta “anne usulü” tadında ve kıvamındaydı; tutucu damak tadımızdan ödün vermeyenler için ideal olduğunu söylemek lazım…

Filizler Köfte, isminden anlaşıldığı gibi “Filizler”, sadece köfte mönüsünden oluşan bir restoran değil. Et işini çok iyi biliyorlar. Mönüde köfte çeşitlerinin dışında ızgara etler, bönfile, t-bone gibi özel etler de yerini alıyor.

Haftanın her günü, sabah erken saatlerde kahvaltıyla başlayıpgece 12:00’ye kadar her saati dolu bir mekan.

Haftanın Her Günü ve Her Saati Kahvaltı

Kahvaltı deyince söylemeden geçemeyeceğimiz; Osmanlı, İstanbul ve Üsküdar kahvaltı tabağı diye isimlendirdikleri zengin kahvaltı seçenekleri ile burası tam bir kahvaltı cenneti.

Filizler Köfte
Adres: Aziz Mahmud Hüdai Mah. Öğdül Sokak No:41 Üsküdar-İstanbul
Telefon: (216) 343 03 03

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir